Kereviz Ne Zaman Ekilir?(Mükemmel cevap)

Kereviz tohumun geniş bir ekim zamanı vardır. İlkbaharda başlayan kereviz tohumu ekimi yaz ve sonbahar aylarında devam edebilir. Kış aylarında ise ekilmesi tavsiye edilmez. Genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları kereviz tohumuna uygun olan zamanlardır.

Kereviz ne kadar sürede yetişir?

Kereviz kök ve yaprak sapları sebze olarak değerlendirilen, tohumu için üretildiğinde 2 yıllık, sebze olarak üretildiğinde ise tek yıllık bir bitkidir. Kerevizin ekim alanı ve üretim miktarı yıldan yıla değişiklik göstermektedir.

Deli kereviz tohumu nasıl ekilir?

işlenmiş toprağa kereviz tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 15-20 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Kerevizin dikimi nasıl yapılır?

Dikimi yapılacak fidelerin kök ve yaprakları makas veya bıçakla budanır. Dikimler 30 cm sıra üzeri mesafe ile çepinlerle yapılıp, toprak hafif sıkıştırılır ve hemen can suyu verilir. Yazlık hıyar, domates, biber ve patlıcan bitkilerinin arasına kereviz fidelerini dikmek mümkündür.

Pırasa kereviz ne zaman ekilir?

Pırasa tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir. Pırasa tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir. Pırasa tohumu ekim derinliği 1-2 cm, sıralar üzeri mesafe sıra üzeri 3-15 cm,sıralar arası 30-70 cm arasındadır.

You might be interested:  Tyt Tercihleri Ne Zaman?(En iyi çözüm)

Kereviz hangi ayda olur?

Kereviz iki mevsimde de yetişen bir sebzedir. İlk olarak sonbahar mevsiminin Ekim ayında hasat edilir ve Kasım, Aralık, Ocak aylarında da hasada devam edilir.

Kereviz kaç ayda hasat edilir?

Kerevizler erkenci ve geççi çeşitlerde değişmekle birlikte tarımının yapıldığı alanı 24-34 hafta arasında işgal ederler. Kök kerevizler; bitkilerin elle çekilmesi ile ya da çapa ve belle hasat edilmektedir.

Deli kereviz tohumu ne zaman ekilir?

Kereviz tohumun geniş bir ekim zamanı vardır. İlkbaharda başlayan kereviz tohumu ekimi yaz ve sonbahar aylarında devam edebilir. Kış aylarında ise ekilmesi tavsiye edilmez. Genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları kereviz tohumuna uygun olan zamanlardır.

Sap kereviz tohumu ne zaman ekilir?

Tohum ekimi Soğuk bölge bitkisidir. Şubat-Mayıs ayları arasında tohum ekimi yapabilirsiniz.

Eylül ayında ne ekilir?

Eylül Ayında Hangi Sebze Ekilir?

 • Marul.
 • Havuç
 • Lahana.
 • Pancar.
 • Ispanak.
 • Pazı
 • Brokoli.
 • Tere.

Kereviz nerede ve nasıl yetişir?

Geniş yaprakları ve uzun yaprak saplarıyle şişkin gövdesi yenen, kışlık bir sebze. Vatanı Güney Avrupa’dır. Kereviz, mutedil-serin, deniz havası alabilen rutubetli yerlerde, kumlu, humuslu topraklarda iyi yetişir. Soğukta donar.

Enginar fidesi nereden temin edilir?

Tohum elde edilecek enginar bitkisinin olmaması durumunda aktarlardan ya da internet üzerinden kolaylıkla temin edilebilir ve bulunabilir.

Roka ekimi ne zaman yapılır?

Roka Tohumu Ne Zaman Ekilir ve Dikilir? Roka, Şubat, Haziran, Temmuz, Mart, Nisan, Ekim, Kasım ve Eylül aylarında ekimi yapılan bir bitkidir. Çok sıcak ve çok soğuk yerlerde ve bölgelerde değil daha çok ılık yerlerde yetişirler. Roka yetişmesi için toprağın ortalama sıcaklığı 18 derece olması gerekir.

Pırasa kaç günde fide olur?

Pırasa tohumları uygun ekim koşulları ve sulama işlemi gerçekleştiğinde 12 günde çimlenmektedir. Çimlenme süresi 15 günü de bulabilmektedir.

You might be interested:  Okul Ne Zaman Bitiyor?(Soru)

Kış aylarında hangi sebzeler ekilir?

Kışın Hangi Sebzeler Ekilir?

 • Marul.
 • Turp.
 • Soğan.
 • Pazı
 • Bezelye.
 • Brokoli.
 • Sarımsak.

Pırasa güneşi sever mi?

Bazı bahçıvanlar, pırasa fidelerini yerlerine dikip 3-4 gün sonra ilk suyu vererek aynı sonucu almak isterler. Fakat yaz mevsiminde toprak çok sıcak, kızgın güneş de çok etkilidir. Fideler çok üzülür ve bozulurlar. Bu nedenle alaca gölgede soldurup sonra dikim yapılması ve hemen su salınması daha uygundur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *