Anasayfa / Sanatlı 1 TV / 66 Bin Bardak Yağmur Suyu ile 62 Saatte Oluşturulan Muhteşem Görüntü: ‘Serge Belo’

66 Bin Bardak Yağmur Suyu ile 62 Saatte Oluşturulan Muhteşem Görüntü: ‘Serge Belo’

Bu hafta Sanatlı 1 TV‘de Fransız sanatçı Serge Belo‘nun 66 Bin bardak içindeki yağmur suyu ve 3600 metrekarelik bir alanı cenin pozisyonunda yatan bir bebek ile kapladığı çalışması var. Doğanın her şeyin başlangıcı olduğu ve bizi besleyecek yegane unsur olduğunun da altını çizen Belo bu muhteşem proje için hazırladığı videosunu da youtube kanalından yayınlamış.

Farklı çalışmaları bulunan Serge Belo disiplinler arası çalışan bir sanatçı. Eserlerinde yüzeylere girintili çıkıntılı dokular katan Belo minyatür parçaları birleştirerek pürüzlü yüzeyler ile portreler de oluşturuyor. Bütün parçalar toplamından daha büyüktür anlayışını benimseyen sanatçı Psikolojik ekol olan Gestalta da yakın görünüyor.

Parça bütün ilişkisi oluşturduğu eserlerin temelini oluşturan sanatçı psikolojik ekol olan Gestaltcıların görsel sanatlar alanındaki temsilcisi diyebiliriz. Bakış açısı ve yenilenebilir, değiştirilebilir düşünce yapısına, teknolojik gelişmelerin insan ruhuna getirdiği çöküşe yeni bir boyut kazandıran sanatçının ilham veren 3 muhteşem çalışmasını Sanatlı 1 TV için derledik.

66,000 – A WATER MOSAIC WITH A CAUSE

Fransız sanatçı Serge Belo sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaptığı bu çalışma ile yağmur sularının kullanımına farklı boyutlar kazandırıyor. Daha önce internet sitesinde yayınladığı THE GUARDIAN TREE ve THE CITIZEN TREE projeleri ile kağıt israfı ve şehirleşmeye tepki gösteren sanatçının bu seferki çalışması (66,000 – A WATER MOSAIC WITH A CAUSE) yağmur suyunun kullanımına yönelik.

THE CITIZEN TREE

Betonlaşmaya ve şehirleşmeye özellikle otoparklara ve otomobillerin getirdiği doğa ölümüne muhteşem bir çalışma ile karşılık veren sanatçı Fransa Montreal’daki bir otoparkta bu projeyi gerçekleştirmiş. Arabaların otoparktan çıkmasını bekleyen sanatçı ardından otopark yüzeyini kaplayacak şekilde resmettiği kocaman ağaç ile varoluşun doğaya bağlı olduğunun altını çizmiş. Yaklaşık 100 bin geri dönüşümlü Opus kart ile gerçekleştirilen bu projenin ana dayanağı bir park alanının ağaçları azaltması.

Video:

 

THE GUARDIAN TREE

Video:

Daha önce bahsettiğimiz buna benzer bir çalışma olan 24 Kilometre İp ve 13 Bin Çivi ile Yapılmış Justin Timberlake Portresi haberine de göz atabilirsiniz.

Bağlantılar: Website | Facebook | Youtube

Başka başka

Yaptığı 3 Boyutlu Resimlerle Gerçekliğe Meydan Okuyan 25 Çalışma Sanatlı Bi Blog 26

Yaptığı 3 Boyutlu Resimlerle Gerçekliğe Meydan Okuyan 25 Çalışma

Grafik ve logo tasarımcısı aynı zamanda illüstrasyon çizeri ve ressam Sırbistan merkezli Nikola Culjic‘ten çıkan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.