Paste your Google Webmaster Tools verification code here
Anasayfa / Görsel Sanatlar / İllüstrasyon / 20+ İllüstrasyon ile Neden Mutsuz Oluruz? Mutsuzluktan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?
20+ İllüstrasyon ile Neden Mutsuz Oluruz? Mutsuzluktan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız? Sanatlı Bi Blog 30

20+ İllüstrasyon ile Neden Mutsuz Oluruz? Mutsuzluktan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

Mutsuzluğun kendi düşüncelerimiz, hikayelerimiz, kafamızdaki kuruntular, olan gerçeğe dair yaptığımız geçmiş ve gelecek analizler sonucu ulaştığımız yadsınamaz. Özellikle yaşadığımız dünyanın illüzyoni olduğu gerçeğine doğru yol alırsak; yaşamımızda olan gerçeklere nasıl tepkiler verdiğimiz ve egonun kimlik yaratma çabaları ile başbaşa kalıyoruz çoğunlukla.

Olan gerçeklere ve eylemlere dair zihnimizde yazdığımız hikayeler ile var ettiğimiz dünyamız bizlere: kaygı, korku ve arzular getirmekte. Hatta bazen maddeye bağımlı geçici mutluluklar dahi deneyimliyoruz. – Param olursa mutlu olacağım? – Yeni bir araba alırsam benden mutlusu yok. – Aldatıldığım için insanlara güvenemiyorum. – Ayrıldık. Beni sevmediğini biliyordum zaten. Neden gelecekte mutlu olacağım veya neden geçmişte olanı düşünerek şimdide nefes alıyorum! Gerçekten şimdide miyim? Yoksa geleceği düşünüp “Arzular” yaratıp, geçmişi deşip “Korku ve Kaygılar” mı yaratıyorum? Peki ya olanı kabullenip zihnimdeki hikayelerin bir bir kaybolduğunu keşfedersem şimdinin gücünü yeniden hatırlar mıyım! #echarttolle #şimdiningücü #şimdi #carpediem #yolo #özlüsözler #spritüel #eckharttolle #varliginozu #varlığınözü #mutluluk #sevgi #felsefe #zen #zenöğretisi

Varlığın Özü (@varliginozu)’in paylaştığı bir gönderi ()

Sitemizde daha önce yayınladığımız bu illüstrasyonların sahibi MOKO. Özellikle zıtlık ve birliğin oluşmasında zihinsel faktörlerin rol oynadığını vurgulayan illüstrasyon sanatçısı zamansızlığa uzay çizimleri ile başvuruyor.

Neden Mutsuzluğumuzun Kaynağı Düşüncelerimizdir?

Zihnin yarattığı ayrımın zamanı da beraberinde getirdiği, egonun kendi varlığını korumak için geçmiş ve geleceğe bağlı olarak sürekli kimlik oluşturduğu gerçeğini yadsıyamayız. Özellikle içerisinde bulunduğumuz durumun ilk ve tek sorumlusu olarak düşüncelerimize yargısızca bakabilirsek olan eyleme karşı yazdığımız hikayeleri kolaylıkla görebiliriz. Basit bir örnek ile açıklarsak:

  • Telefonu açmadı çünkü ……….
  • Kaza yaptım çünkü …….
  • Aldatıldım çünkü …….
  • Yalnızım çünkü …….
  • Ödeme yapmıyorlar çünkü …….

Burada birinci örnekte gerçek olan eylem telefonun açılmaması peki ya çünküden sonrası bir gerçek midir? Olan durum mudur?

İşte burada egomuz geçmiş ve geleceği tarayarak olmuş olan hakkında hikayeler üretir. Bu da egonun varlığını korumak istemesi adına sürekli yaptığı otonomdur. Egonun varlığı ile olmuş olana hikayeler üreterek direnç gösteririz ve olmuş olanı kabullenip yaşamın akışına kendimizi teslim etmek yerine zihnimizin yazdığı hikayelere inanıp. Olmuş olan gerçek ile hikayeyi karıştırırız. Sonra mutsuzluk bir kısır döngü ile hayatımızda vuku bulur.

MUTSUZLUK döngüsünden çıkmak için ne yapabiliriz?

Egonun yazdığı bu hikaye ve baloncukların farkına varırsak ilk adımı atmış oluruz. FARKINDALIK. Çünkü zihin düşüncelere direnç gösterdikçe savaşmaya devam edecektir. Biz ne kadar direnç gösterir, zihnimizin yazdığı hikayelerde kendimizi kaybedersek arkadaki ses susmayacaktır. Birinci adım bu baloncukların farkına varmak ve ikinci adım ise DÜŞÜNCELERİMİZİN İÇİNDE KAYBOLMADAN ONLARI İZLEMEKTİR. Ve böylece direnç göstermez sadece zihnimizi gözlemler ve savaşın olmadığını ŞİMDİ de bulunduğumuzu deneyimleriz. Yaratımın özü olan ŞİMDİ‘de bulunma halinin içerisinde saf sevgi, akışta bulunmak, kabul, teslimiyet ve mutluluk vardır.

Bu iki adım ile beraber mutsuzluğun sebep olduğu düşüncelerimizi görebilir. Yazdığımız hikaye ve balonların farkına varabiliriz. Güzel ve mutlu seyirler olsun 🙂

Bağlantılar: Instagram

Başka başka

Dünya'nın İnsanlığa Karşı Savaşını Anlatan 20+ İllüstrasyon: Angryearth Sanatlı Bi Blog 33

Dünya’nın İnsanlığa Karşı Savaşını Anlatan 20+ İllüstrasyon: Angryearth

Son dönemde İklim Değişikliği, Sera Gazı etkisi, Küresel Isınma ve Kutupların Erimesi başlıklarıyla gündeme gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.