Havuç Ne Zaman Ekilir?(Doğru cevap)

Havuç tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.Havuç tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi hasadın verimliliği açısından önemlidir.Havuç tohumu ekim derinliği 2-3 cm, sıralar üzeri mesafe 5-10 cm,sıralar arası 25-35 cm arasındadır.Havuç fidesi kullanılacaksa havuç fidesi ekim

Havuç ne zaman ekilir hangi ayda?

Yaklaşık olarak ülkemizde havucun ekim zamanı; şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz aylarına denk gelir. Havuç tohumunun çimlenmesi 12.7 ila 23.8 derecelerinde olur. Havuçlar çoğunlukla fideden nakledilmez, direkt toprağa ekilir.

Havuç Kışın ekilir mi?

Havuç kısa gün ve serin iklim bitkisidir. Özellikle çimlenme sonrasındaki erken dönemlerde soğuklara karşı dayanıklıdır. Ilıman bölgelerde kış aylarında yetiştirilmektedir.

Havuç kaç günde hasat edilir?

Havuç yetiştiriciliğinde, havuç çeşidine bağlı olarak, hasat ekiminden 50 günden 100 güne kadar çıkabilmektedir. Hasadı genel olarak yaz aylarında yapılmaktadır. Ayrıca havuç cinsine göre hasat zamanına göre değişebilmektedir. Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarında havuç hasadı yapılabilmektedir.

Tarlaya havuç nasıl ekilir?

Tarlaya havuç ekimi hazırlanıp inceltilen toprağa mibzerle yapılmalıdır. Ekim derinliği 0.5-1 cm arasında olması tavsiye edilmektedir. Bir dekara 600-800 gr tohum atılması uygundur. Ekilecek tohum mesafeleri sıra arası 30-40 cm, sıra üzeri mesafesi ise 5-12 cm arasında olmaktadır.

You might be interested:  Bir Zamanlar Kıbrıs Yeni Bölüm Ne Zaman?(Çözülmüş)

Havuç ne kadar sürede olgunlaşır?

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde ilkbahar ve yaz aylarında ekildiği takdirde, 9 – 10 gün içerisinde çimlenmeye başlar. Havuç Tohumu Kaç Günde Bir Sulanır? Havuç tohumu 2- 3 günde bir, düzenli aralıklarla sulanmalıdır. Suyu çok fazla seven bir tohum olmadığı için toprağı nemlendirmek yeterlidir.

Izmirde havuç ne zaman ekilir?

Havuç ekimi için ilkbahar mevsimi tercih edilmelidir.

Havuç ne zaman ekilir nasıl ekilir?

Havuç tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir. Havuç tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi hasadın verimliliği açısından önemlidir. Havuç tohumu ekim derinliği 2-3 cm, sıralar üzeri mesafe 5-10 cm,sıralar arası 25-35 cm arasındadır. Havuç fidesi kullanılacaksa havuç fidesi ekim

Hangi ayda ne ekilir?

Mayıs: Fasulye, Mısır, havuç, kabak, maydanoz, dereotu, brokoli ekilmektedir. Haziran: Salatalık, fasulye, karnabahar, beyaz kabak, brokoli, dereotu ve roka ekilebilmektedir. Temmuz: Fasulye, havuç, brokoli, Mısır, roka temmuz ayında ekilebilen sebzelerdir. Ağustos: Mısır, brokoli, dereotu, maydanoz, roka ekilir.

Kış ayında ne ekilir?

Kışın Hangi Sebzeler Ekilir?

 • Marul.
 • Turp.
 • Soğan.
 • Pazı
 • Bezelye.
 • Brokoli.
 • Sarımsak.

Havuç güneşi sever mi?

Havuçları ışık alan ama güneş ışığına doğrudan maruz kalmayan bir yere yerleştirin.

Turp ve havuç ne zaman dikilir?

Turp tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir. Turp tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir. Turp tohumu ekim derinliği 0,5-1 cm, sıralar üzeri 5-10 cm cm, sıra üzeri 20-25 cm arasındadır.

Havuç toprakta nasıl saklanır?

Havuçları mahzende veya bodrumda veya kışın sıcaklığın yaklaşık 0 ila 3,3 °C olduğu bir yerde saklayın. Kökleri kum, turba yosunu veya talaşla dolu bir kova veya tahta kutuda saklayın.

You might be interested:  Yüzme Havuzu Ne Zaman Açılacak?(Soru)

Eylül ayında ne ekilir?

Eylül Ayında Hangi Sebze Ekilir?

 • Marul.
 • Havuç
 • Lahana.
 • Pancar.
 • Ispanak.
 • Pazı
 • Brokoli.
 • Tere.

Bezelye ekimi ne zaman yapılır?

Tohum ekim zamanı; bölgenin iklim şartlarına bağlıdır. Şubat başından 15 Mart’a kadar erkenci – yarı erkenci çeşitler; Marttan nisan başına kadar yarı erkenci ve geçci çeşitler; 15 Nisandan sonra sıcağa dayanıklı çeşitlerin ekimi yapılmalıdır. Kasım–Aralık ayları içerisinde de sonbahar çeşitleri ekilebilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *