Sanat Dergisi Nasıl Hazırlanır?(Doğru cevap)

Bir dergide ne olur?

Dergiler, günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı yazılı ve basılı olan; reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri amacıyla hazırlanan yayınlardır. Bir dergi tasarımı yapılırken standart olarak şu elemanlar ile bütünlük sağlanır; sayfa numaraları, çerçeve, renk, çizgi, resim, başlık, yazı ve tablolar.

Bir dergi nasıl yapılır?

“ Dergi ”, günlük olarak basılmayan, standart olarak aylık basılan süreli yayınlardır. E dergilerden farklı olarak dergiler, belirli periyotlar dışında yayımlanan en fazla 12 aylık, en az 15 günde bir basılan yaygın bir okuma aracıdır. Dergiler nitelikli kâğıtlara basılmaktadır.

Dergi kapağına ne yazılır?

Bir dergi kapağının cesur, tutarlı, sosyal olarak paylaşılabilir ve renkli olması gerekir. Beyaz alanların, fotoğrafın, tipografinin ve manşetin iyi kullanılmış olması gerekir. Merkezi bir görüntü veya fotoğraf ve dergi logosu ve sayı numarası içerir. Parçaların başlıklarını veya diğer metinleri içerebilir.

Bir dergide olması gerekenler nelerdir?

İmla kuralları, görsellik, planlama, orantı, yazı fontu tercihi, punto, renk seçimi, satır arası boşlukları gibi faktörler derginin hazırlanma aşamasında önemli yer tutan maddelerdir.

Dergide hangi konular olur?

Dergi Belirli aralıklarla çıkan süreli yayınlara denir. Kategoriler çeşitlidir, bunlardan bazıları, edebiyat, siyaset magazin, kültür, spor, ekonomi, veya daha farklı konularda olabilmektedir.

You might be interested:  Edebiyat Ve Müzik Hangi Sanat Dalına Girer?(EN iyi 5 ipucu)

Dergide içindekiler bölümü olur mu?

Unassigned ) Bölümler dergide değişik sayfa yapıları ile sunulabilirler. Her sayı için dergi editörü tarafından düzenlenen İçindekiler sayfası dergi bölümlerinin başlıkları ile düzenlenir, o sayıda bir bölümle ilgili yazı yok ise, o bölüm başlığı kullanılmaz.

Bir dergi çıkarmak için nelere ihtiyaç vardır kısaca?

Cevap: Bir dergi çıkarmak için bol bol yazıya, resme ve araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bir dergi çıkarmak için gereken işlem basamakları nelerdir?

Yapmış olduğunuz araştırmanızdan hareketle bir dergi çıkarmak için gereken işlem basamaklarını yazınız.

 • Konuyu ve ismi belirleme.
 • Dergi yazarlarını belirleme.
 • Dergi tasarımını belirleme.
 • İçerik oluşturma.
 • Dergiyi basma.
 • Dağıtım.

Bir dergi ortalama kaç sayfa olur?

2. İçindekiler Sayfası Dergilerde genel olarak haber ya da konu sayısı oldukça fazladır. Ortalama 50 sayfa olan bir dergide dahi çok fazla haber olduğunu söylemek doğru olur.

Dergi nedir ve özellikleri?

Dergi düzenli aralıklarla çıkan bir fikir yayınıdır.Dergilerin içerisinde çeşitli konular, makaleler, eleştiri, tartışmanın yanı sıra renkli fotoğraflar ve karikatür vardır. Dergiyi gazeteden ayıran ise ciltli olmasıdır. Dergilerin sayfaları birbirlerine yapıştırıcı yada zımba ile tutturulur.

Dergi boyutları nedir?

Dergiler ve kataloglar dikey ya da yatay şekilde tasarlanabilir. 8.5” x 11” ve 5.5” x 8.5” en çok kullanılan dergi boyutlarıdır. Bunlardan birincisi, standart dergi boyutu olarak kabul edilir ve neredeyse A4 kağıt boyutundadır. Buna, Amerikan mektup boyutu da denilir.

Dergi isimleri nelerdir?

İşte bu dergilerden en çok ilgi görenlerini sizin için derledik.

 1. Kafasına Göre.
 2. Ot Dergi – Maksat Yeşillik Olsun.
 3. 3. Fil Dergisi – Deveden büyük fil var.
 4. Bavul Dergi.
 5. Pulbiber.
 6. Kafka Okur.
 7. 7. yumuşah g – Aylık paldır kültür dergisi.
 8. 8. Kafa Dergi – KAFA, bi dünya.
You might be interested:  Bir Sanat Eseri Nasıl Incelenir?(Çözüm bulundu)

Mizanpaj yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Mizanpaj öncelikle kağıt üzerine taslak bir çalışmayla ana hatlarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu belirlenen ana hatların dışına çıkılmaması gerekmektedir. İlk olarak yayının sunulacağı hedef kitle belirlenmesi gerekmektedir. Bu kitle, yayının mizanpajını yaparken kullanılacak tüm materyalleri etkilemektedir.

Dergi hangi kağıda basılır?

Dergilerde genellikle kuşe kağıt kullanılır. İç sayfalarda ince, kapakta ise iç sayfalardan biraz daha kalın ve yine kuşe kağıt tercih edilir. Kuşe kağıt tercihe göre mat ya da parlak olarak kullanılabilir.

Okul dergisi nasıl olmalı?

Okul dergisinin içeriğinde mutlaka yer verilmesi gereken bazı içerikler vardır. Bunlar;

 • Vali ya da kaymakam röportajı
 • İl veya ilçe eğitim müdürü röportajı,
 • Belediye başkanı röportajı
 • Okul müdürüne ait bir yazı
 • Rehber öğretmene dair bir yazı
 • Editör yazısı
 • Okulda ki sınıflara dair fotoğraflar.
 • Okul başarıları

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *