Alüminyum Nitrür Nedir? Günlük Hayatta Nerelerde Kullanılır? Sanatlı Bi Blog 2

Alüminyum Nitrür Nedir? Günlük Hayatta Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum nitrür ilk olarak 1877 yılında sentezlenmiştir. Elektriksel yalıtım özelliği sebebi ile 1980 yılında ticari üretimine başlanmıştır. AlN şeklinde formüle edilmektedir. Alüminyum nitrür çeşitli reaksiyonlarla elde edilmektedir. Alüminyum nitrürün molekül ağırlığı yaklaşık 41dir. Erime noktası ise 2150-2200 derece arasındadır. Özgül ağırlığı 3.05’dir. Çelik yapımında kullanılmaktadır. Elektronik endüstrisinde yarı iletkenlerin yapımında kullanılmaktadır.

Alüminyum Nedir?

Alüminyum bir elementtir. Geniş bir kullanım alanı vardır. Alüminyum elementinin atom numarası 13’tür. Atom ağırlığı 26.98’dir. Sıcaklığa karşı dayanıklılığı bilinen en önemli özelliklerindendir. Erime noktası 660 derecedir. Beyaz renklidir. Periyodik cetvelde 3A grubunda yer almaktadır. Metalik bir elementtir. Al şeklinde sembolize edilmektedir. Sanayi alanında demirden sonra en önemli maddedir. Alüminyum doğada bileşik halde bulunmaktadır. Ay ve dünyanın yüzeyinde bulunur. Bileşikler yer kabuğunun % 8’ini kaplamaktadır. Saf halindeki rengi beyaz iken hava ile temas ettikten sonra rengi değişiklik göstermektedir. Saf halde bulunan alüminyum yumuşak ve dayanıksızdır. Alüminyum diğer elementlerle alaşım oluşturduğunda dayanıklı hale gelmektedir. Oluşan alaşımlar dövülebilme ve işlenebilme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda bunlara boya yapılabilmektedir. Boyanın yanı sıra cila işlemi de uygulanmaktadır. Alüminyum elementi hava ile teması yüzünden oksitlenmektedir. Oluşan bu oksit tabakası koruyucu özelliktedir.  Oksit tabakasının kalınlığı 2.5 – 5 mm arasındadır. Fakat buna rağmen dayanıklı ve kuvvetlidir. Alüminyum elementi ısı ve elektriği iletmektedir. Yeryüzünde oldukça fazla miktarda bulunmaktadır. Sanayi sektöründe kullanımı önem arz etmektedir. Transformatör ve dinamo yapımında kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra gemi yapımında da kullanılmaktadır.  Tren raylarındaki kırılma ve çatlaklar alüminyum ile tamir edilmektedir. Bu element en çok taşımacılık sektöründe kullanılmaktadır. Örneğin; uçak kanatlarında, deniz araçlarının yapımında, otomobillerin karoserlerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda bisiklet kadrolarının yapımında da alüminyum elementini kullanımı bulunmaktadır.

Alüminyum Nitrürün Kullanım Alanları

Alüminyum nitrür termal iletkenliği yüksek seramiklerde, SiAlON alaşımlarda, elektronik paketler için tabanlarda, IC paketlerde, fırın takımı ve parçalarında, optoelektornik aletlerde, termal iletken dolgularında,  ergimiş metal potaları ve kayıklarında, korozyona dirençli olan parçalarda, izolatörlerde, kaplamalarda, seramik zırhlarda ve refrakter kaplamalarında kullanılır.

Başka başka

Yaratıcı Düşünme ile Bir Eser Nasıl Tasarlanır: Helga Stentze’den Örnekler

Gündelik eşyalarla yaptığı yaratıcı tasarımlar ile harika işlere imza atan Helga Stentze çok yönlü düşünmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.