Aşk Ve Sevdaya Dair Can Alıcı 10 Cemal Süreya Sözü Sanatlı Bi Blog 16

Aşk Ve Sevdaya Dair Can Alıcı 10 Cemal Süreya Sözü

Cemal Süreya ilk şiiri Şarkısı Beyaz, 8 Ocak 1958’de Mülkiye dergisinde çıktı. Şiirlerindeki şekil, muhteva ve anlatım özellikleri ile İkinci Yeni şiirine katıldı. Şahsiyetli bir şiir dili vardır.

Canlı halk dilini kullanması, onu okuyucuya yaklaştırır. Cemal Süreya’nın hayatındaki en önemli kırılma noktası ADRESSİZLİKTİR: 4 kez evlenir, 29 farklı evde otururÖlmeden önce, eşi ‘Bayan Nihayet‘e bıraktığı 4 Kasım 1989 imza tarihli miras yazısında, 6 madde halinde; iki tane halı, kütüphane, masanın ortasındaki ve yarısı, çiçeklerin hepsi, büyük ayna, bütün kitapların telif hakkının yarısı, kendisini ve bütün notlarını eşine bıraktığını belirtmiştir.

Cemal Süreya’nın Şiirleri Sokak Taşlarında

Cemal Süraya’nın sevilen dizeleri Caferağa Mahallesi Cemal Süraya Sokak’taki yaşadığı evin önündeki kaldırım taşlarına yazıldı. Kadıköy Belediyesi, ‘Yaşayan Sokaklar Projesi’ kapsamında Kadıköy’de yaşayan sanatçıların yaşadıkları sokakların bilinirliğini artırmak amacıyla yaptığı projede Cemal Süreya’nın “Hayat kısa kuşlar uçuyor”, “Özgürlüğün geldiği gün o gün ölmek yasak”. Öylesine sevdim ki seni”, ” güzelsin sevdiğim ama çok yakından”. “umulmadık bir gün olabilir buğün” gibi sevilen dizeleri kaldırım taşlarına yazdı. Bu proje kapsamında önümüzdeki günlerde Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Özdemir Asaf’ın yaşadığı sokaklarda da kaldırım taşlarına şairlerden sevilen şiirler yazılacak.

Şair, ölüm yıl dönümünde Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da Kadıköy’de bir etkinlik düzenleyecek. 9 Ocak Cumartesi akşamı 20.00’de Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapılacak gecenin açılışı Dernek Başkanı Seyyit Nezir’in konuşmasıyla başlayacak. Fügen Kıvılcımer, Hüseyin Alemdar, İnci Ponat, Melahat Babalık, Yelda Karataş, Engin Turgut ve Zuhal Tekkant gibi şair ve yazarların Süreya’yı anlattığı konuşmalarıyla renklenecek gecede türküleriyle Ufuk Karakoç yer alacak.

Biz de bu yazımızda Cemal Süreya’nın aşk ve sevdaya dair 10 sözünü sizlerle paylaşıyoruz:

1.Aşktın sen, gidişinden bildim seni.

2.Okyanusta ölmez de insan, gider bir kaşık “sevda” da boğulur…

3.Annesinden dayak yediği halde, yine ‘Anne’ diye ağlayan bir çocuktur aşk…

4.Kimseyi suçlama, suçlanacak biri varsa o da sensin. Sonuçta o sana küçük bir umut verdi, sen ise ona her şeyini verdin.

5.Şimdi sen kalkıp gidiyorsun. Git! Gözlerin durur mu onlar da gidiyorlar. Gitsinler. Oysa ben senin gözlerinsiz edemem bilirsin.

6.Duygular vardır anlatılmayan sevgiler vardır kelimelere sığmayan bakışlar vardır insanı ağlatan insanlar vardır kı asla unutulmayan, işte sen de onlardansın.

7.Seni yıldızlara benzetiyorum yıldızlar kadar parlak, yıldızlar kadar ulaşılması zorsun, ama yıldızlar milyonlarca sen bitanesin.

8.Gözlerinden süzülen bir damla yaş olmak isterdim. gözlerinden doğup, yanaklarından süzülüp, dudaklarında ölmek için…

9.Madem sevmiyorsun o zaman sahip çık gözlerine! Dönüp dolaşıp değmesinler gözlerime.

10.Denir ya aşk iki kişilik, yalan! Aşk bile bile delilik. Bide hayat müşterektir denir. Buda yalan çünkü aşk acısı hep tek kişilik.

Başka başka

Bir Kadının Yalnızlığını Anlatan 15+ İllüstrasyon Sanatlı Bi Blog 23

Bir Kadının Yalnızlığını Anlatan 15+ İllüstrasyon

Bir kadının yalnızlığını anlatan bu illüstrasyon serisinin sahibi İskoçyalı sanatçı Gloomdarling. Instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar …