Açılan Dava Uyap A Ne Zaman Düşer?(Çözüm bulundu)

Adıma dava açılsa e Devlete ne zaman düşer?

Açılan bir dava normal şartlarda bir haftalık zaman diliminde e – devlet sisteminde görülür. Bazen 2-3 gün içerisinde dahi görüldüğü olur.

UYAP Vatandaş Portalına giriş yapan kişiler davalarla ilgili hangi bilgilere erişemez?

Sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapan vatandaşlarımız UYAP kapsamında adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyalarını ve evraklarını görebilir fakat veri güvenliği açısından dava açma ve evrak gönderme işlemlerini e-imza girişi olmadan yapamazlar.

UYAP’ta ne görülür?

Bu çerçevede UYAP ile entegrasyon sağlanan Adli Sicil Bilgi Sistemi’nden sabıka kayıtları, MERNİS’ten nüfus kayıtları ve Adres Kayıt Sistemi’nden adres kayıtları, POLNET’ten ehliyet kayıtları, Merkez Bankasından döviz kurları, TAKBİS’ten tapu ve kadastro kayıtları yargı birimlerince otomatik olarak anında

Davanın sonucunu nasıl öğrenebilirim?

Dava Karar Sorgulama

  1. Dilekçe verilerek ilgili kurumlara başvuru yapılması
  2. UYAP bilgi bankasından sorgulama yapılması ve bilgi alınması
  3. www.turkiye,gov.tr adresi ya da E-Devlet Sisteminden sorgulama işlemlerinin yapılması

E devletten dava sonucu nasıl öğrenilir?

Siteye girdikten sonra TC Kimlik numaranız ve e – devlet şifreniz ile güvenli bir şekilde giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra elektronik hizmet alanından ” Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” bölümüne tıkladığınızda aleyhinize açılan dava ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

You might be interested:  Gebelikte Kese Içinde Bebek Ne Zaman Görülür?(Çözülmüş)

Bir dava süreci nasıl işler?

Düzenlenen iddianamenin görevli ve yetkili mahkeme tarafından kabul edilmesiyle birlikte soruşturma (savcılık) aşaması biter ve kovuşturma ( mahkeme ) aşaması başlamış olur. Mahkeme, iddianamenin kabulünden sonra bir duruşma gününü belirler ve duruşmada hazır bulunması gereken kişileri çağırır.

Dava dosya içeriğini nasıl görebilirim?

Sistemine “https://vatandas.uyap.gov.tr/vatandas/index.jsp” adresinden giriş yapabilirler. E-Devlet şifresi, mobil imza ya da Elektronik İmza ile sisteme giriş yapılabiliyor. e-Devlet şifresi ile giriş yapanlar UYAP kapsamında adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyalarını ve evraklarını görebiliyor.

UYAP Vatandaş portalından hangi bilgilere ulaşılır?

Vatandaşların internet üzerinden e-Devlet şifresi,e-imza, mobil imza ve e-devlet üzerinden dört seçenekle UYAP Vatandaş Portalına bağlanarak; Türkiye genelindeki tüm davalarına ait bilgileri takip edebilmektedirler.

UYAP Vatandaş Portalı ücretli mi?

UYAP Doküman Editörünü uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz.

UYAP üzerinden hangi bilgilere ulaşılır?

Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin ( UYAP ) mobil ayağını teşkil eden UYAP SMS Bilgi Sistemi’yle avukatlar ve vatandaşlar dava açılması, icra takibi başlatılması, duruşma tarihi gibi bilgileri adliyeye gitmeden cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlarla öğrenebilmektedir.

Dava dilekçeyi nasıl görebilirim?

Vatandaş Uyap’a girdiğinizde sol menüden “Dosya Sorgulama” sekmesinden Yargı Türü, Yargı Birimi/ Mahkeme Türü seçtikten sonra sorguda “Dosya Görüntüle”ye basarak, sonra üst sekmelerden Evrak bölümüne giderek, dava dosyasına sunulan tüm evrakları görebilirsiniz.

UYAP üzerinden kurumların erişebildiği bilgiler nelerdir?

Kurum Portal Nedir?

  • Evrak Gönderme ve Takibini Yapabilme.
  • İcra, Hukuk ve İdari Yargı Dosyalarına Ödeme Yapabilme.
  • Kuruma Ait Dosya Sorguları
  • Dosyaya İlişkin İstatistiki Veriler.
  • Hazırlanmış Raporlar.

Karara çıkmış dosya nasıl öğrenilir?

Dava dosyasına ait detaylar UYAP Vatandaş portalından detaylı şekilde öğrenilir. Dosya numarasından davanın açılış tarihine, dava türünden duruşma gününe ve saatine kadar öğrenilir. Eğer dosya durumu kararı çıkmış ise karar sonucu da öğrenilir. Avukatlar sonuçları UYAP Avukat portalından takip edebilirler.

You might be interested:  Transformers 6 Ne Zaman Çıkacak?(Çözünme)

Uyap dava sonucu nasıl öğrenilir?

Uyap vatandaş portal üzerinden giriş yaptıktan sonra taraf olduğunuz dava, takip ve arabuluculuk dosyalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Uyap vatandaş portala giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menüden “Dosya Sorgulama” sayfasına giriş yaparak uyap dosya sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Karara çıkmış dosya ne zaman tebliğ edilir?

Karara Çıkmış Dosya Kaç Günde Sonuçlanır? Karar duruşmasından sonra 1 ay içerisinde gerekçeli kararın yazılması gerekmektedir. Gerekçeli karar yazıldıktan sonra taraflara tebliğ edilir ve istinaf süresi içerisinde istinaf kanun yoluna başvurulmazsa dosya ortalama 2 ay içerisinde sonuçlanır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *