Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Ne Zaman Iner?

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Ne Zaman Iner
Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Ne Zaman İner? – Burun estetik ameliyatının ilk 48 saati ameliyatın en yoğun sürecidir. Burun estetik ameliyatından 48 saat geçtikten sonra burun ucunda oluşan şişliğin 2-4 gün içerisinde inmesi beklenir. Ameliyatın türüne, hastanın cilt hassasiyetine ve yapılma nedenine bağlı olarak bu süreç birkaç gün daha uzayabilmektedir.

Burun ameliyatı sonrası burun ucu şişi ne zaman iner?

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucu Şişliği Ne Zaman Geçer? – Burun ucu şişliği yaklaşık 2-3 hafta kadar devam edebilir. Burun şişliği biraz ameliyatın nasıl yapıldığına da bağlıdır. Açık yapılan ameliyatların iyileşme süreci kapalı yapılan ameliyatlara göre daha uzun sürmektedir. Ameliyattan sonraki birkaç hafta çok önemlidir. Burun dikkatli bir şekilde temizlenmelidir ve sıkılmamalıdır.

Burun ucu ne zaman oturur?

Burun estetiği yaptırdıktan sonra, ilk olarak kişinin bandajı açılır ve açıldığında da burnunu incelemesi doğal karşılanmalıdır. Bu durum için yapılan çalışmalarda, ameliyat sonrası ilk haftalarda, kişilerin neredeyse devamlı olarak burunlarını incelediğini ortaya çıkmıştır.

 • İlk etapta, bandaj açılır açılmaz burnun genel haliyle ilgili bir fikir oluşur.
 • Örneğin; kemer varsa gitmiş, burun ucu düşükse kalkmıştır.
 • Yine de daha çok detayı fark edebilmek için gerçekten iyileşme süreci için daha uzun bir süre beklenilmes i gerektirdiğini bilmeliyiz.
 • Burnun geçirdiği ameliyattan sonra, burnun bazı özelliklerine ve uygulanan cerrahinin niteliğine göre şişlikler oluşabilir ve eğer şişlikler oluşursa, bunların geçmesi de kişiden kişiye değişir.

Genel olarak ilk haftalarda iyileşme daha hızlı gerçekleşirken ilerleyen haftalarda daha yavaşlar. Birinci aydan sonra burnun genel boyutlarında büyük bir değişiklik görülmez. Özellikle de burnun ucuna ait ince detaylarının ortaya çıkması, daha uzun bir zamanı gerektirir.

Zaman içinde burun ucu incelmesi, kanatların girintilerinin belirginleşmesi fark edilecek hale gelir. Aylar geçtikçe de değişikliklerin görülmesi azalır ve yüzün şekli ve de burnun şekli tam olarak oturarak ameliyatın tam sonucu görülür. Bu değişikliklerin burna ve yüze tam olarak oturması, yavaş bir süreçle 6 ay ile 1 yılı bulabilir.

Bu nedenle, burun açıldığında ana hatları ile burnun biçimini değerlendirebilmek çok önemlidir. Sonucun tam olarak görülebilmesi aylar alacağı için ilk değerlendirme her zaman çok önemli olacaktır. Ameliyattan sonra, burunda yaşanan estetik görünüm değişmesinin yanında, burun ucundaki uyuşukluk, sertlik ve hassasiyet gibi hisler de zaman içinde azalacaktır.

Your browser does not support the video tag. Burun Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler İyileşme sürecinde, burun estetiği yaptıran kişilerin yaşayabileceği ve de dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Bunları; Ameliyattan sonraki ilk hafta içinde burun deliklerinden, açık kırmızı renkli sıvı gelebilir.

İlk hafta içinde göz çevresinde morluklar ve yüzde şişlikler olabilir. Bu durumun önüne geçmek için baş yukarıda olacak şekilde yatılmalıdır. Gün içinde yatmaktan ziyade oturmanın ya da ayakta dolaşmanın tercih edilmesi gerekir. Televizyon seyretmek de ya da bilgisayar başında zaman geçirmekte herhangi bir sakınca yoktur ancak bunun gözleri yoracak kadar çok olmamasına dikkat edilmelidir.

 • Ayrıca kişinin kendini iyi hissetmesi durumunda, dışarı çıkılmasında da bir sakınca yoktur.
 • Doktorun tavsiyesi yoksa, yüzde buz uygulaması yapılmamalıdır.
 • Doktor, aksini söylemezse ameliyattan 48 saat sonra duş alınabilir.
 • Suyun çok sıcak olmamasına, ılık veya ılıktan biraz daha soğuk olmasına dikkat edilmelidir.

Sabun ve şampuan kullanılmasında sakınca yoktur. Burun ateline de su değmesinde hiçbir sakınca yoktur. Duştan sonra havlu yavaşça kurulanabilir ya da saç kurutma makinesiyle atel kurutulabilir. Burun temizliğinizi yapmadan önce, verilen spreyle burun içi yıkanmalıdır.

Burun ucu ödemi kaç ayda iner?

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatlarında kullanılan iki teknik vardır; açık teknik ve kapalı teknik. Açık teknikle yapılan ameliyatta; burun ucunun alt kısmından yani dudak ile burnun birleştiği bölgeden küçük bir kesi yapılarak cerrahi yapılır. Kapalı teknik yaklaşımda ise; burun kanatlarının iç kısmında küçük bir kesi yapılarak burun ucu ve burun sırtı ortaya çıkarılır.

 1. Ben kişisel olarak kapalı tekniği daha az sorunlu burunlarda tercih ediyorum.
 2. Avantajı ameliyatın daha kısa sürmesi ve burun uç bölgesindeki ödemin daha çabuk iyileşmesidir.
 3. Ancak burun ucu ile ilgili ciddi sorunlarda, travma sonrası burnu S yada C tip eğrilik gelişmiş vakalarda ya da daha önce başarısız burun estetiği ameliyatı geçirmiş ikinci, üçüncü ameliyatını olacak hastalarımda açık tekniği daha faydalı buluyorum.

Avantajı ameliyatın her safhasında burun anatomisine daha çok hakim olmanız, fonksiyonel problemleri de aynı anda rahatça halledebilmenizdir. Dikiş izi ise hemen hemen hiçbir hastamda bugüne kadar olmadı Uygun hastada uygun cerrahi tekniğin kullanılması benim kişisel tercihim.

 • Hastalarımın çoğunluğu açık tekniğe ihtiyaç duyduğuna inandığım hasta grubu.
 • İskandinav yada Baltık ülkelerinde sorunlu burunlar dahi Anadolu insanının burnuyla mukayese edilemeyecek ölçüde güzel,dolayısıyla tekniğin kullanımı, ülkeden ülkeye şehirden şehre hastada hastaya farklılık gösterebilir Son yıllarda özellikle burun estetiği yapan doktorlar arasında kapalı ve açık teknik tartışması yaşanmaktadır.

Bana sorarsanız bu tartışma oldukça gereksizdir.Size gelen hastaya doktor olarak hangi tekniği seçerseniz seçin estetik ve fonksiyonel sonuçları iyi olan bir burun vermelisiniz. Dolayısıyla hangi tekniği seçeceğinizden çok,hangi, tekniğin sizin ellerinizde hayat bulduğuna bakmak lazım.

 • İki tekniği de mükemmel şekilde bilmelisiniz ama tercih tamamen hasta ve cerraha kalmıştır.
 • Işisel olarak hastalarımın yaklaşık %40’ı daha önce ameliyat olmuş hastalar.
 • Önemli bir kısmı da travmatik, eğri, burun sırtı çökmüş yada burun ucu asimetrisi olanlar.Benim ameliyatlarımın yaklaşık %90’ı açık tekniktir.
You might be interested:  Börü 2 Sezon Ne Zaman?

Hangi teknikle olursa olsun ameliyat sonrası ağrı şikayeti pek olmaz,olsa da ağrı kesicilere hızlı cevap veren bir ağrı mevcuttur. Her iki teknikte de göz çevresinde şişme, morarma olabilir.Bu da hastadan hastaya farklılık göstermekle birlikte 7 gün içinde tamamen geçer.

Burun ucu top gibi ne zaman geçer?

Estetik operasyonlar dikkate alındığında, burun estetiği ameliyatı sonucun hemen alınamadığı bir özellik gösterir. Yapılan değişimler ameliyattan sonra hemen görülemez. Bu operasyonun iyileşme süresi diğerlerine göre daha uzundur. Hastalar ameliyattan sonra burundan nefes almakta zorlanır, burun ve yüzde şişlikler ortaya çıkar.

 • Ameliyatta cilt altına sızan kan yüzünden morluklarda oluşur.
 • Yeni burun şeklinin bulunduğu yerle uyum sağlaması ve oturması için plastik kalıp ve bantlar kullanılır.
 • Yeni burun bunlar çıkarıldığı zaman bile net olarak belli olmaz.
 • İyileşme sürecinde giderek burundaki sorunlar azalma gösterse de, şişliklerin tam olarak inmemesi nedeniyle yen burun şekli tam olarak görülemez.

Bu süreçte hastalar burunlarını buna göre değerlendirirse, hatalı sonuçlar ortaya çıkar. Yeni burun şekli hakkında fikir sahibi olabilmek için, en az 6 haftalık bir iyileşme sürecinin aşılması gerekir. Burun ancak bu sürede kendine gelir. Ancak burun ucu şişliğinin tam olarak inmesi, iyileşmenin olması için bir yıl kadar beklenmelidir.

Bu sürede burun ucu şişkinliği normal düzeye gelmiş olur. Burun estetiği burun ucu şişliğine neden olur mu? Burun estetiğindeki burun ucu şişliği kaçınılmaz bir sonuçtur. Ancak bunun derecesi ameliyatta kullanılan tekniğe göre değişir. Açık burun estetiğinde meydana gelen burun ucu şişliği daha fazla olur.

Üstelik şişlikler daha sert olur. Kapalı burun estetiğinde ise, burun ucu şişliği daha az olur. İyileşme sürecinde bu şişlikler düzeleceğinden, hastaların sabırlı bir süreçten geçmesi gerekmektedir. Burun estetiğinde açık tekniğin kullanılması ve burun ucu şişliği Bu teknikle yapılan operasyonlarda kemik ve kıkırdak dokuların gözlenmesi ve tanı konulması daha kolaydır.

 • Operasyon sırasında estetik cerrahın her iki elini kullanması mümkün olur ve olabilecek kanamaları kontrol etmek kolaylaşır.
 • Emik ve kıkırdaklarda yapılan değişiklikler daha kolay ve kontrollü şekilde gerçekleşir.
 • Ikırdak doku daha kolay şekillendirilir.
 • Ikırdak doku grefti ihtiyacı azalır.
 • Ikırdak grefti kullanıldığında ise, kullanım yeri ve dikiş yapılması daha kolaydır.

Açık teknikle gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatının süresi daha uzundur. Burun ucunda daha fazla ödem meydana gelir. Kesi yapılan kolumella cildinde iz kalır ve dolanım bozukluğu ortaya çıkar. Son yıllarda burun estetiğinde alınan tutarlı ve öngörülebilir sonuçlarla birlikte açık tekniğin yaygınlaştığı görülmektedir.

 1. Fakat burun estetiğinde burunda yapılacak işlem, benim ve hastamın tercihleri uygulanacak tekniğin belirlenmesinde etkilidir.
 2. En önemli unsur burun estetiği uzmanı olarak benim uygulanacak operasyon tekniği ile ilgili olan deneyimimdir.
 3. Operasyonun operasyon ve iyileşme süreci, benim tecrübelerim sayesinde oldukça kısalmaktadır.

Burun estetiğinde kalıp ve tampon kullanımı burun ucu şişliğini önler mi? Ameliyatta burundaki kemik ve kıkırdak doku değiştirilmekte ve kişinin burnu yeni şekline kavuşturulmaktadır. Yeni şeklin korunmasında, dokuların şekle uyum sağlayarak iyileşmenin olması için, burun sırtına kalıp ya da bantlar konulur.

Burun ucu ne zaman yumuşar?

Ameliyattan Sonra Cilt Sertleşmesi Ne Zaman Sona Erer? – Sertleşmiş cilt hissi hastalar için tehlikeli olabilirken, bu durum genellikle ne görünür ne de kalıcıdır. Özellikle burun ucu ameliyattan sonra birkaç ay boyunca bu şekilde kalacak, ancak sonraki birkaç ayda yavaşça yumuşamaya başlayacaktır.

Burun ucu şişliği nasıl iner?

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Nasıl Geçer? – Hastanın burun estetiği sonrası burun ucu şişliği kısa süre içerisinde kendiliğinden geçecektir. Doktorun verdiği ilaçlar ve düzenli pansuman sayesinde şişlik kısa sürede iner. Hastanın burun ucunda gerçekleşen şişkinlik en aza indirilmesi için tampon tedavisi uygulanmaktadır.

Burun ameliyatı sonrası masaj yapılmazsa ne olur?

Burun Ameliyatı Sonrası Masaj Yapılmalı mı? – Öncelikle bu soru önemlidir; burun ameliyatı sonrası masaj yapılmalı mı, yapılmamalı mı? Ameliyat sonrası tampon ve bantlar çıkarıldıktan sonra bazı hastalara masaj önerilir ama bu durum vakalara göre değişkenlik gösterir.

Kişiye özel ve önemli bir konu olması sebebiyle doktorunuzun tavsiyesi olmadan yapılmamalıdır. Burun ameliyatları gerçekleştiren cerrahlar, operasyon sonrası masaj yapılmasını genellikle öneriyordu ancak günümüzde burun ameliyatı sonrası masaj konusuna bazı doktorlar olumlu bazı doktorlar ise olumsuz bakmaktadır.

Doktorlar arasında görüş farklılıklarındaki temel nedenler şöyledir:

Masaj uygulamasının ameliyat sonrasında meydana gelen şişkinliklere iyi geleceğini ve burun şeklinin çok daha sağlıklı oturmasına katkısı olacağını savunanlar olumlu bakan doktorlardır. Yüz lenfatiklerinin ve dolaşımın harekete geçirilmesini sağlayan yardımcı unsur olduğu görüşüne sahiplerdir. Masaj uygulamasına olumsuz bakan doktorlar ise burun ameliyatında burnun yapısına yeni bir şekil verildikten sonra kemik ve kıkırdak yapısının yerinden oynatılma riski taşıdığını savunurlar.

Burun ameliyatınızın sonrasında masajın uygun olup olmadığına en başta vurgulandığı gibi, ameliyatınızı gerçekleştiren cerrahın önerisinde hareket etmek en doğru karar olacaktır.

Burun estetiği sonrası masaj kaç ay sürer?

Burun Estetiği Sonrası Masaj Ne Kadar Süre Yapılır? – Burun estetiğinin ardından doktorunuzun ifade edeceği masajın iki ay boyunca aralık verilmeksizin devam ettirilmesi gereklidir. Masaj süresi 20 dakika baz alınmalı ve burun üzerini kapsamalıdır. Masaj öncesinde ( ilk günler hariç) organik sabunlar kullanarak burnunuzu temizleyebilir ya da vazelin içerek doğal losyonlar tercih ederek temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Burun estetiği sonrası burun ucu düşmemesi için ne yapılmalı?

Burun ucu düşmesini önlemek için birçok ameliyat tekniği mevcuttur. Burun ucu düşmesi riski fazla olan hastalarda bir miktar daha kalkık ve burun ucu desteği daha fazla olan burunlar yaparak bu durumun çok büyük oranda önüne geçebilmekteyiz.

You might be interested:  Jandarma Alımları Ne Zaman 2021?

Burun ameliyatından sonra ne zaman sümkürmek?

Ameliyatınızı oldunuz ve evinize geldiniz, doktorunuz mutlaka size yapmanız ve yapmamanız gerekenleri ayrıntısıyla anlatacaktır ama ben hastalarıma neler söylüyorum ? merak ettiklerinizi size yardımcı olabilmek için başlıklar halinde sıraladım. Unutmayın ameliyat sonrası erken dönemde burnunuzdan rahat nefes alamayacaksınız.

 • Bu dönem süresince zaman zaman ağzınızdan nefes almak zorunda kalabilirsiniz.
 • Artık kullanıldığını sanmıyorum ama burnunuza tampon yerleştirilmişse bir süre rahatsızlık hissedebilirsiniz.
 • Işisel tercihim özel oluklu silikon yada merosel.
 • Bunlar oldukça konforlu ve rahatsızlık hissini az verir.
 • Burundan rahat nefes alamayınca ağız solunumu yaparsınız bu durumda ağzınızda kuruma hissi yaratacaktır.

Bol bol sıvı alın, içeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler ağız kuruluğunuzu geçirecektir. Ameliyat sonrasında kullanmanız için analjezik ve antibiyotik verilecektir.Aspirin veya aspirin muhtevasındaki ilaçları kullanmayınız.Aynı şekilde kan pıhtılaşmasını engelleyen bazı ilaçları da kullanmanızı önermiyorum.

 • Ameliyat sonrası ilk iki gün başınızı yüksek tutun, çift yastık yatın.
 • An dolaşımınızın dengeli olması ve şişliğin çabuk inmesi için gereklidir.
 • Burnunuzdan sızıntı şeklinde gelecek akıntı önemli değildir ancak sürekli taze kan gelirse doktorunuzla iletişim kurun.
 • Burnunuzun üzerini kapatan plaster ve kemiği sabitleyen bir atel olacaktır.1 hafta süresince dokunmayın ve sert hareketlere maruz kalmayın.

Burnunuzun ucuna yerleştirilen küçük petler ıslandıkça değiştirilebilir, kanama olmazsa tamamen atılabilir. Burnunuza üç ay süresince minik darbe dahi almayınız, çarpmayınız, hatta kıyafetlerinizi de buna göre tercih ediniz. Burun estetiği sonrası gülme ve dudak büzme hareketiniz bir müddet kısıtlı olabilir, asla zorlamayınız.üst dudağınızı gerektiğinden fazla yukarı kaldırmaya çalışmayınız.

 1. Ameliyatı sonrası dört hafta süreyle efor gerektiren egzersizlerden kaçınınız.
 2. İki ay süre ile güneşe çıkmayın ve güneş ışınına maruz kalmayın.
 3. Plasterler ve atel çıkarıldığında burnunuz size şiş ve sanki renk değişimi olmuş gibi görünecektir.Burun ucu top gibi ve yukarı dönmüş görülebilir.
 4. Bu durum zamanla düzelecektir,merak etmeyin.

Burun ucunda ve üst dudakta uyuşukluk hissedebilirsiniz, endişe etmeyin üç hafta ile üç ay arasında kendiliğinden geçecektir. Silikonlar çıkarıldıktan sonra, burun deliklerinizin iç kısmını ve burun uc kısımdaki dikişlerinizi günde 3-4 kez oksijenli su ile ıslatılmış pamuklu kulak çöpleri ile nazikçe temizleyin,pıhtı ve kabuk kalmasın.

 • Silikonlar çıkarıldıktan sonra yaklaşık dört hafta kadar burnunuzdan rahat nefes alamayabilirsiniz.
 • Lütfen sümkürmeyiniz! Aksırmak yada sümkürmek zorunda kaldığınızda, burun delikleriniz açık olarak bu işlemi yapınız.
 • Ameliyatınızda anestezi için kullanılan ilaçlar kendiniz bir kaç gün bitkin hissetmenize neden olabilir.

Hangi teknikle ameliyat olursanız olun, ameliyattan sonraki ilk görünüm sizi şaşırtabilir.Lütfen üzülmeyin! zamanla burnun şekliniz iyiye gidecektir. Birinci ayın sonunda şekli oturmaya başlar.

Burunda ödem olup olmadığını nasıl anlarız?

Ameliyat sonrası burun ödemi istenmeyen ancak mutlaka olan bir fizyolojik olaydır. Vücudumuzun tüm noktalarında travmaya uğrayan her alanda ödem olur. Ödem iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Burun bölgesindeki ödem diğer yerlere göre daha belirgin olur ve daha geç geçer.

 • Burnun her bölgesinde ödemin oluşması ve geçmesi farklıdır.
 • İlk zamanlarda oluşan ödem genellikle yukarıdan aşağıya doğru kaybolmaktadır.
 • Alın derili burunlarda ödem geç geçerken ince derili burunlarda daha erken geçebilmektedir.
 • Yaklaşık olarak 6-7 ay boyunca ödem %80-90 oranında azalır.
 • Alan ödem ise bir yıl dolduğunda kaybolabilmektedir.

Ödem süreci hastalarımızın sabırla beklemeleri gereken bir süreçtir. “Burnumdaki şişlik böylemi kalacak?, Hiç geçmeyecek mi acaba?” gibi sorular hastalarımızın akıllarına gelmekte ise de her hastada ödemin olduğu ve mutlaka geçeceği akıldan çıkartılmamalıdır.

Burun ameliyatı sonrası sümkürmek neden yasak?

Burun estetiği ameliyatı yaptırmış pek çok kişiden internet siteme gelen sorulara baktığım zaman, en çok merak edilen konulardan birisi burun estetiğinden sonra darbelerden nasıl korunmak gerektiği ile ilgili. Burun estetiği sonrası darbe kavramı ucu açık ve geniş anlamda yorumlanabilecek bir olgu.

 1. En basitinden buruna duş esnasında gelen damlacıklardan tutun, trafik kazası veya yüksekten düşme sonucu burnu çarpmaya kadar geniş bir yelpazede değerlendirmek lazım.
 2. Aslında bu konuyu burun estetiği olmuş kişilere iyi anlatmak gerek.
 3. Çünkü hem bizim emeğimiz hem de hastanın parası ve vakti boşa gidebilir.

Üstelik ameliyat sürecini baştan yaşamak gerekebilir. Önce en büyük darbelerden başlamak gerek. Hiç burun estetiği olmamış burunu bile kırabilecek şiddetteki darbelerde zaman sınırı yok. Ameliyatın üzerinden kaç ay ya da yıl geçerse geçsin bu şiddetteki bir darbe buruna zarar verecektir.

 • Burun estetiği oldum, dövüş sporuyla ilgileniyorum, birşey olur mu diye sorular geldiği için bunu yazdım.
 • Sanılıyor ki burun estetiği olunca burun bir daha kırılmayacak.
 • Böyle bir şey yok.
 • Burun estetiği sonrası ilk hafta darbelerden korunmada en hassas dönem.
 • En ufak bir sert temasta bile yapılan düzenleme bozulabilir.

Bu yüzden ilk haftayı burun içinden silikon destek ve dışından atel desteği ile geçiriyoruz. İlk hafta sonunda artık dokular bir miktar kaynamış olur ama 1 ay daha epey dikkat etmek gerekir. Mesela uyurken sırt üstü yatmak gerek. Dar yakalı giysiler giymemek, valiz gibi ağır cisimleri kaldırmamak, cilt bakımı, peeling, maske vs yaptırmamak, ip atlamamak yine 1 ay boyunca uyulması gereken yasaklar arasında.

 • Burna sert su çekmek ve sümkürmek, burnu elle veya mendille sıkarak temizlemek 2 hafta yasak.
 • Olaki birşey oldu ve burnunuzda şekil bozukluğu oldu, endişelenmeyin, ilk 1 ayda bu elle düzeltilebilir.
 • Çok ciddi bir şey değilse, hiç bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan hallolur.
 • Gözlük takmak 6 ay kadar ertelenmeli.

Ama 3 aydan sonra çok gereklilik varsa hafif gözlükler kısa süreli takılabilir. Güneşlenmek, sauna, hamam, solaryum, deniz, havuz 1 ay yasak.2 ay ertelense daha iyi olur. Burun estetiği sonrası gülmek, kahkaha atmak, sakız çiğnemek, yüzü yıkamak, duş yapmak, sert birşeyler yemek burun şekline zarar vermez.

Burunu ilk günden itibaren çok temiz tutmak, kan ve salgıların kuruyup kabuklaşmasına engel olmak gerekir. Çünkü bunlar kabuklanıp sertleşirse temizlemek epey zor olabiliyor, hatta nefes almaya bile engel olabiliyorlar. Temizleme için ılık suyu veya burun estetiği ameliyatınızı yapan doktorunuzun verdiği okyanus suyu içeren spreyleri burna çekmek iyidir ama burnu sıkarak sümkürmek zararlı olabilir.

Suyu buruna çekip fazla suyun kendiliğinden akmasını beklemek sonrasında pamuklu kulak çubuğu ile temizlemek gerek. Sonuç olarak burun estetiği sonrası burunu darbe ve travmalardan korumak gereklidir ama bunu takıntı haline getirerek abartmamak, normal hayata devam etmek gerekir.6 ay geçtikten sonra hiç ameliyat olmamış normal burun gibi davranabilirsiniz.

You might be interested:  Sosyal Destek Ne Zaman Yatacak?

Burun grefti erir mi?

Burnumuza şeklini içindeki kıkırdaklar ve kemikler verir. Rinoplasti ameliyatında kıkırdak ve kemikleri şekillendiririz. Burundaki kıkırdaklar 2 temel grupta ele alınabilir. Birincisi burun ucunu ve burun yan duvarlarını destekleyen elastik, bükülebilir kıkırdaklardır. İkincisi ise burnu 2 hava yoluna ayıran, orta hatta yer alan sert ve dayanıklı septum kıkırdağıdır. Septum kıkırdağının ön kısmı burun ucuna, üst kısmı ise burun sırtına yapısal destek sağlar. Septum kıkırdağının arka ve taban kısımlarının ise burun şekline fazla bir katkısı yoktur. Bir kıkırdağın kendi orijinal yerinden ayrılıp başka bir yere transfer edilmesine “kıkırdak grefti” denir.

 1. Septum kıkırdağının arka ve taban kısımlarından alınan kıkırdak greftleri, septumun ön ve üst kısımlarını, yumuşak burun kıkırdaklarını ve burnun yumuşak doku alanlarını desteklemek ve yeniden yapılandırmak için kullanılır.
 2. Ikırdak greftlerinin kullanılmadığı modern bir rinoplasti yaklaşımı yoktur diyebiliriz.

Benim ameliyat tekniğim olan yapısal rinoplasti’de kıkırdak greftleri ekstra bir önem arz eder. Burundan aldığımız tüm kıkırdakları yine buruna iade ederiz. Kıkırdak fonksiyonel açıdan gereksiz olduğu yerlerden fonksiyonel açıdan kıkırdağa muhtaç alanlara nakledilir. Burun estetiği sonrası kıkırdak erimesi henüz çözümlenememiş ve tam olarak anlaşılamamış bir fenomendir. Rinoplasti adaylarının ameliyattan önce bu komplikasyonu bilmesi ve potansiyel sonuçlarını anlaması çok önemlidir. Temel prensip olarak bir ameliyatta kıkırdağı çevre yumuşak dokulardan ayrıştırdığınız anda kan dolaşımında bir azalma meydana gelir. Cerrahi ayrıştırma kıkırdakların kitlesini, dayanıklılığını ve destek gücünü azaltır. Yani ameliyatta burnu açıp kapatsanız ve hiçbir şeyin şeklini değiştirmeseniz bile burun kıkırdakları zayıflayacak ve burnun yapısal desteği zamanla azalacaktır. Yapısal rinoplasti’nin ortaya çıkış mantığı zaten bu fenomen ile ilişkilidir. Kıkırdakların zayıflayacağını öngörerek onları ilk ameliyat esnasında kıkırdak greftleri ile destekleriz. Kirişler ve kolonlar şeklinde kesilen kıkırdak greftleri kalıcı dikişler ile burun yapısına entegre edilir. Bu sayede burnun uzun dönem şeklini koruyabiliriz. Rinoplasti yaptığımız hastaların küçük bir bölümünde (%1-2) hem burnun kendi kıkırdakları hem de burnu desteklemek için kullandığımız kıkırdak greftleri ciddi ölçüde hacim/direnç kaybedebilir, hatta tamamen eriyip yok olabilir.

Maske takmak burnu düşürür mü?

Burun ucu düşmesine engel olmak için maskenin telinin çıkarılması ya da telini çeneye getirecek şekilde takılmasının son derece yanlış olduğunu vurgulayan Op. Dr. Dilek, ‘İnsanlar burun ucunda baskı yapmayacağını düşünerek, çoğu zaman maskenin telini çıkartıyor. Bu yanlış bir şey.

Burun ucu iner mi?

Burun Estetiği Sonrasında Burun Ucunda Düşme Olur mu? – Burnun en uç en uç bölgesi olan burun ucunun burun sırtı yüzeyinden daha aşağı seviyeye kayması sonucu ortaya çıkan durum burun ucu düşmesi olarak tanımlanmaktadır. Burun ucu düşüklüğü nedeniyle burun ile dudak arasındaki açı daralmakta bu da estetik olarak kötü bir görüntüye neden olmaktadır.

Burun ucu düşmesi, kişinin olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olmaktadır. Burun estetiği sonrası burun ucu düşer mi sorusunun yanıtı da evet olacaktır. Burun ucu düşüklüğü burnun doğal yapısından kaynaklanabileceği gibi burun ameliyatları sırasında fazla doku çıkarılması da bu sonucun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Deneyimsizlik ya da abartılı müdahalede nedeniyle ortaya çıkan bu durum sonucunda burun ucunun doğal yapısı ve desteği bozulmakta ve burun ucu dudağa doğru inmektedir. Burun ameliyatları sırasında burundan gereksiz yere fazla miktarda burun kıkırdak dokusu ve kemiğin çıkarılması burun ucu düşüklüğüne neden olan durumların başında gelmektedir.

Burun ucu neden şişer?

Burun şişmesi, görsel bir bozukluk olarak algılansa da temelinde daha ciddi sorunlara davetiye çıkartıyor olabilir. Çevresel faktörler, yaşam kalitemiz, kullandığımız ürünler ve alışkanlıklarımız burun şişmesini tetiklese de çeşitli enfeksiyonlar da burun şişmesine neden olan başat faktörlerdendir.

BURUN ETİ ŞİŞKİNLİĞİ NEDEN OLUR? Burundaki şişkinliğin çeşitli nedenleri olabilir ve bu nedenlerin en başında sinüzit gelmektedir. Sinüzite sebep olan iltihaplanma sinüz mukozasını şişmesine neden olur. Doktor eşliğinde antibiyotik ve ilaç kullanımı sinüzit tedavisinde en etkili yoldur. Böylece burun şişmesinin de önüne geçilir.

Burun Polipi de şişmelere neden olmaktadır. Polip, alerjik durumlara karşı koruyan damla şeklindeki parçacıkların genel adıdır. Polipler büyüdükleri taktirde burunda şişmelere neden olur. Alerji de burun şişmesini tetikleyen faktörlerdendir. Toz, polen, sigara dumanı ve çeşitli bakteriler alerjiye yol açarak burun mukozasının genişlemesine neden olur.

 • Burna alınan darbeler de şişkinliğe neden olur.
 • Gebelik esnasındaki hormonal değişiklikler de burunşişmesini tetikler.
 • Özellikle bu dönemde geçmiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 • Burun içi ve burun dışında meydana gelen enfeksiyonlarda şişmelerde etkin rol oynar.
 • BURUN ŞİŞMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR? Geleneksel yöntemler ve evde basitlikle uygulanabilecek birkaç yöntemle burun şişmesi tedavi edilir.

Burada gözen kaçırılmaması gereken nokta şudur: Eğer uzun süreli bir burun şişkinliği var ve bu durum geçmiyorsa mutlaka doktorunuza başvurun. Bunun dışında aşağıdaki yazacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz. Temiz bir havluya buz parçacıkları koyun ve burnunuzun üzerine tutun.

Burun estetiği sonrası burun ucu düşmemesi için ne yapılmalı?

Burun ucu düşmesini önlemek için birçok ameliyat tekniği mevcuttur. Burun ucu düşmesi riski fazla olan hastalarda bir miktar daha kalkık ve burun ucu desteği daha fazla olan burunlar yaparak bu durumun çok büyük oranda önüne geçebilmekteyiz.