7 Madde ile Aldığınız Nefesin Kalitesi Yaşamdaki Verimliliğiniz İçin Neden Önemlidir? Sanatlı Bi Blog 5

7 Madde ile Aldığınız Nefesin Kalitesi Yaşamdaki Verimliliğiniz İçin Neden Önemlidir?

Dünyamızda yaşayan insanların yaklaşık yüzde sekseni kısıtlı nefes aldığı için yaşam kalitesi farkında olmadan olumsuz yönde etkileniyor. Evet yanlış duymadınız yüzde seksenlik bir kısma sahip olan insan nüfusu nefes alma kalitesinin düşüklüğü yüzünden verimsiz bir hayata mahkum. En şaşırtıcısı ise bu yüzde seksenlik kısım akciğer kapasitelerinin yaklaşık yüzde yirmi veya otuzunu kullanıyor.

Stres, çalışma temposu, maddi illüzyonlar arttıkça, içe yönelme azalıyor ve nefes almanın büyüsünü unutuyoruz. Hücrelerimizin ihtiyacı olan optimum nefesi alıp veremediğimiz için hayat akışımız etkileniyor, yaşam ritmimiz bozuluyor ve farkında olmadan kendimizi optimum sağlık için en hayati enerjiden yoksun bırakıyoruz.

Daha önceki yayınımızda hayatın var oluş amacının bir ritm olduğundan bahsetmiştik. Kısaca özet geçersek:

Nefes alma ve nefes verme hareketleri, sürekli yer değiştirerek bir ritim oluşturur. Ritim ise, iki zıt kutbun sürek­li yer değiştirmesinden başka bir şey değildir. Ritim, tüm ha­yatın temel modelidir. Eğer ritme bir zarar verirsek, hayata da zarar veririz, çünkü hayat ritimdir. Eğer nefes vermezsek tekrar ne­fes alamayız. Nefes alma, zıt kutbu olan nefes verme olmaksızın varlığını sürdüremez.

Bu temel felsefeyi destekleyen 7 madde ile kaliteli nefesin hayatımızda neden bu denli önemli olduğunu inceleyeceğiz.

1. Oksijen hücrelerimizin gereksinim duyduğu en temel do­ğal kaynaktır. Kırk gün yiyeceksiz ve üç gün susuz yaşayabi­leceğimiz söylenmiştir. Buna rağmen nefessiz kalırsak sadece birkaç dakika sonra ölebiliriz. Tamamen fiziksel olarak baktığımızda, nefes yaşama eşittir.

2. Kan dolaşımının yaklaşık yüzde yetmiş beşi gövdemizin ortasında ve daha altında bulunur. Derin nefes al­dığımız zaman, bu kan damarlarını gerekli oksijen ile direkt olarak besleriz. Sığ nefes aldığımızda ise bedenin ona en çok ihtiyacı olan yaşam verici besleyiciden yoksun bırakırız.

 

3. Nefes almak bedenlerimizdeki her hücrenin elektrokim­yasal işlemlerini canlandırır. Nefes vücudumuzda bulunan deri, organlar, kaslar, kemikler, kan, vb. organ ve yapıların başlıca besin ve elektrik şarjı (enerji) iletim sistemidir. Aldığımız oksijenin kalitesi  ne kadar artarsa hücresel anlamda yaptığımız solunum da daha verimli olur. Besinlerin enerjiye yani ATP’ye çevrilme kalitesi artar.

 

4. Diyaframdan alınan derin nefes kalbe, karaciğere ve be­yin ve üreme organları dahil tüm diğer iç organlara ve kaslara masaj yapar ve güçlendirir. Bedeni baştan ayağa birleştiren enerji merkezleri (Çakralar) ve enerji akış kanalları, karın diyaframı genişleyip bü­züldüğü zaman bedenin her bölümünü canlandırır.

 

5. Oksijeni, nefesle içimize çekmek bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken, nefes vermek toksinleri dışarı atar. Sığ ne­fes alanlar tam anlamıyla kendilerini zehirler, çünkü çoğu tok­sin nefes vasıtasıyla dışarı verilir. Yeterince nefes alamadığımız zaman, toksinler bedende kalır, tekrar tüm boşaltım sistemin­den geçer ve dolaşıma geri döner. Bu beden ve ruh sağlığımızı olumsuz etkiler.

6. Nefes almak aynca zihinsel ve duygusal halleri belirle­mede önemli rol oynar. Eğer bu zihinsel ve duygusal hallerin uyumsuzluğuna sığ nefes ile devam edilirse psikolojik stres ve hastalığa katkıda bulunabilir.

 

7. Zihin keskinliği, bilgiyi öğrenme ve özümseme yeteneği, odaklanma, yoğunlaşma ve hatırlama hepsi nefesin kalitesin­den büyük ölçüde etkilenir, çünkü beyin işlev yapmak için çok miktarda oksijene gereksinim duyar.

 

Unutmamalıyız hayat bir ritmdir. Bu ritmin kalitesini arttırmak ve hayatımızı canlandırmak istiyorsak bu akışın verimliliğini arttırmalıyız. Kaliteli nefes alıp vermek hayatımızdaki alma verme dengesini de canlandırır. Sağlıklı, huzurlu, mutlu ve ilham verici günler diliyoruz. 🙂

Başka başka

20+ Dijital İllüstrasyon ile Düşünceler Arasındaki Boşluğun Mutluluğa Etkisi Sanatlı Bi Blog 34

20+ Dijital İllüstrasyon ile Düşünceler Arasındaki Boşluğun Mutluluğa Etkisi

Uzay ve evrenin derinliğini anlatan illüstrasyonlarıyla dijital dünyada fark yaratan sanatçı Eashan Misra‘nın arşivi var bugünkü …

Sadece 1 yorum

  1. Çok anlamlı olmuş. Duyarsızlaşmamamız gereken konuların başında geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.