Domates Ne Zaman Ekilir?(EN iyi 5 ipucu)

Domates, yetişmek için güneşe ve sıcak havaya ihtiyaç duyduğundan domates tohumu ekimi için en uygun dönemin mart, nisan ayları olduğunu söyleyebiliriz.

Domates fideleri hangi ayda dikilir?

Nisan ve Mayıs aylarında toprak tavlı iken dikilmesi daha uygun olmaktadır.

Fideler hangi ayda dikilir?

Mart ve Nisan aylarının ideal tohum ekim zamanı olarak gösteriliyor. 20 Mayıs’a kadar sebze tohumunun ekimi yapılabiliyor; ancak geç ekilen tohumda verimin bir nebze düştüğü belirtiliyor.

Domates tohumu kaç günde meyve verir?

Domates Ne Zaman Meyve Verir? Açık tarlada yetiştirilen domates, tohum ekiminden sonra 80-100 gün içinde, fide dikiminden sonra ise 60-80 gün arasında hasatlık hale geliyor.

Domates fidesi ne zaman çıkar?

Nisan-Mayıs aylarında toprak tavlı iken dikilmelidir. Yer çeşitlerinde bitki aralığı, 40-60 cm karık aralığı 120-160 cm arasında olmalıdır. Sırık çeşitlerde ise sıra üzeri 30-40cm, sıra üzeri 60-70 cm olmalıdır. Dikimden 10-15 gün sonra kesekler varsa kırılmalı, fide boğazı gevşekse doldurulmalıdır.

Domates fidesi kaç günde bir sulanır?

Kurak bölge şartlarında domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir; Mayıs ayında 3 günde bir su, Haziran ayında 2 günde bir su, Temmuz ayında 6 günde 5 su, Ağustos ayında 7 günde 4 su, Eylül ayında haftada bir olmak üzere toplam 18 kez sulanmalıdır.

You might be interested:  Okullar Ne Zaman Açılacak 2021 Son Dakika?(En iyi çözüm)

Ağustos ayında ne ekilir dikilir?

Bu yüzden de Ağustos ayı boyunca aşağıdaki sebzelerin tohumlarını elde etme seçeneğimiz var:

 • su teresi.
 • brokoli.
 • Coles.
 • ıspanak.
 • yeşil bezelye.
 • Marul.
 • şalgam.
 • Turp.

Ne zaman ekilir?

Mayıs: Fasulye, Mısır, havuç, kabak, maydanoz, dereotu, brokoli ekilmektedir. Haziran: Salatalık, fasulye, karnabahar, beyaz kabak, brokoli, dereotu ve roka ekilebilmektedir. Temmuz: Fasulye, havuç, brokoli, Mısır, roka temmuz ayında ekilebilen sebzelerdir. Ağustos: Mısır, brokoli, dereotu, maydanoz, roka ekilir.

Son baharda ne ekilir?

Küçük bir not: Halihazırda sahip olduğunuz bitkiler sonbahar geldi diye yapraklarını dökmeye, boyunlarını eğmeye başladıysa sonbaharda bitki bakımı yazımıza mutlaka göz atın.

 • Frezya çiçeği. bloomexpert.
 • Yasemin çiçeği. saga.
 • Nergis çiçeği. thoughtco.
 • Ispanak.
 • Havuç
 • Soğan ve sarımsak.

Aralık ayında hangi sebzeler ekilir?

Aralık Ayında Hangi Sebzeler Ekilir?

 • Bakla. Mayıs ayı başlarında ürün almak için, aralık ayında bakla ekebilirsiniz. Bölgeniz ılıman ise, doğrudan bahçenize ekin.
 • Turp. Turp her mevsim yetiştirilebilir.
 • Marul. Marullar soğuk hava bitkisidir.
 • Patlıcan. Patlıcan don zamanından 8-9 hafta önce dikilebilir.

Saksıda domates kaç günde meyve verir?

Domates bitkileriniz tüm bu aşamaları eksiksiz olarak uyguladığınız takdirde yaklaşık 3 ay gibi bir sürede çiçeklenmeye başlayacak, hemen ardından da meyve oluşacaktır. Bu aşamanın ardından meyveler yüzünü göstermeye başlayınca, saksılarınızı daha bol güneş alan alanlara taşıyabilirsiniz.

Domates tohumu kaç günde çıkar?

Ekilen tohumu tekrar su ile ıslatarak üzerine de naylon poşet kapatmanız gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra domatesin çimlenmesi fide haline gelmesi için ortalama olarak 15 – 20 gün kadar beklemeniz gerekir.

Biber tohumu kaç günde fide olur?

işlenmiş toprağa biber tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 0,5-1 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 12-20 gün içerisinde gerçekleşecektir.

You might be interested:  Pubg 20 Sezon Ne Zaman?

Domates fidesi ne zaman çiçek açar?

Kısaca, tohumdan yetişen bir domates üç aylıkken çiçek açma olgunluğuna gelir. Çiçekler derhal meyve büyütmeye başlar. Domates meyvelerinin büyüyüp kızarması yani tam olgunlaşması çeşide, kültivara göre 6 hafta ile 3 ay arasında değişir.

Domates ektikten sonra bakımı nasıl yapılır?

Domates ektikten sonra bakım nasıl yapılmaktadır? Derin sürümle hazır olan toprak, sonbaharda 3-4 ton/da ahır gübresi alır. İlkbaharda ise karık hazırlığından önce taban gübresi alır. Fosforlu gübrenin tamamı gider. Diğerlerin üçte biri taban gübresi olarak gider.

Domates fidesi toprağa nasıl dikilir?

Tarlada dikilen fideler genellikle 45-65 cm’lik mesafelerde ve yaklaşık 90 cm ile 130 cm olacak sıralar halinde dikilir. Fideler dikildikten sonra mutlaka can suyu verilir. Fideler toprakla buluşmadan önce toprağın gerekli besinle donatılması ayrıca önemlidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *