Dişi Kedimi Ne Zaman Kısırlaştırmalıyım?(Çözünme)

İster erkek ister dişi olsun, kedinizin ergenlik çağında sterilize edilmesi uygun olur. Dişi kediler için bu dönem altı yedi ay arasında değişse de bu işlem üç aylıktan itibaren güvenle yapılabilir.

Yavru kediler kaç aylıkken Kısırlaştırılır?

Ne zaman kısırlaştırılmalı Veterineriniz kedinizi kısırlaştırmanız için size en uygun zamanı önerecektir, ancak genellikle cinsel olgunluğa ulaşılmadan önce yaklaşık altı aylıkken yapılır. Bununla birlikte, bulunduğunuz ülkeye ve veterinerinizin tavsiyesine bağlı olarak, sekiz haftalık bir sürede yapılabilir.

Kızgınlığa giren kedi Kısırlaştırılır mı?

CEVAP: Dişi kedilerde kızgınlık döneminde asla kısırlaştırma operasyonu yapmıyoruz ve genel olarak tavsiye etmiyoruz. (Bu isteğiniz durumunda veteriner hekiminize belirtin.

Kedimi kaç aylıkken Kısırlaştırmalıyım?

Kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım? Kedilerin cinsel olgunluğa erişmeden ve üremeden kısırlaştırılması tavsiye edilmektedir. Genelde 6 aylık olduklarında yapılması önerilir.

British Shorthair kaç aylıkken Kısırlaştırılır?

Yavru kedilerin özellikle de erkek kedilerin 4 aylıktan itibaren kısırlaştırılması önerilir.

Erkek kediler en erken ne zaman Kısırlaştırılır?

Yavru kedinizi ideal olarak ergenlik döneminde kısırlaştırmalısınız; erkek kedilerde bu, altı ila 12 ay arasıdır. Erkek kediler, 7. ila 12. ay arasında cinsel olgunluğa erişme ve bunun sonucunda da eş aramaya başlama eğilimindedir. Kısırlaştırma, üç ay kadar genç bir yaşta bile başarıyla yapılabilir.

You might be interested:  Dişi Köpekler Çişini Nasıl Yapar?(EN iyi 5 ipucu)

Erkek kedi en erken ne zaman Kisirlastirilir?

Cat Hospital Kedi Hastanesi olarak yukarıda anlattığımız tüm bu komplikasyonların önüne geçmek ve aşağıda sıraladığımız hepsi bilimsel olarak kanıtlanmış sağlık avantajları için baba olması düşünülmeyen her erkek kedinin 6 aylık yaştan itibaren mutlaka ve mutlaka kısırlaştırılmasını öneriyoruz.

Kediler kızgınlığa girmeden Kısırlaştırılır mı?

Kısırlaştırmak için ergenliğe girmesi, çiftleşmesi hatta bir kere doğum yapması gerekmez. 5-6 aylıkken henüz kızgınlık başlamadan kısırlaştırılması idealdir. Erken kısırlaştırmada operasyon ve iyileşme süreci çok daha kolay olacaktır.

Kızgınlık dönemindeki dişi kediye ne yapılmalı?

Dişi kedinizle bu dönemde çok daha fazla oyun oynayıp yorulmasını sağlamalı ve böylece onu uykuya teşvik etmelisiniz. Bolca oynadıktan sonra mama yeyip uyuması hem mental hem de fiziksel olarak dinlenerek onu rahatlatacak ve kızgınlık dönemi belirtilerini de hafifletecektir.

Dişi kedimin kızgınlığa girdiğini nasıl anlarım?

Yüksek sesli miyavlama, dikkat çekmek için yapılan hareketler, sürekli dik duran kuyruk ve kalça bölgesi, artan dışarı çıkma isteği, idrar püskürterek koku bırakma gibi davranışlar kedi kızgınlık dönemi süresince farklı yoğunluklarda karşılaşılacak davranış değişiklikleri arasında yer almaktadır.

4 yaşında kedi Kısırlaştırılır mı?

Kedilerde Kısırlaştırmanın Yararları Dişi kedilerin temel aşıları tamamlandıktan sonra ve 4 -5 aylıkken kısırlaştırılması ile maksimum fayda sağlanabilir.

Kedi kısırlaştırma sonrası acı çeker mi?

Unutmamak lazım ki, kedilerimiz operasyon sürecinde anestezi etkisinde oluyorlar ve ameliyatta hiçbir şey hissetmiyorlar. Sonrasında ise bazı veteriner hekimler ağrı kesici önerip uyguluyor. Birçok operasyona kıyasla kısırlaştırma operasyonları aslında ”o kadar da” zorlu ve acı verici değil.

4 aylık kedi kızgınlığa girer mi?

Genellikle kediler ilkbahar ve sonbahar mevsiminde kızgınlık dönemine girerler. Bu kızgınlık dönemi birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişen bir zaman diliminde geçer. Bir kedi normal olarak yaklaşık 6 aylık olduğunda ilk kızgınlık dönemine girer. Ancak bazı kedilerde bu durum daha 4 aylıkken bile gerçekleşebilir.

You might be interested:  Bebek Dişi Patladıktan Sonra Ne Zaman Çıkar?(Çözüm bulundu)

Kısırlaştırılan erkek kedi idrar püskürtür mü?

Genç dönemde kısırlaştırılmış kedilerin yüzde 90’ında idrar püskürtme görülmemektedir. * İdrar püskürtme için en önemli sebeplerden biri de, dışarıyı seyrederken bile olsa başka kedileri fark etmesi ve kendi alanını işaretleme ihtiyacı duymasıdır.

3 yaşında kedi Kısırlaştırılır mı?

Dişi kediler için en uygun kısırlaştırma zamanı 7-12 aylık yaş aralığıdır.

6 aylık dişi kedi Kısırlaştırılır mı?

İster erkek ister dişi olsun, kedinizin ergenlik çağında sterilize edilmesi uygun olur. Dişi kediler için bu dönem altı yedi ay arasında değişse de bu işlem üç aylıktan itibaren güvenle yapılabilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *