Ücretsiz Izin Ne Zaman Bitiyor?(Çözünme)

Pandemi ücretsiz izin ne zaman bitecek?

Pandemi ile birlikte İş Kanunu’na eklenen geçici onuncu madde ile getirilen fesih yasağı, daha sonra gelişmelere göre uzatılmış ve son tarih olarak da 30 Haziran 2021 açıklanmıştı. Bugün itibariyle fesih yasağı ve dolayısıyla tek taraflı ücretsiz izne gönderme hakkı veren geçici onuncu madde hükümleri ortadan kalkıyor.

Ücretsiz izin ödeneği ne zamana kadar uzatıldı?

Daha önce, “Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 17 Nisan 2020 tarihinde başlatılan Nakdi Ücret Desteği, Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 30 Haziran 2021 tarihine daha uzatıldı ” açıklaması yapılmıştı.

Ücretsiz izin ne zaman bitiyor 2021?

Nitekim, fesih yasağı ve ücretsiz izin süreleri, son olarak, 3930 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 30 Haziran 2021 tarihine dek uzatılmıştı. 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle fesih yasağı ve ücretsiz izin uygulaması son buldu.

Kısa çalışma ve ücretsiz izin ne zaman bitiyor?

Maaşın bir kısmını patron yerine İşsizlik Fonu’nun yatırdığı kısa çalışma ödeneği, işsizlikteki artışı frenleyen en büyük desteklerden biri olmasına rağmen 30 Haziran 2021 tarihinde sona eriyor. Kısa çalışma ödeneğinin sonra ermesinin ardından çalışanlar ya normal çalışmaya geçecek ya da ücretsiz izne çıkarılacak.

You might be interested:  Babalar Günü Ne Zaman 2021 Türkiye?(EN iyi 5 ipucu)

28 pandemi ücretsiz izin ne zaman bitiyor?

Fesih yasağının devam edeceği 17.05.2021 tarihine kadar pandemi ücretsiz izin uygulaması mevcut durumda devam etmektedir. Ancak yeni torba kanun ile öngörülen düzenlemeler dikkate alındığında bu sürenin otomatik olarak şimdilik 31.05.2021 tarihine kadar uzayacağı anlaşılmaktadır.

Nakdi ücret desteği ne zaman son bulacak?

Geçtiğimiz sene 17 Nisan tarihinde verilmeye başlanan nakdi ücret desteğinin önce 17 Mayıs 2021 tarihinde biteceği açıklanmıştı. Ancak daha sonra bu tarih uzatılarak 30 Haziran’a kadar uzatılmıştı. Son açıklanan karara göre nakdi ücret desteği, 30 Haziran 2021 tarihinde son bulacak.

Nakdi ücret desteği ne zamana kadar uzatıldı?

İŞKUR üzerinden yapılan açıklamada “Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 17 Nisan 2020 tarihinde başlatılan Nakdi Ücret Desteği, Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 30 Haziran 2021 tarihine daha uzatıldı.” ifadelerine yer verildi.

Nakdi ücret desteği kaç ay veriliyor?

Nakdi Ücret Desteği, bir ay içerisinde en fazla 30 gün olmak üzere işçinin kendisine ödenmektedir. Ödemeler, ilgililerin işverenleri tarafından bildirilen; IBAN/ PTT şube gibi ödeme kanalları aracılığıyla İŞKUR tarafından yapılmaktadır. Ödemeler, ücretsiz iznin verildiği ayı izleyen ayın 8’inden itibaren yapılmaktadır.

2021 ücretsiz izin desteği ne kadar?

2021 yılı için ise günlük nakdi ücret desteği miktarı, 13 Ocak 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile asgari ücret artış oranında (yüzde 21,56) artırılarak günlük 47,70 TL’ye çıkarılmıştı. Nakdi Ücret Desteği, bir ay içerisinde en fazla 30 gün olmak üzere işçinin kendisine ödeniyordu.

Nakdi Destek bitti mi?

Kovid-19 salgını döneminde istihdamı korumak için 2020 yılı Mart ayında başlatılan Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği ve işten çıkarma yasağı uygulamaları 1 Temmuz 2021 itibariyle kontrollü normalleşme dönemine geçilmesiyle birlikte sona erdi.

You might be interested:  Aöl Sınavı Ne Zaman Açıklanacak?(Çözülmüş)

Ücretsiz izin süresi ne kadar olabilir?

Bu izin talebi 6 aya kadar olmalıdır. İlk başta ücretli izne ayrılan kişi bu izni uzattığı zaman maaş alamaz. Çünkü ücretli çıkılan izin bittiği zaman alınan izin ücretsiz olarak verilmektedir. Bu şekilde izne devam eden kişi maaş alamaz.

Bir iş yeri en fazla kaç gün ücretsiz izin verebilir?

Madde metninde belirtilen altı aylık süre azami bir süredir. Başka bir deyişle kadın işçinin, daha kısa bir süre için ücretsiz izin talep etmesi mümkündür. İşverenin altı aya kadar istenen ücretsiz izinde takdir hakkı yoktur.

Pandemi ücretsiz izin işsizlik maaşını etkiler mi?

Ücretsiz izne çıkarılanlar işsizlik maaşı da alamayacak Kısa çalışma ödeneği 24 Mart, ücretsiz izin aylığı 17 Nisan 2020’de başladı. Zaten kısa çalışma ödeneğini hak edemeyenler ücretsiz izne çıktı. Ücretsiz izne çıkarılan kişilerin bundan sonraki süreçte işsizlik maaşı alma hakkı yok zaten.

Pandemi ücretsiz izin ödeneği nereden sorgulanır?

Pandemi döneminde ücretsiz izne çıkarılan ve işsizlik maaşından faydalanamayan vatandaşlara ödenen nakdi destek maaşı, E-Devlet girişi ile sorgulanıyor.

Nakdi ücret desteği nereden sorgulanır?

Ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçilerin faydalandığı haziran ayına ilişkin nakdi ücret desteği IBAN bilgisi ile hesaplara aktarıldı. Ödemeler e devlet üzerinden sorgulanacak.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *