Anasayfa / Tasarım / Derslerde Okutulması Gereken Yaratıcı Düşünme ve En Seçkin Tasarımsal Örnekler
Derslerde Okutulması Gereken Yaratıcı Düşünme ve En Seçkin Tasarımsal Örnekler Sanatlı Bi Blog 40

Derslerde Okutulması Gereken Yaratıcı Düşünme ve En Seçkin Tasarımsal Örnekler

Derslerde okutulan yaratıcı düşünme ve drama alanı içinde sıkça bahsedilmesi gereken tasarımlar oluşturan Paul Fuentes, bu dersi örnekleyecek muhteşem çalışmaların yaratıcısı. Nesneleri işleve takılmadan sahip olduğu işlevin ötesinde düşünen sanatçı; yaratıcı düşünme kavramı üzerine derin örnekler de vermiş diyebiliriz.

Daha önce sitemizde yer alan Yaratıcılığın Dibine Vuran 20 Muhteşem Çalışma: ‘Paul Fuentes’ haberinde bahsettiğimiz tasarımcı gündelik eşyaları kullanarak zihin açan tasarımlar oluşturmuş. Özellikle yiyecek, içecek, çeşitli ev aletleri ve küçük oyuncaklar gibi gündelik eşyaları kullanarak işlevinden farklı yeni özelliklere sahip farklı bir tasarım sunan sanatçı Paul Fuentes çalışmalarını instagram hesabı üzerinden paylaşıyor.

Yaratıcı düşünmenin kısaca TDK tanımına gelirsek

“Buluşçu, yenilik arayan ya da eski sorunlara yeni çözümler getiren ve özgün düşüncelerin ortaya çıkmasını sağlayan bir düşünme biçimi.”

– BSTS / Eğitim Terimleri Sözlüğü 1974

“Düşünmenin türetici, yeni durumları araştırıcı ya da eski sorunlara yeni çözüm yolları bulan, düşünene göre yeni olan düşüncelerle sonuçlanan bir özellik göstermesi.”

– BSTS / Ruhbilim Terimleri Sözlüğü 1974

Sorunlara yeni çözüm yolları bulma süreci olarak tanımlanan yaratıcı düşünme; tasarımsal alanda da nesnelerin, süreçlerin ya da kavramların ortaya çıkmasını sağlayan zamansal çizgidir. Yani tasarımsal alanda oluşturulan gündelik nesnelerle yapılmış bu tasarımlar bundan sonraki süreçlerde yaratıcılık alışkanlığı edinmeyi doğurur. Zamanla kişisel ve günlük sorunlara çözüm bulmaktan, kurumlara ve toplumlara kadar kendini hissettiren değişkenlerle bir yelpaze oluşturur. Bu yüzden yaratıcı düşünme küçük yaşta sistematik bir şekilde öğrenme alışkanlığına dönüştürülmelidir.

Özellikle yaratıcı düşünme için müthiş örnekler içeren Paul Fuentes‘in tasarımları nesneleri işleve takılmadan kullanarak yeni ve özgün bir yapı geliştirmek üzerine işleniyor. Basit gibi görünse de günlük hayatta akla gelmeyen tasarımlar barındıran bu örneklerde: kalem ucunun külah yerine kullanılması, mısırın boya rulosu olarak düşünülmesi, kesilmiş kivinin gitar gövdesini oluşturması ve şapkanın uzaylı aracı gibi tasarlanması bunlardan birkaçı.

Ayrıca bu içerik hoşunuzu gittiyse Meyve ve Sebzelere Simetrik Bakış: Şakir Gökçebağ haberine de göz atabilirsiniz.

Bağlantılar: Instagram

Başka başka

Dan Cretu'dan Klasik Tablolar ile Modern Dünya'yı Birleştiren 20+ Çalışma Sanatlı Bi Blog 9

Dan Cretu’dan Klasik Tablolar ile Modern Dünya’yı Birleştiren 20+ Çalışma

Dan Cretu klasik tablolar ile modern dünyayı yaptığı ilginç sanat çalışmalarıyla birleştiriyor. Sanat dünyasının kült …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.