Yaratıcı Düşünme ile Bir Eser Nasıl Tasarlanır: Helga Stentze’den Örnekler

Gündelik eşyalarla yaptığı yaratıcı tasarımlar ile harika işlere imza atan Helga Stentze çok yönlü düşünmenin en iyi örneklerini işliyor. Tasarımlarında kullandığı malzemeler arasında diş macunu, muz, yapraklar, sebze – meyveler ve birçok elektronik alet bulunuyor. Bu yazımızda da tasarım sürecinde yaratıcı düşünme ile nasıl eser oluşturulduğunu ele alacağız. Şimdiden ilham verici okumalar.

  • Yaratıcı Düşünme Nedir?
  • Yaratıcı Düşünmeyi Oluşturan Önemli Unsurlar Nelerdir?
  • Yaratıcı Düşünme ile Oluşturulan Bir Eser İnceleyelim

Yaratıcı Düşünme Nedir?

Yeni nesne veya kavramların ortaya çıkmasını sağlayan bir düşünme biçimidir. Genellikle yaratıcı düşünme sonucu oluşturulan eser veya düşünceler özgün olarak kabul edilir.

Yaratıcı Düşünmeyi Oluşturan Önemli Unsurlar Nelerdir?

Yaratıcı düşünmenin en önemli noktalarından biri önermelerin düşünsel olarak zincirlenmesidir. Önermeler mantık çerçevesinde birbirine bağlı zincirler ve bu zincirler arasındaki mantıksal bağlardan oluşan bir ağ oluşturarak argümanı meydana getirmektedir. Argüman benzetme ile zihnin ulaşabildiği bir sonuç veya düşünce izi olabilir. Yaratıcı düşünmeyi kullanırken tasarım sürecinde en önemli nokta yanal ve zincir oluşturarak düşünmektir. Eldeki önermelere oluşturulan yeni önermelerin arasındaki bağ daha zayıf olabilir hatta kimi zaman tümüyle kopuk olabilir.

Yaratıcı düşünme ile oluşturulan yeni fikirler veya tasarımlar başlangıçta yola çıkılan fikre göre saçma kabul edilebilir, onunla alakası veya ilgisi olmayabilir. İlgisi olsa bile bu bağ çok zayıf olabilir. Yaratıcı düşünmenin yanal sürecini ve fikirler arasındaki bağı özetleyen en önemli nokta budur.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Yarat%C4%B1c%C4%B1_d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnme

Örneğin yaratıcı düşünmeden yola çıkarak oluştururlmuş bir tasarımı inceleyelim

Yaratıcı Düşünme ile Oluşturulan Bir Eser İnceleyelim

Öncelikle bir eser oluşturulurken elde olması gereken en önemli şey PROBLEMDİR. Problem veya soruna herhangi bir yöntem ile açıklık getireceğiz.

Ayak parmaklarını kategorize ederken bildiğimiz gibi BAŞPARMAK hepsinden ayrıktır ve fiziksel olarak büyük bir konumdadır. Fiziksel üstünlüğü olan BAŞPARMAK aslında diğer parmaklar olmadan bir anlam ifade etmeyebilir. Bunu bir grup içerisindeki işbirliğine benzetebiliriz. İşbirliği içerisindeki ego ve üstünlük sorunlarına yaratıcı düşünme ile açıklık getirelim.

  • İnsan yüzleri ekleyelim tırnaklar üzerine
  • Başparmak ile diğer parmaklar arası uzak olmalı
  • Başparmak üstün veya diğerlerine hükmediyor gibi görünebilir.
  • Kendisini fiziksel özellik ile bu kadar yüksekte gören başparmağa karşı diğer parmaklara alaycı ve neşeli yüz ifadeleri çizelim.

BİNGO!

Parmaklar ile insan ilişkilerini ve grupsal çalışmaları yaratıcı düşünmeyle tasarım sürecinde kullandık.

İnsan yüzlerinin oluşturduğu DUYGULAR ile PARMAKLAR arasında bir ilişki kurduk. Bir sistemde işbirliği yapılırken oluşan sorunu AYAK PARMAKLARI ile anlattık. Birbiri arasında zayıf bağ bulunan iki sistemi birbirine bağladık. Yeni bir bakış açısı kazandırdır.

Sizler de gündelik hayatta karşılaştığınız bir probleme yaratıcı düşünme ile açıklık getirin ve bizimle paylaşın. Yorumlara bekliyoruz.

Bağlantılar: Instagram

Başka başka

Duyguları En Yaratıcı Biçimde Anlatan Sanatçıdan 20+ İllüstrasyon Sanatlı Bi Blog

Duyguları En Yaratıcı Biçimde Anlatan Sanatçıdan 20+ İllüstrasyon

Gündelik hayatı bir çok başlık altında inceleyen sanatçı Joey Guidone‘nin ikinci illüstrasyon serisi ile karşınızdayız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.