Anasayfa / Tasarım / Hava Kirliliğini Yiyen Bina: “Palazzo Italia”
Hava Kirliliğini Yiyen Bina: "Palazzo Italia" Sanatlı Bi Blog 12

Hava Kirliliğini Yiyen Bina: “Palazzo Italia”

Bir ilk olarak Milano’daki 2015 Dünya Fuarında açılan Palazzo İtalia havayı temizlemek üzere tasarlanmış ilk bina. Betondan oluşan binanın cephesi çimento ve titanyum dioksitten yapılmış. Azot oksit kirliliğini yakalayan dış cephe yağmur yağdığında zararsız bir tuza çevriliyor. Klasik bir binaya göre %40 daha az enerji tüketen bina sıfır hava kirliliğini amaçlıyor.

Mimari bir orman oluşturmayı amaçlayan Nemesi Studio‘nun kurucusu ve direktörü Michele Mole‘nin belirttiği gibi binanın karbondioksit yiyip oksijen salan bir organizma gibi olmasının amaçlandığı dış cephe, geleceğin binaları için büyük bir adım. Bu yapının yollarda, kaldırımlarda ve diğer tüm binalarda kullanıldığını düşünsenize. Muhteşem!

Aynı zamanda enerji tasarrufu konusunda da büyük adımlar atan binanın cam tavanında fotovoltaik sistem var. Güneş ışığından doğrudan elektrik enerjisi üretmeyi amaçlayan bu sistem son zamanların gündemde olan en popüler yenilenebilir enerji kaynağı.

Dış cephenin geometrik şekli ve bina tavanındaki fotovoltaik sistem ile binaya ormantik bir hava katmayı amaçlayan Nemesis Studio ekibi gelecek için büyük umutlar vaad eden bir projeye imza atmış.

Kaynak: nemesistudio  popularscience  

 

Başka başka

Çektiği Sinematik Fotoğraflarla Yaratıcı Komposizyonlar Oluşturan Sanatçı: Daniel Rueda Sanatlı Bi Blog 34

Çektiği Sinematik Fotoğraflarla Yaratıcı Komposizyonlar Oluşturan Sanatçı: Daniel Rueda

Hareket halinde olmayı ve renklerin fotoğraftaki önemini kompozisyonları üzerinden değerlendiren fotoğrafçı Daniel Rueda’nın arşivine hoşgeldiniz. Mimari …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.