Aracımın Muayenesi Ne Zaman?(Mükemmel cevap)

E devlete girilir. Araçlarım bölümüne girilir. Ardından muayene geçerlilik tarihini öğrenmek istediğiniz araç seçilir. Araç ile ilgili bilgiler kısmından ise son muayene geçerlilik tarihi öğrenilebilir.

Aracımın muayenesinin bittiğini nasıl öğrenebilirim?

Araç muayene geçerliliğini sorgulamak için TÜVTÜRK’ün araç muayene sorgulama sayfasından yardım alabilirsiniz. Bunun için plaka no ve muayene rapor numarasına ihtiyaç duyacağınız için önceden satıcı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Aracımın muayenesi var mı yok mu?

Plakadan araç muayene sorgulaması e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu sorgulama için yapmanız gerekenler; Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ muayene -durum-sorgulama adresine tıklayın. Kimlik doğrulamanızı yapmadıysanız sistem sizi otomatik olarak kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecektir.

Araç muayenesi ne zamana kadar geçerli?

31 Aralık 2021’e kadar geçerli yeni düzenlemenin tüm araç tipleri için geçerli olduğunu açıklayan TÜVTÜRK, gecikme süreleri için de bir sınır olmadığını duyurdu. Buna göre, düzenlemeden muayenesi 1 ay geciken araçlar gibi 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabiliyor.

Araç muayenesi kaç ay önceden yapılabilir?

Aracınızın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de dilediğiniz muayene istasyonuna gelerek araç muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın bir sonraki muayene tarihi, muayeneye gelmiş olduğunuz tarih üzerinden hesaplanır ve ruhsatınıza işlenir.

You might be interested:  Cars 4 Ne Zaman Çıkacak?

Arabanın vizesine nereden bakılır?

Araç vize sorgulama işlemini E-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. E-devlet vatandaşlara birçok hizmeti sağlamakla birlikte TÜVTÜRK muayene durum sorgulama hizmetini de vermektedir.

Araç muayene kaç gün gecikebilir?

Aracın muayenesi 1 gün de gecikse 10 gün de gecikse araç, muayene geçerlilik tarihinin bittiği günden itibaren araç muayene cezasına tabiidir. Yani araç muayenesi 1 gün bile gecikse gecikme cezası ödenir.

Araç muayenesinde nelere bakılır?

Araç muayenesinde kontrol edilen noktalar şöyle sıralanır: Araç borcu: Aracın trafik cezası ya da MTV borcu bulunuyorsa muayeneden geçemez. Egzoz emisyonu: Emisyon puluna sahip olmayan araçlar muayeneden geçemez. Zorunlu Trafik Sigortası: Geçerli bir Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi olmayan araçlar muayeneden geçemez.

Araç muayene randevu sorgulama nasıl yapılır?

TÜVTÜRK araç muayene randevusu hem TÜVTÜRK internet sitesinden hem E-devlet üzerinden hem de 850 222 88 88 numarasından gerçekleştirilmektedir. Randevu iptali de internet sitesi üzerinden gerçekleştirilir.

Araç muayene numarası ruhsatta nerede yazar?

Ruhsatta muayenenin hangi tarihe kadar geçerli olduğu gibi bilgiler yazar. Ancak muayene rapor numarası ruhsatta yer almaz. Plaka ile vize sorgulama yapmak için kullanabileceğiniz bu numarayı yukarıda açıkladığımız yöntemlerden öğrenebilirsiniz.

Muayene tarihi ne zamana kadar uzatıldı?

Bu kapsamda, muayene süresi 3 Nisan-3 Temmuz tarihlerinde sona eren ve 17 Ağustos’a kadar muayenesi yaptırılamayan araçlar için söz konusu süre 30 Eylül’e kadar uzatıldı. Karar gereğince vatandaşların hakları korunacak ve araç muayene sürelerini uzatanlardan yüzde 5’lik gecikme ücreti alınmayacak.

Araç muayene randevusu saati geçerse ne olur?

Muayene süresi geçen araçlardan her ay için muayene ücretinin %5’i oranında gecikme cezası alınır. Ayrıca muayene süresinin bir gün dahi geciktirilmesi durumunda %5 gecikme cezası uygulanır. TÜVTÜRK tarafından tahsil edilen gecikme tutarları ise Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılır.

You might be interested:  Ramazan Ne Zaman Basliyor?(Çözülmüş)

Araç muayene tekrarında geçmezse ne olur?

Muayene tekrarı için randevu alınır fakat yeniden ücret ödenmez. Eğer gerekli tamirat yapılmamışsa ücret tekrar alınır. Verilen süre olan bir ayı geçilmişse muayene ücreti alınır.

Araç muayenesi en erken ne zaman yapılır?

Araç Muayene Periyodları İlk üç yaş ve sonrası her üç yılda bir muayene edilmelidir. İlk bir yaş ve sonrası yılda bir muayene edilmesi gerekmektedir. (Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar bu gruba dahildir.) İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir.

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir 2021?

Araç sahiplerine muayene yaptırmaları için süre(7 gün ) verilir. Ek-33 belgesi düzenlenir bu belge ile aracını en geç 7 iş gününe kadar muayeneye sokması istenir.

Araç muayene ağır kusurlar nelerdir?

7Diğer aksamlarının muayenesi testlerinde Ağır Kusur Olanlar:

  • Emniyet kemerlerinin arızalı olması, airbaglerin çalışmaması
  • Debriyajın arızalı olması
  • Vites geçişlerinde ses ya da sürtünme tespit edilmesi.
  • Kornanın çalışmaması ya da kısık sesli olması
  • Yakıt ya da gaz borularının aşınmış veya sızdırma yapıyor olması

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *