Pırasa Ne Zaman Ekilir?(EN iyi 5 ipucu)

Pırasa tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.Pırasa tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir. Pırasa tohumu ekim derinliği 1-2 cm, sıralar üzeri mesafe sıra üzeri 3-15 cm,sıralar arası 30-70 cm arasındadır.

Kışlık pırasa ne zaman ekilir?

Pırasa Tohumu Ne Zaman Ekilir Ve Dikilir? Pırasa tohumları için uzun bir ekim süresi bulunmaktadır. İlkbahardan itibaren sonbahara kadar tohum ekimi yapılabilmektedir.

Ispanak ve pırasa ne zaman ekilir?

Ispanak tohumları genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarına ekilmektedir. Bu aylarda ıspanak tohumlarını dikebilirsiniz. Zaman zaman yaz aylarında da ekildiği görülmüştür. Ancak, yaz aylarının sıcak geçtiği bölgelerde ilkbahar veya sonbahar aylarında ekilmesi daha uygun olacaktır.

Pırasa nasıl yetiştirilir?

Pırasa kökleri tarlada hazırlanan tahta ve masuralar üzerine sıra arası 30 cm, sıra üzeri 15 cm olacak şekilde açılan çukurlara dikilir.Dikimden önce, dikim kolaylığı sağlamak amacıyla kök ve yaprakların 1/3 ü kesilerek budama yapılmalıdır.Fide dikimi, haziran-ağustos ayları arasında yapılır ve dikimden sonra bolca

Pırasa ne zaman yetisir?

Sonbahar mevsiminin Ekim ayında hasat edilmeye başlanan pırasa, kış mevsimi boyunca hasat işlemine devam edilir. İlk hasadı Ekim ayının sonlarına doğru yapılan pırasa Ekim ayı ile birlikte piyasaya sürülür. Pırasa; Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında tüm market ve pazarlarda satışa sunulur.

You might be interested:  Savaşçı Dizisi Ne Zaman Başlıyor?(Soru)

Eylül ayında hangi sebzeler ekilir?

EYLÜL AYI DİKİLECEK SEBZELER Lahana, ıspanak, pancar, tere, brokoli, pazı, marul gibi sebzelerin dikiminin tam zamanıdır.

Kışlık pırasa toprağa nasıl gömülür?

Ekim ayından itibaren tarlalardan sökülen pırasaların bir bölümü, demetler halinde kökleriyle toprağa gömülüp bekletiliyor. Soğuk kış aylarında topraktan çıkartılan pırasalar havuzlarda yıkanıp temizlendikten sonra bağlanarak pazarlarda satışa sunuluyor.

Kış sebzeleri ne zaman ekilir?

Ilıman iklimin hakim olduğu bölgelerimizde kasım ve aralık aylarında, soğuk ve toprak düzeyinde don tehlikesinin olduğu yerlerde ise mart ve nisan aylarında dikilir.

Ispanak hangi mevsimde olur?

Kış mevsiminde yetişen sebzeler: Kış mevsiminde sağlıklı şekilde yiyebileceğimiz birçok organik sebze yetiştirilmektedir. Bunlar arasında ıspanak, pazı, havuç, kereviz, lahana, turp, balkabağı ve brokoli gibi besinler bulunmaktadır.

Ispanak ne zaman yenir?

Ispanak, kış mevsimine ait bir sebzedir. Ispanak kış mevsiminin Kasım, Aralık ve Ocak aylarında hasat edilir ve bu aylarda marketlerde, pazarlarda piyasaya sürülür.

Pırasa güneşi sever mi?

Bazı bahçıvanlar, pırasa fidelerini yerlerine dikip 3-4 gün sonra ilk suyu vererek aynı sonucu almak isterler. Fakat yaz mevsiminde toprak çok sıcak, kızgın güneş de çok etkilidir. Fideler çok üzülür ve bozulurlar. Bu nedenle alaca gölgede soldurup sonra dikim yapılması ve hemen su salınması daha uygundur.

Pırasa nerede ve nasıl yetişir?

En çok İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara’da yetiştirilir; 2. kara pırasa ‘nın yeşili beyazindan çoktur; birincisi kadar lezzetli değildir; daha çok Orta Anadolu ve Denizli taraflarında yetiştirilir. Kışa dayanıklıdır. Pırasanın içerdiği besinler özellikle çok geniş bir yelpazede cilt sağlığına hizmet etmektedir.

Pırasaya hangi gübre verilir?

Toprağın yapısına ve içerdikleri besin maddelerine göre değişmekle beraber sonbaharda derin sürümden önce dekara 2,5 -3 ton yanmış ahır gübresi verilmelidir.

You might be interested:  Yds Ne Zaman?(EN iyi 5 ipucu)

Kıvırcık hangi mevsimde olur?

Ekim ayında tüketilebilecek sebze ve meyveler ise mantar, fındık, ceviz, ıspanak, yerelması, pırasa, lahana, kıvırcık salata, kırmızı turp, karnabahar, havuç, patlıcan, salatalık ve armut, ceviz, üzüm, elma, greyfurt, mandalina, muz.

Ispanak ne kadar zamanda yetişir?

Çoğu durumda, taze pazarlama için yetiştirilen ıspanak bitkilerinin hasadı, ekim işleminden yaklaşık 38-55 gün sonra tek bir kesim (bütün bitki yok edilir) olarak yapılır. Aksine, gıda endüstrisini hedef alan ıspanak üretiminde, ekim işleminden yaklaşık 60-80 gün sonra ıspanaklar toplanır.

Patlıcanın mevsimi ne zaman?

Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında hasat edilen patlıcan, bu aylarda da pazarlarda ve marketlerde satışa sunulur. Yaz mevsimi boyunca hasat edilen patlıcan sonbahar mevsiminde de hasat edilmeye devam edilir. Yaz mevsiminin başından sonbaharın sonuna kadar hem taze hem güzel patlıcan bulmanız mümkündür.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *