Araç Muayene Ne Zaman Bitiyor?(En iyi çözüm)

Araç muayene geçerliliğini sorgulamak için TÜVTÜRK’ün araç muayene sorgulama sayfasından yardım alabilirsiniz. Bunun için plaka no ve muayene rapor numarasına ihtiyaç duyacağınız için önceden satıcı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Araç muayenesinin bittiğini nasıl anlarız?

Plakadan araç muayene sorgulaması e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu sorgulama için yapmanız gerekenler; Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ muayene -durum-sorgulama adresine tıklayın. Kimlik doğrulamanızı yapmadıysanız sistem sizi otomatik olarak kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecektir.

Arabanın muayenesi ne zaman bitiyor?

E devlete girilir. Araçlarım bölümüne girilir. Ardından muayene geçerlilik tarihini öğrenmek istediğiniz araç seçilir. Araç ile ilgili bilgiler kısmından ise son muayene geçerlilik tarihi öğrenilebilir.

Araç muayeneden geçmezse ne olur?

Ağır kusurlu ve emniyetsiz raporu alan, muayeneden geçemeyen araçlara azami tamir süresi olarak bir ay vakit verilir. Muayene sonucu verilen raporda “ araç trafiğe açık yolda kullanılamaz” ibaresi ile damgalanır. Bir ay içerisinde kusuru giderilen araç yeniden muayene edilir. Bunun için tekrar ücret talep edilmez.

Araç muayene geçerlilik tarihini nasıl öğrenebilirim?

E-devlet sitesinden araç muayene sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/ muayene -durum-sorgulama bağlantısı kullanılarak araç muayene sorgulaması yapılır. E-devlet üzerinden kendi kimlik bilgilerinizle sisteme girmeli ve araç bilgileriyle sorgulama yapmalısınız.

You might be interested:  11 Siniflar Ne Zaman Aciliyor?(EN iyi 5 ipucu)

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir?

Aracın muayenesi 1 gün de gecikse 10 gün de gecikse araç, muayene geçerlilik tarihinin bittiği günden itibaren araç muayene cezasına tabiidir. Yani araç muayenesi 1 gün bile gecikse gecikme cezası ödenir.

Arabanın vizesine nereden bakılır?

Araç vize sorgulama işlemini E-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. E-devlet vatandaşlara birçok hizmeti sağlamakla birlikte TÜVTÜRK muayene durum sorgulama hizmetini de vermektedir.

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir 2021?

Araç sahiplerine muayene yaptırmaları için süre(7 gün ) verilir. Ek-33 belgesi düzenlenir bu belge ile aracını en geç 7 iş gününe kadar muayeneye sokması istenir.

Araç muayene hakkı kaç kere?

Muayene tekrarı, muayenenin yapıldığı aynı gün veya muayenenin yapıldığı tarihten itibaren bir aylık süre içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere muayenenin yapıldığı araç muayene istasyonunda veya başka bir araç muayene istasyonunda yapılır.”

Araç ilk muayene tarihi ne zaman başlar?

KAÇ YILDA BİR ARAÇ MUAYENESİ YAPILIR? Yeni otomobil yeni sıfır km bir araç satın aldıysanız ilk üç sene boyunca muayeneye ihtiyacınız olmaz. İlk muayeneden sonra ise 2 yılda bir aracınızı muayene ettirmeniz gerekir. Otomobilin ruhsatında yazan “Tescil Tarihi ” kısmından muayene geçerlilik sürenizi öğrenebilirsiniz.

Muayeneden kalinca ne olur?

Araç muayenesi üç şekilde sonuçlanır. Aracınızın ağır kusurlu olarak muayeneden geçememesi durumunda size bilgi verilecek ve aracın değişmesi ya da onarılması gereken parçasının düzeltilmesi ve kontrol için tekrar geri getirilmesi istenecektir. Geri getirilme süresi ise 1 ay içerisinde olacaktır.

Araç muayeneden kaldı tekrar randevu alınır mı?

Randevu ile çalışan muayene istasyonlarında muayene tekrarları randevu ile yapılır. Muayene tekrarlarının randevuları öncelikli olarak verilir. Araç sahibinin talep etmesi halinde aynı gün için muayene tekrarı randevusu verilir.

You might be interested:  Türkiye Maçı Ne Zaman Hangi Kanalda?(En iyi çözüm)

Muayeneden geçemeyen araç için tekrar randevu almak gerekir mi?

Eğer isterseniz, aracınızın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de TÜVTÜRK istasyonlarından randevu alarak araç muayene işlemlerinizi yaptırabiliyorsunuz. Muayenesi yapılan araçlar, muayeneden geçemediği takdirde eksikliklerinin tamamlanması ve 1 ay içerisinde tekrar muayeneye götürülmesi gerekmektedir.

Araç muayene hangi günler açık?

Koronavirüs tedbirlerindan muaf olan TÜVTÜRK, hafta içi olduğu gibi hafta sonu Cumartesi günleri de dahil olmak üzere haftanın yedi günü 08.30- 17.30 saatleri arasında hizmet vermeye devam etmektedir. TÜVTÜRK Pazar günleri ise kapalıdır.

Muayene kaç yılda bir?

Binek otomobil, resmi otomobil ve bu araçların römorkları ilk 3 yaş sonrasında her 2 yılda bir muayene edilir. Lastik tekerlekli traktörler ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 3 yılda bir muayene edilir.

Muayene geçerlilik tarihi geçerse ne olur?

Muayene süresi geçen araçlardan her ay için muayene ücretinin %5’i oranında gecikme cezası alınır. Ayrıca muayene süresinin bir gün dahi geciktirilmesi durumunda %5 gecikme cezası uygulanır. TÜVTÜRK tarafından tahsil edilen gecikme tutarları ise Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *