Bordo Bulamacı Ne Zaman Atılır?(EN iyi 5 ipucu)

Bordo bulamacı, meyve ağaçlarına sonbaharda yaprakların dörtte üçü veya tamamı döküldüğünde %2’lik doz ile uygulanıyor. İlkbaharda uygulanacağında ise gözler uyanmadan 1 hafta kadar önce %1-1.5’luk doz yeterli görülüyor. Uyanmaya başlayan bağlarda, sürgün boyları bir karışa ulaştığında bordo bulamacı atılabiliyor.

Bordo bulamacı hangi ağaçlara ne zaman atılır?

Özellikle sonbahar (yaprakların 3/4’ü yada tamamı döküldüğünde %2 dozda) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan 1 hafta önce %1-1,5 dozda) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

Bordo bulamacı asmaya ne zaman atılır?

Kış uygulaması: Budamadan sonra gözler uyanmadan hemen önce yapılmalıdır. Yaz uygulaması: Uygulama: sürgünler 2-3 cm olduğunda. Uygulama: sürgünler 8-10 cm olduğunda.

Zeytin bordo bulamacı ne zaman verilir?

Bordo Bulamacının Zeytin Bahçelerinde Kullanımı Ve Zamanı Zeytinde Halkalı Leke Hastalığına Karşı Zeytinler Sürgün Vermeden Önce Şubat Ayında % 1.5’luk, Zeytin Ağaçları Çiçek Açmadan Önce İse Nisan Ayında %1’lik Bordo Bulamacı Uygulanır.

Bordo bulamacı kışın atılır mı?

Hazırlanan karışımın ilaçlama aletini tıkamaması için kullanılmadan önce mutlaka bir tülbent yardımıyla süzülmesi gerekmektedir. Hazırlanan bulamacı sonbaharda meyve ağaçlarının yapraklarının %75’i döküldükten sonra kış süresince, ilkbaharda ise gözler patlamadan bir hafta önce uygulayabilirsiniz.

You might be interested:  Kalp Krizi Belirtileri Ne Zaman Başlar?(Çözülmüş)

Ceviz ağaçlarına bordo bulamacı ne zaman atılır?

Bordo bulamacı, birçok hastalığa karşı sigorta ilaçlaması olarak yapılır. Ceviz ‘de Bordo Bulamacı Ne Zaman Kullanılır; Sonbahar’da ceviz ağaçlarının %75’i yapraklarını döktükten sonra %2 lik olarak hazırlanmış bordo bulamacı ağaçlara püskürtülmek suretiyle uygulanır.

Agaçlara kış ilacı hangi aylarda atılır?

Kış ilaçlaması ağaçların durgun olduğu devrede, yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında (elma, armut vb.) gözler uyanmadan 2 hafta önce, sert çekirdekli meyve ağaçlarında (şeftali, kiraz, kayısı vb.) gözler uyanmadan 4 hafta önce yapılmalıdır. şubat sonları mart başları mucadele için en uygun zamandır.

Asmaya külleme ilacı ne zaman atılır?

İlaçlar, önerilen dozlarda yaprak alt ve yüzlerini kaplayacak şekilde uygulanıyor. Bağ küllemesi durumunda ilaçlamaya sürgünler 25-30 cm olunca başlanıyor. Taç yapraklar dökülünce ikinci ilaçlama yapılıyor.

Üzüm ilaçlaması ne zaman yapılır?

üzüm bağlarının ilaçlanması nda asmalar çiçeklenmeden, çiçeklenme sonrasında ve taneler tatlanınca gibi dönemlerde ilaçlama yapılmaktadır. Ayrıca bu ilaçlamalar sırasında kullanılan ilaç da çok önemlidir. Özellikle taneler tatlanıncaya kadar on beş gün ara ile ilaçlama yapılır.

Asmaya ilk kükürt ne zaman atılır?

Kükürt, üzüm bağları için ilkbahar aylarının başlarında uygulaması yapılmalıdır. Toprağın kükürte ihtiyaç duyup duymadığı ise toprak analizleri soncunda meydana çıkar. Ayrıca toz ya da sıvı kükürt uygulaması yapraklardan yapıldığı zaman asmalada yaygın olarak görülen külleme hastalığına da engellemektedir.

Bordo bulamacı insanı zehirler mi?

Bakır sülfat zehirlenmesinde beyin, karaciğer, böbrekler ve mide ve bağırsak yüzeylerinde yaralanma meydana gelebilir. Bordo bulamacı uygulaması sırasında mutlaka koruyucu elbise giyilmeli ve maske kullanılmalıdır. Çünkü bakırı çok az da olsa solumak ciğerlerimize zarar vermektedir.

Gülleci bulamacı ne zaman kullanılır?

Gülleci bulamacı uygulama zamanı, Aralık ayında yaprağını döken meyve ağaçlarında uygulanmayla başlanabilir. Başlangıç zamanını bu ayda yaparsanız, Ağaçlarınızda hastalıklarla, zararlılarla ve bir nebze de olsa don zararına karşı mücadele de etkili olmaktadır.

You might be interested:  E Kpss Sınavı Ne Zaman?(Çözüm bulundu)

Bordo bulamacı mı gülleci bulamacı mı?

İkisini de tercih etmeliyiz. Bordo Bulamacı bazik bir etkiye sahiptir. Gülleci Bulamacı asidik bir etkiye sahiptir. Yani bu soruyu sorarak ayrım yaratmaktansa iki karşımın da ne işe yaradığını anlayarak ortak bir şekilde kullanmak, sizleri en faydalı sonuca götürecektir.

Bordo bulamacı hangi havalarda atılır?

Özellikle sonbahar (yaprakların 3/4’ü yada tamamı döküldüğünde %2 dozda) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan 1 hafta önce %1-1,5 dozda) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

Bordo bulamacı yağmurdan etkilenir mi?

İçerisinde bulamaç kalmamalıdır. Ayrıca ilaçlama yapılacağı zamanki hava koşulları çok önemlidir. Eğer yağmur beklentisi varsa ilaçlama yapılmamalıdır. Çünkü ilaçlamadan sonra yaklaşık 10 saat süre içerisinde yağmur yağacak olursa ilaç gerekli etkiyi yapamadan yıkanmış olur.

Bordo bulamacı sebzelerde kullanılır mı?

Bordo bulamacı; meyvecilikte, sebzecilikte, bağcılıkta, zeytincilikte, gülcülükte, çiçekçilikte olmak üzere bütün alanlarda mantari hastalıklara karşı kullanılan en etkili ilaçlardandır. Ayrıca bitki çeşidine, hastalık durumuna ve mevsim durumuna göre de ilaç oranı azaltılarak veya çoğaltılarak atılması gerekir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *