Araç Muayene Ne Zaman Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)

Hususi ve resmi otomobiller ile her türlü römorkları: Araçlar ve römorkları, 3 yaşını doldurduğu zaman ilk muayeneye katılmalıdır. Daha sonra her 2 yılda bir muayeneye girmeleri gerekir.

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir?

Aracın muayenesi 1 gün de gecikse 10 gün de gecikse araç, muayene geçerlilik tarihinin bittiği günden itibaren araç muayene cezasına tabiidir. Yani araç muayenesi 1 gün bile gecikse gecikme cezası ödenir.

Gününden önce araç muayenesi yapılır mı?

Aracınızın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de dilediğiniz muayene istasyonuna gelerek araç muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın bir sonraki muayene tarihi, muayeneye gelmiş olduğunuz tarih üzerinden hesaplanır ve ruhsatınıza işlenir.

Sıfır araç muayene ne zaman?

Yeni otomobil yeni sıfır km bir araç satın aldıysanız ilk üç sene boyunca muayeneye ihtiyacınız olmaz. İlk muayeneden sonra ise 2 yılda bir aracınızı muayene ettirmeniz gerekir. Otomobilin ruhsatında yazan “Tescil Tarihi” kısmından muayene geçerlilik sürenizi öğrenebilirsiniz.

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir 2021?

Araç sahiplerine muayene yaptırmaları için süre(7 gün ) verilir. Ek-33 belgesi düzenlenir bu belge ile aracını en geç 7 iş gününe kadar muayeneye sokması istenir.

You might be interested:  Beşiktaş Maçı Ne Zaman?(Mükemmel cevap)

Araç muayenesi 1 hafta gecikirse ne olur?

Muayene süresi geçen araçlardan her ay için muayene ücretinin %5’i oranında gecikme cezası alınır. Ayrıca muayene süresinin bir gün dahi geciktirilmesi durumunda %5 gecikme cezası uygulanır. TÜVTÜRK tarafından tahsil edilen gecikme tutarları ise Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılır.

Araç muayenesiz yakalanırsa ne olur 2021?

Muayenesiz olarak denetimlere takılan araçlar trafikten men edilirler ve muayenelerini yaptırmaları için 7 günlük süre tanınır. Bu süre için araç sahibi hiçbir şey yapmaz ve yeniden denetimlerde yakalanırsa Karayolları Trafik Kanunu’nun 34/b ceza koduna göre 752 TL para cezası ödemek zorunda kalır.

Araç muayene tarihinden önce muayene yapılır mı?

Aracınızın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de istasyonlarımıza gelerek araç muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın bir sonraki muayene tarihi, muayeneye gelmiş olduğunuz tarih üzerinden hesaplanır ve ruhsatınıza işlenir.

Araç Muayene tekrarında geçmezse ne olur?

Muayene tekrarı için randevu alınır fakat yeniden ücret ödenmez. Eğer gerekli tamirat yapılmamışsa ücret tekrar alınır. Verilen süre olan bir ayı geçilmişse muayene ücreti alınır.

Araç muayene tekrarı nasıl oluyor?

Muayene tekrarı, muayenenin yapıldığı aynı gün veya muayenenin yapıldığı tarihten itibaren bir aylık süre içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere muayenenin yapıldığı araç muayene istasyonunda veya başka bir araç muayene istasyonunda yapılır.”

Ilk muayene tarihi neye göre belirlenir?

Ancak, bazı araçların ilk tescil tarihinin, fabrika çıkış tarihi olarak sisteme kaydedildiği ortaya çıktı. Polisin kestiği cezanın hukuka aykırı olduğuna karar veren mahkeme, ilk muayene tarihinin ilk tescil tarihi yani aracın trafiğe çıkış tarihine göre belirleneceğine karar verdi.

Sıfır araç egzoz muayenesi kaç yılda bir yapılır?

Sıfır araçlarda egzoz muayene süresi aracınızı satın aldıktan 3 yıl sonradır. İlk egzoz muayenesini yaptırdıktan sonra ise her 2 yılda bir aracınızın egzoz muayenesini yaptırmanız gerekir.

You might be interested:  Tbmm Ne Zaman Açıldı?(Çözünme)

Muayene tarihi nasıl öğrenilir?

E-devlet sitesinden araç muayene sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/ muayene -durum-sorgulama bağlantısı kullanılarak araç muayene sorgulaması yapılır. E-devlet üzerinden kendi kimlik bilgilerinizle sisteme girmeli ve araç bilgileriyle sorgulama yapmalısınız.

Muayene tarihi ne zamana kadar uzatıldı?

Bu kapsamda, muayene süresi 3 Nisan-3 Temmuz tarihlerinde sona eren ve 17 Ağustos’a kadar muayenesi yaptırılamayan araçlar için söz konusu süre 30 Eylül’e kadar uzatıldı. Karar gereğince vatandaşların hakları korunacak ve araç muayene sürelerini uzatanlardan yüzde 5’lik gecikme ücreti alınmayacak.

Egzoz muayenesi 1 gün geçerse ne olur?

Araçlar muayene süreleri geçtikten 1 gün sonra bile muayeneye girerlerse mutlaka muayene gecikme cezası öderler. Yani aracınızın muayenesini 1 gün bile geciktirmeniz cezai işleme tabii tutulmanıza sebep olacaktır.

2020 egzoz muayene ücreti ne kadar?

TÜVTÜRK muayene ücreti KDV dahil 65 TL olarak belirlenmiştir. Egzoz gazı emisyon ölçümünün geçerlilik süresi taşıtın sahibi değişse de değişmez.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *