Osmaniye Ne Zaman Il Oldu?

3 Kasım 1996 tarihinde yapılan mahalli idareler ara seçimleri öncesinde, il olması gündeme gelmiş, TBMM’ de 23 Ekim 1996 tarihinde yapılan oylamada il olması karara bağlanmış, 28.10.1996 gün ve 22801 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 24.10.1996 gün ve 4200 sayılı kanun ile yeniden il olmuştur.

Osmaniye ili hangi ilden ayrıldı?

Osmaniye, Türkiye Cumhuriyeti’nin 80. ilidir. 1933’e kadar il olan Osmaniye ‘nin eski adı Cebelibereket’tir. O tarihte Adana iline bağlanmış, 24 Ekim 1996 tarihinde yapılan yasal düzenlemeyle tekrar il olmuştur.

Osmaniye neden il oldu?

Yöre 19. yüzyılın sonlarında Adana ilinin Cebelibereket sancağına bağlı bir kaza olarak yönetilmiş, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra kısa bir süre Fransız işgalinde kalmış, ancak Cebelibereket Sancağı Cumhuriyet’le birlikte il yapılmıştır.

Osmaniye ismi nereden gelmiştir?

OSMANİYE Osmaniye ‘nin adı farklı bir kaynaktan Arapça Otman’dan gelmektedir. ORDU Eski adı “Kotyora”dır. Halk tarafından bu isim değişikliğe uğramıştır. OSMANİYE Osmaniye ‘nin adı farklı bir kaynaktan Arapça Otman’dan gelmektedir.

Osmaniyeye neden Osmaniye denmiş?

Osmaniye ‘nin kuruluş sebeplerinden birincisi, burada, Hacı Osmanlı Köyü adında çok eski bir köyün olması, ikincisi, bu köyün, yörenin en saygın köyü olması, üçüncüsü ve belki de en önemli sebep burasının merkezi konumudur. Bir başka yoruma göre ise, Osmanlı Devletine duyulan saygıdan dolayı ” Osmaniye ” denmiştir.

You might be interested:  Ales Ne Zaman Açıklanacak?(Doğru cevap)

Osmaniye hangi ile bağlı idi?

Osmaniye ilimiz, Akdeniz Bölgesi’nin Adana Bölümü’nde yer alır. Bu ilimiz çevresindeki iller; Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay ve Adana’dır. Osmaniye, Türkiye’nin kalabalık şehirleri arasında yer alan bir şehirdir.

Osmaniye halkı nereli?

OSMANLI DEVLETİ DÖNEMİNDE OSMANİYE Kınık nahiyesi Payas (Üzeyir) sancağına bağlı olarak 1490–1500 yılında kurulmuştur. Halkı Kınık boyundandır. Halkının tamamı Türk ve Müslüman’dır. Kasabanın kurulduğu yıllarda Kınık boyunun başında Göç Eri Hamza Bey bulunmaktadır.

Osmaniye’nin eski adı nedir bulmaca?

1866 yılında Hacıosmanlı merkezli kurulan Osmaniye, Payas merkezli Üzeyir sancağına bağlandı. Üzeyir sancağı, Halep Eyaletine bağlıydı. Sancak merkezi, 1874 yılında Payas’tan Yarpuz’a (Cbel, Eski Osmaniye ) taşındı ve Cebeli Bereket Sancağı adını aldı.

Osmaniye hangi ile bağlı?

Çukurova’nın doğusunda olup Ceyhan Irmağı havzasında yer alan Osmaniye, Adana ile komşudur. Doğusunda ise Kahramanmaraş ve Gaziantep bulunmaktadır.

Toprakkale nerenin ilçesi?

Osmaniye ilinin güneybatısında bulunan Toprakkale İlçesi; güneyde Hatay, batıda Adana, doğu ve kuzeyinde Osmaniye ili ile çevrilidir. Yüzölçümü 130 km2 olan Toprakkale ilçesinin toplam nüfusu 2000’de yapılan nüfus sayımına göre 14519’dur.

Osmaniyenin anlamı nedir?

Bir başka yoruma göre ise, Osmanlı Devletine duyulan saygıdan dolayı “Osmaniye” denmiştir. Osmaniye; “Osmanlılara ait” anlamına geldiği gibi “Osmanlının eli, Osmanlının yurdu” anlamlarını da çağrıştırmaktadır. Bu tarihte Osmaniye’nin nüfusu, nahiyeleriyle beraber 1388 hane, yaklaşık 1388×5=6.940 kişidir.

Aydın ismi nereden gelmiştir?

Aydın -ili. Aydınoğulları’nın hâkim olduğu bölgelere verilen bu ad, Selçuklu ve Arap kaynaklarında “Leşkeri-ili” veya “Bilâd-ı Leşkerî” olarak geçmektedir. Bu isim Batı Anadolu bölgesine hâkim olan İznik İmparatoru Laskaris’in adından gelmektedir.

Osmaniye’nin tarihi yerleri nelerdir?

Osmaniye Tarihi Yerler

 • Kastabala Antik Kenti. Kastabala Antik Kenti.
 • Osmaniye Kent Müzesi. Osmaniye Kent Müzesi.
 • Toprakkale Kalesi. Toprakkale Kalesi.
 • Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi. Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi.
 • Ala Cami. Ala Camii.
 • Envar-ül Hamir Cami. Envar-ül Hamit Camii.
 • Gaffarlı Taş Köprü
 • Ağcabey Cami.
You might be interested:  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman?(EN iyi 5 ipucu)

Osmaniye nasıl bir yerdir?

Osmaniye, Osmaniye ilinin merkezi ve Türkiye’nin 80. ilidir. Bölgedeki en eski yerleşim alanlarından biri olan Osmaniye, M.Ö. 3000 yıllarından başlayarak birçok devlet ve beyliğin yaşadığı ve egemen olduğu Ceyhan ırmağı havzası içinde yer alır. Osmaniye, Çukurova´nın bereketli topraklarının doğusunda bulunmaktadır.

Osmaniye hangi Türk boyundan?

Halkı Kınık boyundandır. Halkının tamamı Türk ve Müslüman’dır. Kasabanın kurulduğu yıllarda Kınık boyunun başında Göç Eri Hamza Bey bulunmaktadır. Kasabanın Kınık nahiyesi adıyla ayrı bir kanunnamesi de vardır.

Osmaniye ne ile meşhurdur?

Osmaniye ilimizin en meşhur yiyecekleri ve içeceklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • Bayram Kömbesi.
 • Etli Kömbe.
 • Osmaniye Fıstıklı İrmik Tatlısı
 • Bazlama.
 • Lahana Sarması
 • Teleme.
 • Zorkun Tava.
 • Elmalı Tatlı

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *