Damat Kahvesi Ne Zaman Verilir?

Damat Kahvesi Ne Zaman Verilir
En Yaygın Kız İsteme Adetleri – Özellikle büyük şehirlerde artık kız isteme merasimi hem tanışma hem de söz kesme olarak yapılıyor. Her gelenek gibi kız isteme merasimi de yörelere göre değişkenlik gösterebiliyor. Gelin evini de damat ve ailesini de kapsamlı bir hazırlık bekliyor.

Bu güne aileler karar verir. Kız tarafının yaptığı hazırlık ikram edilecek yiyeceklerden olmalıdır. Kız isteme merasimi geleneklere göre akşam yemeğinden sonra yapılan bir ziyarettir. Bu nedenle ağır yemekli bir ikrama gerek yok. İsteme anından önce gelin kahve pişirir. Güzel bir tepside, özel fincanlarla Türk kahvesi ikram edilir.

Kahveleri gelinin bizzat kendisi yapması adettendir. Damadı test etmek adına uzun yıllardır yapılan gelenek ise kahvesine tuz atmaktır. Verdiği tepkiye göre aileden de geçer notu alabilir. Eğer kötü bir tepki verirse, kahveyi beğenmediğini belli ederse damat için pek hoş dakikalar yaşanmayacak demektir.

Istemede damat kahvesi ne zaman verilir?

Kız evini de damat ve ailesini de kapsamlı bir hazırlık bekliyor. Bu güne aileler karar verir ve kız tarafının müsait olduğu bir akşam erkek tarafını davet etmesiyle kesinleşir. Bu güne özel olarak gelin adayları sade ve şık bir elbise ile fazla abartı olmayan saç ve makyaj tercih etmeliler. Damat adayları ise takım elbiseden vazgeçmemeli. Damat Kahvesi Ne Zaman Verilir Erkek tarafının yanında götürmesi gerekenler uzun bir liste oluşturuyor. Öncelikle bir buket çiçek, çikolata ya da tatlı, söz yüzükleri ve aynı zamanda geline hediye edilecek bir takı seti de gerekiyor. Çikolatayı gümüş bir gondol veya tepside sunmak oldukça hoş olabilir. Damat Kahvesi Ne Zaman Verilir Kız tarafının yaptığı hazırlık ise çay ile ikram edilecek yiyeceklerden olmalıdır. Kız isteme merasimi geleneklerimize göre akşam yemeğinden sonra yapılan bir ziyarettir. Bu nedenle ağır yemekli bir ikrama gerek yok. Börek, pasta ve kek ikramları yanında zeytinyağlı yiyecekler kız tarafının hazırlayabileceği en güzel ikramlar.

Iz isteme aile büyüklerinin katılımıyla gerçekleşir. İsteme anından önce gelinin kahve pişirmesi gerekmektedir. Güzel bir tepside, özel fincanlarla Türk kahvesi ikram edilir. Kahveleri gelinin bizzat kendisi yapması adettendir. Damadı test etmek adına uzun yıllardır yapılan gelenek ise kahvesine tuz atmaktır.

Verdiği tepkiye göre aileden de geçer notu alabilir. Eğer kötü bir tepki verirse, kahveyi beğenmediğini belli ederse damat için pek hoş dakikalar yaşanmayacak demektir. Damat Kahvesi Ne Zaman Verilir Gelin, kahveleri aile büyüklerinden başlayarak dağıtmalıdır. Kahvelerden yudumlar alınır alınmaz, beklenen konuşma damadın aile büyüklerinden biri tarafından gerçekleştirilir. Kızı aldıktan sonra ayağa kalkılır ve özel bir tepsiye yerleştirilmiş olan yüzükler, kırmızı kurdele ve makas gelir. Damat Kahvesi Ne Zaman Verilir Daha sonra kurdelenin kalan kısımları evdeki bekârlara kısmet getirmesi açısından onlara küçük parçalar halinde yutturulur.

Istemede erkek tarafı ne getirir?

Gelin ve Damat Söz Bohçasında Neler Olur? – Damat Kahvesi Ne Zaman Verilir Gelin için hediye alışverişi erkek tarafının kadınları tarafından yapılır. Söz bohçası veya nişan bohçasını genellikle damat adayının annesi, kız kardeşi gibi yakın aile büyükleri hazırlar. İç çamaşırı, sabahlık, terlik, mendil, çorap, havlu gibi gelin adayının kişisel kullanımına uygun hediyeler seçilir.

Son yıllarda söz ve nişan bohçalarına çeşitli kozmetik malzemeleri de konuyor. Krem, parfüm, sabun, makyaj malzemesi gibi hediyeler de söz bohçalarını zenginleştiriyor. Gelin bohçası içine koyulması gereken her şey burada. Damat için hediye alışverişi ise kız tarafının kadınları tarafından yapılır. Erkek tarafına verilecek olan söz bohçası damadın kişisel kullanımına uygun hediyelerden oluşur.

Pijama takımı, terlik, çorap, mendil, havlu gibi hediyelerin yanı sıra cüzdan, tıraş takımı, parfüm gibi hediyeler de konabilir. Erkek nişan bohçası eksiksiz tam liste burada. Bölgesel olarak hediyeler bazen değişiklik gösterse de genel olarak benzer hediyeler verilir.

Isteme gecesi neler yapılır?

Kız İsteme Merasiminde Neler Yapılır? – Kız istemeye gitmeden önce müstakbel gelinin evinde kaç kişinin ağırlanabileceğinden emin olun. Kalabalık bir ortam sohbet açmayı kolaylaştırsa da yalnızca çekirdek aile ile gitmek de tercih edilebilir. Kız isteme merasiminde aileler birbirlerine hal hatır sorar ve günlük sohbetler edilir.

Bu esnada müstakbel gelin ve arkadaşları mutfakta kahve pişirmekle meşgul olur. Hazırlanan kahveler yaşı büyük aile bireylerinden başlanarak ikram edilir. Kahve faslını kız isteme konuşması takip eder. Ailelerin onayı doğrultusunda tamamlanan kız isteme konuşması sonucunda gelin ve damat adayı ailelerin elini öper.

Yüzükler takılarak kurdele kesilir ve eğer tercih ediliyorsa takı merasimi gerçekleştirilir. Ardından ikramlara geçilerek söz töreni kutlanır.

You might be interested:  Keçiboynuzu Pekmezi Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Damat kahve istemeden önce mi sonra mı?

Kız İstemede Neler Yapılır? – Gösterişli çiçekler, süslü ve lezzetli çikolatalar alındığına göre damat adayına ve ailesine yol göründü demektir! Öncelikle kız istemeye çekirdek aile olarak mı gidilecek yoksa yanında olmasını istediğin birkaç kişiyi daha mı alacaksın buna karar vermek gerekiyor.

 1. Alabalık bir kız isteme merasimi ortamın daha sıcak ve samimi olmasını sağlayabilir.
 2. Aynı zamanda kaç kişi gidileceği planlanırken, gelin adayının evinin genişliği de göz önünde bulundurulmalı.
 3. Damat adayının ailesi gelinin evine gider.
 4. Önce sohbet edilir, herkes birbirinin halini hatrını sorar.
 5. Bu esnada gelin adayı ve arkadaşları mutfakta Türk kahvesi pişirmeye başlarlar.

Gelin tarafından kahveler sunulur. Kahvelerin ikramına yaşça büyük kişilerden başlamak gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim. Kahve ikramının ardından kız isteme konuşması yapılır ve aileler çiftin evliliklerini onayladıklarını ilan ederler. Gelin ve damat adayı büyüklerin ellerini öptükten sonra yüzükler takılır.

Kız istemeye giderken nelere dikkat edilmeli?

Kız isteme yapılacağı zaman, istenilecek olan kızın evine gidilir. Daha önceden hazırlanan yüzükler, kahvelerin içilmesi ve kız istemeyle birlikte takılır. Kız İsteme Nasıl Olur? Günümüzde çiftlerin evlenme aşamasında yapılması gerekenler bulunuyor. İlk olarak ailelerin tanışması, çiftlerin yaptığı işlemlerden biridir.

 1. Ailelerin birbirleriyle tanışarak ortak bir karar alması, evliliğe giden bir yoldur.
 2. Evlenmeye karar vere çiftler, ilk olarak ailelerin olduğu bir ortamda kız isteme merasimi düzenler.
 3. Erkekler ailesiyle birlikte, davet edilen kızın evine gider.
 4. Iz isteme durumu çok özel olması nedeniyle, genellikle resmi kıyafetler giyilir.

Kız isteme yapılacağı zaman erkekler çiçek ve çikolata alarak, kızın evine gider. Kız evinde aile büyükleri kendi aralarında sohbet ederek görüşmeler başlar. Daha sonra tüm ev bireyine hazırlanan kahveler sunulur ve damada gelenek göreneklere göre tuzlu kahve ikram edilir.

Iz isteme merasimlerinde, erkek tarafının en büyüğü evlenilecek kızın babasından kızı ister. Kız İsteme Merasiminde Neler Yapılır? Kız isteme merasiminde neler yapıldığı günümüzde hala araştırılan bir bilgidir. Kız isteme merasiminde kahveler içilir, sohbet edilir ve en sonunda kız babasından kız istenir.

Kız isteme merasiminin en önemli detayı, damadın tuzlu kahve içmesidir. Damat tuzlu kahveyi içerek, kız isteme merasiminin en önemli olayını gerçekleştirir. Kız isteme merasiminde çiçek ve çikolata alınması da dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur.

Damat kahve tepsisini kim alır?

Söz tepsisi söz yüzüklerini, nişan tepsisi ise nişan yüzüklerini barındırır. Öncelikle bu tepsilerin içerisinde birbirine kurdele ile bağlı iki yüzük ve bir de makas bulunmaktadır. SÖZ VE NİŞAN TEPSİSİNİN İÇERİĞİ Bazen çiftler söz ve nişan tepsilerine isimlerini içeren bir süs eklemeyi tercih ediyor.

Bazen de tanıştıkları tarihi de bu tepsi içerisine yerleştiriyorlar. Önemli olan tepsiyi sade mi, yoksa dikkat çekici halde mi istediğinizdir. İki şekilde de yaratıcı fikirler ortaya koyabilirsiniz. Bu konuda hazır bir tepsi edinebileceğiniz gibi, özel bir tasarım da yaptırabilirsiniz. Söz ve nişan tepsileri için genelde çok büyük ya da çok küçük tepsiler önerilmez.

Tercih edilen tepsi orta büyüklükte bir tepsi olmalıdır. Söz ve nişan merasimleri bittikten sonra bu tepsileri, ileride çocuklarınıza hediye etmek için saklayabilirsiniz. Söz ya da nişan tepsisi genellikle erkek tarafınca alınır, çiçek ve çikolatalarla süslenir.

Kız evine bu tepsiyle gelinir. Genellikle bu konuda eskiden beridir işlemeli gümüş tepsiler tercih edilmektedir. Fakat artık günümüzde pek çok yeni söz ve nişan tepsisi modeli bulunmaktadır. Bu tepsiler altın olabilmekle birlikte, ahşap da olabilmektedir. Son yıllarda piyasaya pek çok yaratıcı tasarım çıkmıştır.

Söz ve Nişan Tepsisi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Söz ve nişan tepsisi için mutlaka bir alışveriş gerçekleştirmeniz gerekmiyor. Kendi yaratıcılığınızla oldukça şık ve ilgi çekici söz ve nişan tepsileri yapabilirsiniz. Söz ve nişan tepsisinin içine boncuklar ya da kendi yapmış olduğunuz işlemeli örtüler, danteller yerleştirebilirsiniz.

Söz ve nişan tepsisi hazırlarken dikkat etmeniz gereken şey, tepsi içindeki her şeyin bir uyum içinde olmasıdır. Söz ve Nişan Tepsisini Kim Tutar? Söz ve nişan tepsileri genellikle gelinin yakın bir arkadaşı ya da düğünde nedimesi olacak kişi tarafından tutulur. Fakat mutlaka böyle olmak zorunda değildir, tepsiyi herhangi biri de tutabilir.

Bazı durumlarda tepsiyi gelinin kız kardeşi ya da akrabalarından bir ide tutabilir. Fakat genellikle tepsiyi taşıyan kişinin bekar olmasına özen gösterilir. Türkiye’de nişan ve söz tepsisini erkeklerin tutması çok nadir rastlanan, hatta neredeyse hiç rastlanmayan bir durumdur.

Istemeye neden perşembe olur?

Kız isteme ; Perşembe günü uğurlu gün sayıldığı için, kız istemeye Perşembe günü gidilir. Kız beğenmeye gidildiğinde, kız beğenilmezse hiç konuşulmaz; eğer oğlan çok istiyorsa caydırmaya çalışılır. Kız, ailenin davranışları ve ev hali beğenilmişse, kız isteme hazırlıkları başlar.

Nişanda kızın anne babası kıza ne takar?

Nişanda Geline Ne Takılır? – Evlilik süreci detaylar, gelenekler, ailelerin istekleri derken bazen yorucu bir hal alabilmektedir, sizlerle nişanda geline ne takılır sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Nişanda geline damat tarafının takı seti ya da 2 3 tane bilezik takmaları gerekmektedir.

 • Bunlar yöreden yöreye göre değişkenlik gösterebilmektedir.
 • Bazı nişan törenlerinde gelin adayına sadece nişan yüzüğü ile beraber 1 tane bilezik ya da künye takılmaktadır.
 • Güneydoğuda ise sözlerde, nişanlarda veya düğünlerde geline kilosu kadar altın bile takılabiliyor.
 • Genelleme yapmak gerekirse nişanda geline birkaç adet bilezik ya da takı seti takılmaktadır.
You might be interested:  2021 2022 Lise Kayıtları Ne Zaman?

Nişanda geline ne takılır sorusunun cevabını bizce çiftler kendi aralarında, ekonomik durumlarına göre kendilerini zora sokmayacak şekilde karar vermelidir.

Istemede takı takılır mı?

Sözde Kıza Ne Takılır? – Söz merasimi için yanıtı en çok merak edilen sorulardan biri “Sözde geline ne takılır?” sorusu oluyor. Hemen yanıtlayalım: Kız istemede geline damadın ailesinin takı seti takması yeterlidir. Takı seti yerine 2 ya da 3 altın bilezik takıldığı da görülür. Bu takıları damadın akrabaları değil, birinci derece yakını olan ailesi takar. Söz merasimlerinin vazgeçilmeyen geleneği olan bohçalarla ilgili detaylara da göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Söz Bohçasına Ne Konur? Söz Bohçası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Söz yüzüklerini kim alır?

Söz Gelenekleri – Kız Tarafının Hazırlıkları – Söz geleneklerimize göre, kız tarafı, misafirlere ikram etmek üzere, çay saati ikramlıkları hazırlar; börek, kek, zeytinyağlılar gibi. Ayrıca kahve servisi yapılacağı için kahve fincanları ve tepsinin önceden hazırlanması kolaylık olacaktır.

Kız isteme merasimi ertesinde, söz kesilmesi de kararlaştırılmışsa, alyansların konulacağı tepsi de önceden süslenip hazırlanır. Evde şık bir gümüş veya muadili tepsiniz varsa, küçük bir makası gümüş renkte bir kurdeleyle sarın ve kurdeleyi makasa yapıştırın. Tepsinin üzerine dilediğiniz gibi süslemeler yerleştirebilirsiniz.

KIZ İSTEME KAHVESİ -EMEL’İN DAMAT KAHVESİ – TUZLU KAHVE

Uğraşmak istemezseniz, süslenmiş hazır tepsi ve makaslardan da alabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, fotoğraf makinenizi de kolay ulaşılabilecek şekilde hazır edin. Özel anlarda ve ailenizle bolca fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin. Söz yüzüğü erkek tarafından, nişan alyansları ise kız tarafından alınır.

Nişan da damada ne takılır?

Nişan arifesinde olan gelinlerin en sık sorduğu sorulardan biri; “Nişanda Kız Tarafı Damada Ne Takar?” Öncelikle bunların tamamen “gönlünüzden” geldiğini unutmayın. Adetleri tek taraflı düşünmez iyi niyetle yaklaşırsanız kazanan hep siz, yani aşkınız olur 🙂 Kimileri nişanda damada bir tek nişan yüzüğü takılır diyebilir, kimileri başka şeyler sıralayabilir.

Biz nedenleri ve nasıllarını açıklayıp konuya noktayı koyalım gerisi siz gelinlere kalmış 😉 – Gelin ve damat bohçaları haricinde gelinin ailesi damatlarına güzel bir saat takar. Bu saati bohçaya koymak yerine takı merasimi sırasında damadın ailesi geline takı seti veya bilezik takarken, gelinin ailesinin de damada saatini takması daha uygun olur.

(Damat Bohçası için daha önce yayınladığımız listeyi görmüş müydün? Buraya tıklayarak o listeye gidebilirsin) – Nişan yüzükleri karşılıklı alınır; adetlere göre gitmek isterseniz damat gelinin yüzüğünü, gelin damadın yüzüğünü alır. – Nişanda size(geline) hem birkaç bilezik hem de takı seti takılacaksa gelinin ailesi de damatlarına bütçelerine göre yarım veya tam altın takabilir. Damat Kahvesi Ne Zaman Verilir Son bir tüyo; Nişanda ve düğün zamanı minimum huzursuzlukla atlatıp mutlu bir yuva kurmak istiyorsanız bu günlerin yalnızca gelinin günü değil aynı zamanda damadın da günü olduğunu es geçmeyin 😉

Ilk tanışmada isteme olur mu?

Tanışma Merasimi Nerede Gerçekleşir? – Evlenmeden önce ailelerin tanışması önemli bir gelenektir. Bazı durumlarda tanışma merasimi olmadan direkt kız isteme törenine de geçilebilir. Ancak her işi üslubunca yapmayı, örf ve adetleri yerine getirmeyi istiyorsanız ilk başta ailelerinizi tanıştırmanız iki aile için de makul bir karar olabilir.

Ailelerin tanışması, genellikle kız evinde olur; ancak bazı aileler dışarıda bir yemekte tanışmayı isteyebilir. Böyle bir durumda mekan ve zaman belirlenerek buluşma meydana gelir. Geleneklere uygun olarak kız evinde tanışma; erkek tarafının tanışmak için gelmeyi istediklerini bildirmesi ve kız tarafının da kendilerine uygun bir günde onları davet etmesi ile gerçekleşir.

Kız evi, o güne yönelik olarak dip köşe temizlik yapmaya başlar. Tanışma gününe kadar süren telaş ve heyecan gün geçtikçe artarak devam eder. Ta ki o gün gelip de her şey olup bitene kadar ayaklarınız yerden kesilmiş bir vaziyette günleri geçirirsiniz.

Istemeye kim kim gidilir?

Kızı İstemeye Kimler Gider? – Kız istemeye sadece çekirdek aile katılır. Bunun dışında çiftin babaanne, dede, hala, teyze, amca, anneannesi de bu törende yer alabilir. Aynı zamanda kız, isterse yakın arkadaşlarını veya kuzenlerini de kız isteme merasimine çağırabilir.

Damat kahvesinin içine ne konur?

Türk toplumunda özel günlerde uygulanan gelenek ve görenekler günümüze kadar ulaşan miraslardan biridir. Bu mirasların başında ise kız isteme merasimlerinde damada hazırlanan kahveye tuz atmak geliyor. Öyle ki niye yaptığımızı düşünmeden, kahvenin içerisine kaşık kaşık tuz attın.

Hatta bazılarımız pul biber ve karabiberi de bu işe karıştırdı. Madem damat adaylarının ağızlarının tadını bu kadar bozduk, gelin kahveye tuz atma geleneğinin nasıl başladığına ve ne anlama geldiğine daha yakından bakalım. Tuzlu Kahvenin Hikayesi ve Anlamı Tuzlu kahvenin birbirinden farklı birçok rivayeti olsa da, biz en akla yatkın olanları sizler için sıraladık.

Tuzlu kahvenin hikayesinin, eski zamanlarda yapılan görücü usulü evliliklere dayandığı söyleniyor. Görücü usulünde kız ve erkek tarafı bir araya gelir, birbirlerini ilk kez görürmüş. Bunun ardından gelin hemen damat adayının kahvesini hazırlarmış. Eğer damat adayını beğendiyse kahveyi şekerli hazırlar, yanında tatlı ikram edermiş. İkinci hikayede ise Türk kahvesinin gerçekten hatırı olup olmadığını anlamak için yapılırmış.

You might be interested:  Vucut Ne Zaman Yağ Yakar?

Istemeye neden perşembe olur?

Kız isteme ; Perşembe günü uğurlu gün sayıldığı için, kız istemeye Perşembe günü gidilir. Kız beğenmeye gidildiğinde, kız beğenilmezse hiç konuşulmaz; eğer oğlan çok istiyorsa caydırmaya çalışılır. Kız, ailenin davranışları ve ev hali beğenilmişse, kız isteme hazırlıkları başlar.

Damat kahvesinin içine ne konur?

Türk toplumunda özel günlerde uygulanan gelenek ve görenekler günümüze kadar ulaşan miraslardan biridir. Bu mirasların başında ise kız isteme merasimlerinde damada hazırlanan kahveye tuz atmak geliyor. Öyle ki niye yaptığımızı düşünmeden, kahvenin içerisine kaşık kaşık tuz attın.

Hatta bazılarımız pul biber ve karabiberi de bu işe karıştırdı. Madem damat adaylarının ağızlarının tadını bu kadar bozduk, gelin kahveye tuz atma geleneğinin nasıl başladığına ve ne anlama geldiğine daha yakından bakalım. Tuzlu Kahvenin Hikayesi ve Anlamı Tuzlu kahvenin birbirinden farklı birçok rivayeti olsa da, biz en akla yatkın olanları sizler için sıraladık.

Tuzlu kahvenin hikayesinin, eski zamanlarda yapılan görücü usulü evliliklere dayandığı söyleniyor. Görücü usulünde kız ve erkek tarafı bir araya gelir, birbirlerini ilk kez görürmüş. Bunun ardından gelin hemen damat adayının kahvesini hazırlarmış. Eğer damat adayını beğendiyse kahveyi şekerli hazırlar, yanında tatlı ikram edermiş. İkinci hikayede ise Türk kahvesinin gerçekten hatırı olup olmadığını anlamak için yapılırmış.

Kızı isteme sözleri nelerdir?

Kız isteme ve söz töreninde neler yapılır, hangi sözler söylenir, ne giyilir, kız evine ne götürülür, isterken hangi dua edilir gibi soruların yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz. Deli gibi sevdiğiniz ya da onunla bir ömür aynı evde yaşamaktan mutlu olacağınız eşinizle ilk adımları atmaya hazırlanıyorsunuz, içinizde kelebekler uçuşuyor, içiniz içinize sığmıyor.

 1. Her şeyin gönlünüzce olacağı bir birliktelik olması dileğiyle Yıllardır süregelen geleneklerimizden olan kız isteme ve söz kesme töreni, birlikte bir ömür yaşamaya karar veren çiftlerin birlikteliklerini resmileştirmeye ilk adımı atmasıdır.
 2. Bu adımı atmak için erkek tarafı kız tarafına gitmek için müsait oldukları bir gün ister.

Kız isteme seremonisi yöreden yöreye değişiklik gösterebilse de genel olarak yapılması gereken ritüeller aynıdır. Kız isteme deyince akla ilk gelen çikolata ve çiçektir. Çikolata tepsisi ve sunumu önemlidir. Çiçek de yapay veya geçek olabilir. Eğer ileride hatıra kalmasını istiyorsanız istemede yapay, söz de canlı çiçek getirmelerini söyleyebilirsiniz.

Nazar boncuğu takılmış gül veya orkide hoş olabilir. Eğer gül alacaksanız sayısının tek olmasına özen gösterin; çünkü çift sayıların uğursuzluk olduğu söylenir. Kız istemede gelin adayı sade ve şık giyinmelidir. Sade ve şık bir elbise veya etek ve gömlek tercih edilebilir. Saçınızı yine çok abartılı olmayan bir model yaptırabilirsiniz.

Damat adayı da o gün takım elbise giymelidir. Kahveyi ne zaman yapacağınız konusunda endişeli olabilirsiniz; ama bunun tam olarak belli bir anı yoktur. O günkü duruma göre siz ayarlayabilirsiniz. Kız istemede şimdilerde çok gözde olan damat fincanları da çok güzel ve şık.

Kahve ikram etmek için bu fincanı da tercih edebilirsiniz hem tuzlu kahve diğerleriyle karışmamış olur. Kahveler hazırlanır, gelin adayı kahveleri aile büyüklerinden başlayarak dağıtır. Kahveler içildikten sonra hatrı sayılır bir aile büyüğü ” Allah ‘ın emri peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz.

” cümlesini biraz da süsleyerek söyler. Kız istenirken söylenen sözün, doğaçlama olması gerekir. Bunu bir kalıp şekline sokmak, olayı resmileştirir ve her ortama uymayabilir. ” Gençler anlaşmış, güzel bir yuva kurma yoluna niyetlenmiş. Bizler de onların aile büyükleri olarak bu izdivacın kurulmasına en güzel şekilde vesile olma telaşındayız.

 1. Bu amaçla Allah’ın emri, peygamber efendimizin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz.
 2. Diye bir cümle kurulur ve kızın da oğlun da isimleri açılarak aile büyüğünden kız istenir.
 3. Iz verildikten sonra süslü söz tepsisi kız tarafından bekar, genç bir kız tarafından getirilir.
 4. Izı isteyen kişi söz yüzüğünü dualarla, olumlu sözlerle kıza takar.

Yüzük takıldıktan sonra büyüklerden başlanarak el öpülür. Bu arada istemede kızın ve oğlanın adının söylenmesi çok önemlidir. Evet her iki ailede hüzünlüdür, bu hüzün mutluluktandır anne babasının minik kızı/oğlu büyümüş de evlenecektir; artık yuvadan uçma zamanı gelmiştir.