Bezelye Ne Zaman Ekilir?(Çözüm bulundu)

Tohum ekim zamanı; bölgenin iklim şartlarına bağlıdır. Şubat başından 15 Mart’a kadar erkenci – yarı erkenci çeşitler; Marttan nisan başına kadar yarı erkenci ve geçci çeşitler; 15 Nisandan sonra sıcağa dayanıklı çeşitlerin ekimi yapılmalıdır. Kasım–Aralık ayları içerisinde de sonbahar çeşitleri ekilebilir.

Bezelye ne zaman dikilir nasıl dikilir?

Bezelye tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir. Bezelye tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi hasadın verimliliği açısından önemlidir. Bezelye tohumu ekim derinliği 3-4 cm, sıralar üzeri mesafe 5-9 cm,sıralar arası 40-70 cm arasındadır. Bezelye fidesi kullanılacaksa bezelye

1 dönümden kaç kilo bezelye çıkar?

Bir dekar alandan baklalı taze bezelye olarak 1500-2000 kg taze iç bezelye olarak ise 500-800 kg arasında ürün alınır.

Kasımda ekilen bezelye ne zaman hasat edilir?

İlkbaharda ekilen bezelyeler 12-16 hafta, sonbaharda ekilen bezelyeler 32 hafta sonra hasat edilmeye başlanır. Küçük işletmelerde bezelye hasadı kademeli olarak elle yapılır. Hasat olgunluğuna gelmiş bezelyeler 3-4 gün ara ile düzenli olarak bitkilere zarar vermeden elle hasat edilirler.

Bezelye suyu sever mi?

Bezelye çiçeklenme dönemine kadar normal ve muntazam sulama ister, Çiçeklenme zamanı fazla su istememekle beraber, fazla kuraklıkta meyve ve tohum bağlamaya olumsuz etkilenmektedir. Sulanan bitkiler sulanmayan bitkilere göre daha fazla çiçek açar ve meyve bağlar.

You might be interested:  Anaokulları Ne Zaman Açılıyor?(Çözünme)

Bezelye hangi mevsimde yetişir?

Bezelye yaz mevsimine ait bir sebzedir. Yaz mevsiminin ilk aylarında yani Mayıs ayında hasat edilmeye başlar.

Ekim ayında hangi sebzeler ekilir?

Ekim Ayında Hangi Sebze Ekilir?

  • Marul.
  • Karnabahar.
  • Turp.
  • Lahana.
  • Kereviz.
  • Soğan.
  • Sarımsak.
  • Brokoli.

Araka dönüme kaç kilo verir?

Araka bezelye hasadı, ürünün kullanım alanına göre taze halde veya kuru taneleri dökülmeden önce toplanarak yapılmalıdır. Bir dekar alandan iyi bakımlarda 1.5-3 ton taze araka bezelye, 400-800 kg taze iç araka bezelye elde edilmektedir.

Bezelye kaç günde ürün verir?

Hasat olgunluğuna gelmiş baklalar en geç iki-üç gün içerisinde hasat edilmelidir. Özellikle kuru ve sıcak ha- valarda daneler çok çabuk olgunlaşır. İlkbaharda ekilen bezelyeler 12-16 hafta, sonbahar- da ekilen bezelyeler 32 hafta sonra hasat edilmeye başlanır.

Bezelye ne zaman ürün verir?

Serada bezelye yetiştiriciliğinde hasat genellikle ekimden 70 gün sonra oluyor. Sera yetiştiriciliği yapacak çiftçilerimizin daha erken hasat yapması bekleniyor. Açık yetiştiricilikte, ilkbaharda ekilen bezelyelerin 12-16 hafta sonra, sonbahar ekinlerinin ise 32 hafta sonra hasat edilmesi bekleniyor.

Taze bezelye hangi ayda çıkar?

Mayıs ayı ise enginar, bakla, madımak, semizotu, papatya, ebegümeci, domates, salatalık, barbunya, bezelye, marul ve çilek, yeşil erik, malta eriği, dut tüketebileceğiniz bir aydır.

Bezelye ne zaman derin dondurucuya konur?

10 ay saklanabilir. Bezelye: İçlerini kabuklarından ayırıp yıkayın ve iki dakika süre ile kaynar su içerisine bıratıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra dondurucuya kaldırın. 8-10 ay arası saklayabilirsiniz.

Yaprak bezelye ne zaman çıkar?

sadece nisan-mayıs aylarında tezgahlara düşen yaprak şeklindeki taze bezelyedir

Bezelye sulama nasıl yapılır?

Çiçeklenmeden önceki dönemde ve meyve tutumundan sonraki dönemde olmak üzere en az iki defa sulama yapılır. Çok nadir hallerde havalar çok kurak giderse üçüncü bir sulama yapılabilir. Sulama; karık usulü veya yağmurlama şeklinde yapılır.

You might be interested:  Kpss Ne Zaman?(EN iyi 5 ipucu)

Bezelye hangi gübreyi sever?

Azot(N):3-4 kg/da, Fosfor(P): 8-10 kg/da, Potasyum(K): 20 kg/da olacak şekilde yapılan gübreleme ideal bir gübrelemedir. Bezelye bitkisi fosforlu ve potasyumlu gübrelemeye çok iyi tepki verir.

Filizlenmiş bezelye yenir mi?

Filizlenmiş bakliyatları, sarımsağı, bezelyeyi güvenle tüketebilirsiniz ama filizlenmiş patates ve soğan tüketimi tehlikelidir. Patates çimlenince yeşilimsi bir tabaka oluşturur ve ortaya “solanin” adı verilen toksin bir madde çıkar.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *