Hurda Malzemeleri Yaratıcı Eserlere Dönüştüren Türk Heykeltraş: Emre Ezelli Sanatlı Bi Blog 27

Hurda Malzemeleri Yaratıcı Eserlere Dönüştüren Türk Heykeltraş: Emre Ezelli

Nisan ayında Adahan İstanbul‘da sergilediği Bafa Gölü , Latmos – Heraklia duvar resimlerinden esinlenerek oluşturduğu Utopia (Olmayan Yer) isimli sergisi ile hurda malzemeleri yeniden yorumlayan Emre Ezelli yaklaşık 1100 + 28 parça kullanmış.

Hurda malzemeleri yeniden hayata döndürerek kadın, aile ve doğurganlık temalarını ele alan heykeltraş Emre Ezelli sergide satılan heykellerin geliriyle Bafa Göl Heraklia antik kentinde ağaçlandırma çalışması yapmış.

Bu süreçte bazı sorunlarla karşılaşan girişimci heykeltraş kültürümüze fazlasıyla sahip çıkan Almanya kökenli Arkeoloji Enstitüsü ile tanışmış ve bu konsepti Munich‘e taşımak için destek olacaklarının sözünü almış.

Günümüz dünyasından başlıklarla olmayan bir yerin var olmayan zaman dilimi ile atalarımızın yolculuklarını 3 boyuta aktarmaya çalışan Emre Ezelli bu dünya için çokça şey yapmış aslında. Eserlerinden derlediklerimiz aşağıda. Güzel ve ilham verici seyirler olması dileğiyle.

Emre Ezelli Kimdir

İzmir’de 1986’da doğdu. 1992 senesinde Hürriyet Gazetesi Çocuk Kulübü’nde başladığı yaratma sürecine 1993 – 1994 seneleri arasında Tübitak’tan aldığı resim ödülü ile devam etti. İzmir Namık Kemal Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Güzel Sanatlar Fakültesi heykel bölümünde tamamladı. Öğrenciyken başlattığı heykel ve tasarım sürecini alternatif malzemeler kullanarak geliştirdi. Heykeltraş ve tasarımcı Emre Ezelli, bugüne kadarki kariyeri boyunca yurtiçinde ve yurtdışında 8 grup sergisine katıldı ve 2 kişisel sergi açtı. Heykel ve tasarım adına hem Türkiye’de, hem yurtdışında birçok ödül aldı. Heykelleri birçok özel koleksiyonda yer almaktadır.

Gerçeküstü benzetmeler ile aşık ve çift olmanın anlamını sevimli bir şekilde hurda parçalarından oluşturduğu heykeller ile tasvir eden Türk Heykeltraş Emre Ezelli‘nin çalımalarında kullandığı parçalar:

  • Hurda metal,
  • Kaynak teli
  • Ahşap
  • Hurda basınç göstergeleri,
  • Borazan,
  • Su pompası

Daha fazla bilgi almak isterseniz Emre Ezelli’nin sitesini ziyaret edebilir, onunla iletişime geçebilirsiniz.

Bağlantılar: Website | Facebook | Instagram

Başka başka

3 Boyutlu Çizimleri ile Hayranlık Uyandıran Elif Nihan Şahin'den 15+ Resim Sanatlı Bi Blog 27

3 Boyutlu Çizimleri ile Hayranlık Uyandıran Elif Nihan Şahin’den 15+ Resim

Üç boyutlu çizimleriyle oldukça ilham verici işlere imza atan sanatçı Elif Nihan Şahin İstanbul merkezli. Özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.