Kadına Şiddetin En Kaotik Halini Çizen Sanatçıdan 15+ İllüstrasyon Sanatlı Bi Blog 18

Kadına Şiddetin En Kaotik Halini Çizen Sanatçıdan 15+ İllüstrasyon

Kadına şiddeti oldukça parlak renkler ile çizen sanatçı Kurokuro Koinu‘nun arşivine hoş geldiniz. Özellikle sürreal dünyayı gerçeklik ile harmanlayan Kurokuro Koinu çizdiği illüstrasyonlar ile kadına şiddete dikkat çekiyor.

Ülkemizde de kadına şiddet ile ilgili olumlu gelişmeler yaşansa da yasa düzenlemelerinin getireceği yaptırımlar dışında neler yapılmalı? TV dizilerinde insanlar veya çocuklar kadına şiddettin kötü bir davranış olduğunu görebiliyor mu? Bunu görebilme potansiyeli daha çok okuyan daha kültürlü bir toplum için mi geçerli? TV’lerde ağa temelli diziler izlemekten bıkmadık mı? Çocuklar Mafya dizilerini izlerken onlar gibi olmayın mesajı mı veriliyor! haa yoksa onlar gibi olacağız hepsinin, topunun ağzına sakız yapıştıracağız olayı mı söz konusu! Yoksa birileri cebini doldurma meraklısı mı kafalarda deli sorular.

Özellikle toplum yayındaki içerikleri izlerken onlar gibi olmasın ana fikri benimseniyorsa şu da unutulmamalı: Toplumun kadın erkek ilişkileri konusunda belli bir kültür seviyesine gelmesi gerekiyor veya eski değerleri hatırlatılarak o noktada duygusal sömürü yapılmalıdır. Gerçi duygusal sömürü ise burada altı çizilmesi gereken diğer önemli bir nokta. Maalesef duygu sömürüsü bizim ekranlarımızda dizilerin, haberlerin ve programların o kadar içerisinde ki insanımızı heyecanlandırıyor, heyecanlandırıyor ve uyutuyor. Peki ya bilim veya teknoloji üstümüze giydiğimiz anadolu kıyafeti ile özdeşleşirken ki tavrımız!

Biz böyleyiz ağbi, biz diğerlerinden farklıyız, biz kendimize has yaşarız her şeyi” resti neye, kime ve niçin!? Her şekilde girdiğimiz konforsuz bir alanda, dengesizliğe düştüğümüz bilgi birikimi içerisinde neden kendimize bir kıyafet seçme gereği duyuyoruz!?

Dünya’yı veya ülkemizi gelişime açık bir seviyeye geçirmek çoğu insanın izlediği TV’lerden başlamalıyız. Kadına şiddeti de buralardan başlayarak azaltmak (maalesef!) mümkün. Daha sert yasalar cebini doldurmaya aç insanları daha az doyurmakla dünyayı daha yaşanabilir yapar.

İyi seyirler. 🙂

Bağlantılar: InstagramBaşka başka

Kahvenin Hayatımızdaki Yerini Sorgulatan Mistik İllüstrasyonlar Sanatlı Bi Blog 35

Kahvenin Hayatımızdaki Yerini Sorgulatan Mistik İllüstrasyonlar

Herkese selam. Uzun bir aradan sonra kahvenin ve mistizmin harman olduğu illüstrasyon serisi ile karşınızdayız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.