Aşık Veysel Ne Zaman Öldü?(Soru)

Aşık Veysel neden kör oldu?

Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesi Gülizar, babası “Karaca” lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Aşık Veysel 7 yaşında yakalandığı çiçek hastalığı nedeniyle iki gözünü de kaybetti.

Aşık Veysel kaç yıl önce öldü?

Bu dizeleri yazdıktan üç gün sonra 21 Mart 1973’te sabaha karşı 3.30’da ölür. Aşık Veysel, 21 Mart 1973 günü sabaha karşı 03.30’da doğduğu köy olan Sivrialan’da, şimdi adına müze olarak düzenlenen evde hayata gözlerini yumdu.

Aşık Veysel kaç yaşında vefat etti?

Âşık Veysel gerçek adıyla Veysel Şatıroğlu (25 Ekim 1894, Sivas – 21 Mart 1973 Sivas), Türk halk ozanı. Afşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur. Âşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesi Gülizar, babası “Karaca” lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi.

Aşık Veysel Gözlerini ne zaman kaybetti?

Aşık Veysel Kimdir? Aşık Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1884 tarihinde, Ahmet ve Gülizar çiftinin çocuğu olarak, Şarkışla, Sivas’da dünyaya geldi. Veysel ‘in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü de kaybetti.

Aşık Veysel Alevi mi?

Aşık Veysel, bizim Alevi şairlerimizden. Alevi, yani, soy bakımından tamamen Türk, din bakımından Müslüman olan bir söz ve saz ustası. Ali’nin şehit edilmesinden ve Kerbela faciasından 290 yıl sonra Müslümanlığı seçtiler.

You might be interested:  Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Ne Zaman Çıkar?(Mükemmel cevap)

Veysel kaç yaşında kör oldu?

Aşık Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1884 tarihinde, Ahmet ve Gülizar çiftinin çocuğu olarak, Şarkışla, Sivas’da kendisinden önce doğan iki kız kardeşini kaybetmesine yol açan çiçek hastalığı, Aşık Veysel ‘i de vurdu ve henüz yedi yaşındayken sol gözünü kaybetti.

Aşık Veysel ne demiş?

AŞIK VEYSEL SÖZLERİ “Anlatamam derdimi dertsiz insana, Dert çekmeyen dert kıymetin bilemez.” “Şu geniş dünyaya sığmayan gönül, şimdi bir odaya kapandı kaldı.” “Ne varise sende bende, aynı varlık her bedende. Yarın mezara girende, sen toksun da ben aç mıyım?”

Bahri Şatıroğlu kaç yaşında?

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kanser tedavisi gören Şatıroğlu, 80 yaşında hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine Sivas’a götürülen Bahri Şatıroğlu, Sivrialan köyünde, babası Aşık Veysel’in kabrinin yanındaki aile mezarlığında defnedilecek.

Aşık Veysel hangi tarihte doğmuştur?

Aşık veysel bir halk ozanıdır. Halk şairleri yazdıkları şiirleri saz eşliğinde dile getirirler ve bu şairlere aşık denir. Aşık Veysel ‘de hem şiir yazıyor hemde saz eşliğinde şiirlerini belli melodilerde söylüyordu bu nedenlede Veysel ‘e Aşık Veysel denmiştir. Aşık Gürmani ve Aşık Deryami gibi..

Aşık Veysel nerede vefat etti?

Çiçek hastalığı yüzünden 7 yaşında bir gözünü kaybeden Aşık Veysel ‘in diğer gözü de kısa süre sonra kör oldu. Gözlerini kaybettikten sonra, 10 yaşındayken babasının oyalanması için aldığı sazı çalmaya başlayan Veysel, saz ustaları Çamşıhlı Ali ve Molla Hüseyin’den ders aldı.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *