Mariusz Trubisz'ten Picasso Tarzında Yapılmış Geometrik ve Çizgisel Dövmeler: Kübizm Sanatlı Bi Blog 31

Mariusz Trubisz’ten Picasso Tarzında Yapılmış Geometrik ve Çizgisel Dövmeler: Kübizm

Kendine has tarzıyla dövme dünyasına yepyeni bir soluk getiren Polonya merkezli sanatçı Mariusz Trubisz‘ten ilham verici çalışmalar var bu yayınımızda. Özellikle renkli dövmeler tasarlayan sanatçı geometrik portre çalışmalarıyla müthiş işlere imza atmış.

Tarz bakımından Pablo Picasso‘nun resim tekniğini yansıtan Mariusz Trubisz‘in dövmeleri de kübizm akımının en belirgin örnekleri. Kübizm akımının temellerini Georges Braque ile atan Pablo Picasso‘nun izinden giden Mariusz Trubisz geometrik şekilleri kullanarak 3 boyutlu dünyayı 2 boyuta indirmeyi amaçlıyor.

Kübizm Akımı

Pablo Picasso 1907’den 1914’e kadar kübist tarzda tablolar yapmıştır. Kübist tabloların en belirgin özelliği, geometri ve geometrik şekillerin resimde kullanılmasıdır. Resmedilen nesne ve objeler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş veya geometrik şekillere bölünerek tasvir edilir.

Kübizmin diğer bir özelliği de uzaydaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenle portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir.

Kaynakhttps://tr.wikipedia.org/wiki/Pablo_Picasso

Sadece Kübist tarzı dövmeler yapmayan sanatçı fotoğrafçılıkta çifte pozlama tekniği kullanılarak çekilmiş fotoğraflara benzer dövme tasarımlarıyla muhteşem bir katalog oluşturmuş.

Özellikle çizgisel dövme ve geometrik dövme tarzındaki tasarımlarıyla dikkat çeken sanatçının çalışma arşivinde kediler, Frida Kahlo, Nicola Tesla ve üzüntüyü harman eden birçok portre var.

Kübizm akımı etkisinde kalan geometrik dövmeleriyle öne çıkan Mariusz Trubisz‘ten derlediğimiz ilham verici dövmeler aşağıda. Güzel ve mutlu seyirler. 🙂

Bağlantılar: Instagram | Facebook

Başka başka

Çiçek Dövmesi Severler İçin 20+ Fazla Model: Haneul Sanatlı Bi Blog 29

Çiçek Dövmesi Severler İçin 20+ Fazla Model: Haneul

Çiçek dövmesi severler için tattoo_haneul‘un arşivinden derlediklerimiz var bugünkü yayınımızda. Özellikle renkli dövmelerin vücudun çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.