Mısır Ne Zaman Ekilir?

Mısır tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.Mısır tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir. Mısır tohumu ekim derinliği 3 cm, sıralar üzeri mesafe sıra üzeri 15-20 cm,sıralar arası 70-95 cm arasındadır.

Mısır ne zaman ekilir hangi ayda?

Mısır hangi ayda ekilir?: Mısırın ekim zamanı Mart, Nisan, Mayıs aylarıdır. Fakat iklim bölgesel olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle mısır ekimi için en uygun hava ve toprak sıcaklığı sağlanması gerekiyor.

Mısır hangi ayda olur?

Mısırın ana ürün olarak ekilmesi halinde Nisan ayı ortası ile Mayıs ayının ilk haftası arasındaki ekilişlerin en uygun olduğu, ll.ürün ekilişlerinde ise buğday hasadından hemen sonra ve en geç Temmuz ayı başına kadar ekim işleminin gerçekleştirilmesi gerektiği belirlenmiştir.

Ankarada mısır ne zaman ekilir?

Bu nedenle, mısır ekimi için, toprak sıcaklığının 10-12 oC’ ye ulaşması beklenmelidir. Bunu bir tarih olarak belirtmek gerekirse, Trakya bölgesinde Nisan ayının 25’inden sonra, güney bölgelerimizde, Nisan ayı başlarında, Orta Anadolu bölgemizde ise, 25 Nisandan itibaren ana ürün mısır ekimine başlanabilir.

Mısır kışın ekilir mi?

Mısır yetiştirmek için öncelikle toprağın verimli ve nemli olması gerekir. Bu yüzden mısır ekmek için ilkbahar ayları beklenmelidir. Toprağa 4, 5 cm derinliğinde bir çukur açılarak ekilir.

You might be interested:  Istiklal Mahkemeleri Ne Zaman Kuruldu?(Soru)

Mısır tohumu kaç günde çıkar?

işlenmiş toprağa mısır tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 3 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 20-30 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Koçan mısır ne zaman çıkar?

Bir bitkinin çiçektozu verme süresi 1 hafta yada 10 gün sürer. Dişi Çiçekler ( Koçan ): Koçan püskülü çıkışı, tepe püskülünün görünmesinden 4-8 gün sonra olur. Bir koçanda püsküllerin çıkışı, hava koşullarına da bağlı olarak, 2-4 günde tamamlanır.

Süt mısır hangi ayda çıkar?

Mısırın çimlenme süresi 10 gündür. Hasat zamanı ise Ağustos, Eylül, Ekim aylarıdır.

1 mısırda kaç koçan olur?

Genel olarak melez çeşitlerde koçan boyu 20-30 cm’dir. Koçan çapı da 3-6 cm arasındadır. Koçanda tane sayısı 300-1000 arasında ise de 500-600 tane çoğunlukla yeterli sayılmaktadır.

Mısır çok su ister mi?

Mısır bitkisi, büyüme süresince toprakta bol su ister, özellikle sapa kalkma ile çiçeklenme devereleri arasında çok su tüketir. Bu dönemde mısır bitkisinin su isteği doğal yağışlarla karşılanamıyorsa sulama suyu ile karşılanmalıdır.

Ikinci ürün mısır ne zaman ekilir?

Bölgedeki araştırma kuruluşlarınca yapılan ekim zamanı denemeleri sonucunda yöremizde ikinci ürün mısırdan iyi verim alınabilmesi için haziran sonu temmuz başı en uygun ekim zamanı olarak tespit edilmiştir. Ekim sıra arası 70 cm, sıra üzeri 20-25 cm olacak şekilde sıraya ekim en uygundur.

Karadeniz’de mısır ne zaman ekilir?

Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde nisan ayı başında, Marmara, Orta Anadolu ve Karadeniz coğrafyasında nisan ayı sonunda, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise mayıs ayında mısır yetiştiriciliğine başlanıyor.

Mısır bitkisi türkiyeye ne zaman geldi?

Girdiği pek çok bölgede, mevcut bazı bitkilerin yerini almıştır. Örneğin, mısır Afrika kıtasına girdikten sonra, ana bitkilerden olan koca darı ile yer değiştirmiştir.” Mısır ‘ın ülkemize gelişi ise 1600 yıllarına dayanmaktadır.

You might be interested:  Kyk Bursları Ne Zaman Yatar?(En iyi çözüm)

Mısır en çok nerede yetişir?

Mısır Nerelerde Yetişir? Mısır üretimi ise özellik ile Mardin, Adana, Şanlıurfa, Manisa, Sakarya, Osmaniye, Mersin, Konya, Aydın, Kahramanmaraş, Bursa, İzmir, Hatay, Samsun ve de Diyarbakır illerinde çok yoğun olmaktadır.

Mısır hangi iklim koşullarında yetişir?

Mısır tipik bir sıcak iklim tahılıdır. Minimum çimlenme sıcaklığı 9-10oC olup, optimum çimlenme sıcaklığı 18oC’nin üstündedir. En uygun büyüme sıcaklığı ise 25-30oC arasındadır. 15oC’nin altındaki sıcaklıklar ilk büyümeyi yavaşlattığından verimde belirgin düşüşlere yol açar.

Mısır soğuktan etkilenir mi?

Genel olarak mısır için en uygun koşulların soğuk geceler, güneşli günler ve orta sıcaklık olduğu söylenebilir. Bitkinin gelişmesi için optimum ve minimum bağıl nem değerleri sıcaklık ve alınabilen su miktarına bağlı olmakla birlikte genel olarak %50 ve altına inen bağıl nem koşullarında bitki olumsuz etkilenir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *