Paste your Google Webmaster Tools verification code here
Bakış Açınızı Allak Bullak Edecek İlginç Fotoğraf Çalışması: 'Fraktal Geometri' Sanatlı Bi Blog 12

Bakış Açınızı Allak Bullak Edecek İlginç Fotoğraf Çalışması: ‘Fraktal Geometri’

Fraktal, geometride birbirine benzeyen karmaşık yapılı geometrik şekillerinin birbirine benzeme durumudur. Uzak değil, giflerin hayatımıza çokça girdiği bu zamanlarda; belli bir oranda küçülürken uzaklaştığını sandığımız nesne veya şekillerin kendini tekrar ederek göz yanılsaması oluşturduğu durumdur.

Yani,

Tüm fraktallar kendine benzer ya da en azından tümüyle kendine benzer olmamakla birlikte, çoğu bu özelliği taşır. Kendine benzer bir cisimde cismi oluşturan parçalar ya da bileşenler cismin bütününe benzer. Düzensiz ayrıntılar ya da desenler giderek küçülen ölçeklerde yinelenir ve tümüyle soyut nesnelerde sonsuza değin sürebilir; öyle ki,her parçanın her bir parçası büyütüldüğünde, gene cismin bütününe benzer. Bu fraktal olgusu, kar tanesi ve ağaç kabuğunda kolayca gözlenebilir. Bu tip tüm doğal fraktallar ile matematiksel olarak kendine benzer olan bazıları, stokastik, yani rastgeledir; bu nedenle ancak istatistiksel olarak ölçeklenirler. Fraktal cisimler, düzensiz biçimli olduklarından ötürü Eukleidesçi şekilleri ötelenme bakışına sahip değildirler. (Ötelenme bakışımına sahip bir cisim kendi çevresinde döndürüldüğünde görünümü aynı kalır.)

Aynen böyle:

veya böyle

Rusya Moskova merkezli fotoğrafçı Anna Danilova ise fraktalın bu büyüsünü bakış açınızı allak bullak edecek ve farklı persfektifler deneyimlemenizi sağlayacak FRACTAL GEOMETRY çalışması ile anlatmış.

Bağlantılar: Behance | Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.