Fasulye Ne Zaman Ekilir?(Çözülmüş)

Fakat iklim şartlarına göre Mayıs ayının son haftasına kadar kademeli olarak ekim yapılabilir. Örtü altı taze fasulye yetiştiriciliğinde ilkbahar döneminde 1 Mart, Sonbahar döneminde 15 Temmuz-1 Ağustos tarihlerinde tohum ekimi yapılır.

Kışlık kuru fasulye ne zaman ekilir?

Toprağa fasulye tohumunun dikilmesi için en uygun aralık Nisan ve Mayıs ayları olarak bilinmektedir. Tohum toprağa dikilmeden önce toprağın ısısı da kontrol edilmelidir. Havanın iyi olduğu bir günde toprağa ekilen fasulyeden daha yüksek bir şekilde verim alınır.

Toprağa fasulye nasıl ekilir?

Fasulye Pamuktan Toprağa Nasıl Ekilir?

  1. Saksının içerisine bir miktar işlenmiş toprak ekleyin.
  2. Filizlenen fasulyeleri dikkatli bir şekilde toprağa yerleştirin.
  3. Fasulyelerin üzerine 3-4 cm olacak şekilde elenmiş toprak ilave edin.
  4. Toprağın yüzeyini şeffaf naylon yardımıyla kapatın.

40 günlük fasulye hangi ayda ekilir?

Örtü altı taze fasulye yetiştiriciliğinde ilkbahar döneminde 1 Mart, Sonbahar döneminde 15 Temmuz – 1 Ağustos tarihlerinde tohum ekimi yapılır.

Oturak fasulyesi ne zaman dikilir?

Fasulye tohumu ekimi yapmak için Nisan ve Mayıs aylarını tercih etmeniz gerekir (bölge ekolojik şartları dikkate alınmalıdır) fakat iklim şartlarına göre Mayıs ayının son haftasına kadar kademeli olarak ekim yapılabilir.

You might be interested:  Trendyolda Indirim Ne Zaman?(Çözüm bulundu)

Kuru fasulye ekimi ne zaman yapılır?

Toprak ısınmadan yapılan ekimde tohumlar toprak ısınıncaya kadar çimlenememekte ve çıkış gecikmektedir. Bölgemizde 1-15 Mayıs arası en uygun ekim zamanıdır. Ekim Pnömatik (havalı) mibzerle 45 cm sıra arası, çeşit özelliğine göre 8-10-12 cm sıra üzeri mesafe ile toprakta tav seviyesinden 5 cm derine yapılmalıdır.

Oturak fasulye ne zaman ekilir?

Ekim Zamanı: İlkbahar, sonbahar içindeki aylar tavsiye edilir. Ilık, sıcak iklim bitkisi olmakla beraber hasat süresi kısa olduğu için soğuk iklimlerde de yetiştirilebilir. Böyle yerlerde soğuklar tamamen geçince ekilir, yaz bitmeden bolca ürün alma imkanı olur. Sıcak iklimlerde ise yıl boyunca defalarca ekilebilir.

Fasulye kaç günde bir sulanır?

Fasulye çiçeğe duruncaya kadar fazla sulanmaz. Yine de aşırı sıcak ve kurak havalarda fideler susuz bırakılmamalıdır. Çiçeklenen ve meyveye duran fasulyeler artık düzenli sulanır. Kökü kurumadan her 4-5 günde bir doyunca su verilir.

Fasulye kaç günde çıkar?

Fasulye tohumu 15-20 °C’de çimlenmekte, 15 °C’nin altında yavaşlamakta, 10 °C’nin altında ve 35°C’nin üstünde ise çimlenme çok az veya hiç olmamaktadır. Çıkış ekimden sonra optimum nem ve sıcaklıkta 7-10 gün sonra olur. Çimlenme 15 °C’nin altında yavaşlar. Düşük sıcaklıklarda çıkış süresi 20-25 gün olabilir.

Cino fasulye tohumu nasıl ekilir?

İlkbaharda ekimden önce toprak tekrar kaz ayağı ile sürülür ve arkasından diskaro geçirilerek toprak Cino (oturak) fasulye tohumu toprağa ekime hazır hale getirilir. Ekimi: Cino (oturak) fasulye yetiştiriciliğinde Mart sonu ve Nisan aylarında ekime başlanır.

Taze fasulye ne zaman ekilir?

Açıkta taze fasulye yetiştiriciliğinde Mart sonu ve Nisan aylarında ekime başlanır (bölge ekolojik şartları dikkate alınır). Fakat iklim şartlarına göre Mayıs ayının son haftasına kadar kademeli olarak ekim yapılabilir.

You might be interested:  Disney Türkiyeye Ne Zaman Gelecek?(Çözünme)

Taze fasulye kaç ayda yetişir?

Vejetasyon süresi 70 ile 140 gün arasında değişiyor. Süre, sarılıcı veya bodur türe, erkenci veya geçci çeşide göre değişiklik gösteriyor. Fasulyenin tınlı olan topraklarda, tuzluluk ve alkali sorunu olmayan verimli alanlarda rahatlıkla yetiştiği not düşülüyor. Fasulye bitkisinin çinko elementi isteği yüksek görülüyor.

40 günlük fasulye nasıl olur?

Tohum Ekimi:

  1. Tohumları her türlü toprakta yetiştirebilirsiniz.
  2. Tohumun kalınlığı kadar tohumun üstüne toprak atınız.
  3. Bitkiniz ekildikten sonra filizlenene kadar her gün toprağı nemlendiriniz.
  4. Çıkan fideler 30 cm aralıklarla tek tek ekilmelidir.
  5. Yaz boyunca ürün alabilirsiniz.

Şeker fasulye hangi ayda ekilir?

Bölgemizde 1-15 Mayıs arası en uygun ekim zamanıdır. Ekim pnömatik (havalı) mibzerle 45 cm sıra arası, çeşit özelliğine göre 8-10-12 cm üzeri mesafe ile toprakta tav seviyesinden 5 cm derine yapılmalıdır. Tohum iriliğine göre değişmekle beraber dekara 6-10 kg tohum gerekir.

Oturak fasulye nasıl yetiştirilir?

Önceden çapalanıp kuru ve elenmiş hayvan gübresi ilave edilmiş toprağa üç ila dört cm kadar derinlikte toprak açılarak buraya üç dört adet tohum bırakılarak üzerleri yine bu toprakla kapatılarak ekimi yapılır. Bodur çeşitlerde sıra araları 40-50 cm, sıra üzeri 15-20 cm. olacak şekilde ekilir.

Kışlık fasulye ne zaman yapılır?

Ağustos ayı sonları, sebze ve meyveleri kışa hazırlamak için en ideal zaman dilimidir. Bu dönemde sebze ve meyveler hem en lezzetli halinde hem de en ucuz dönemindedir. İşte bu sebeple taze fasulye sevenler, kışında fasulyeyi yaz lezzetiyle tüketmek isteyenler kışlık taze fasulye hazırlamaya başlamalıdırlar.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *