Dişi Çekilenler Ne Yemeli?(Çözüm bulundu)

Çekilen dişlerin sonrasında yenmesi gereken besinler ise şunlardır;

 • Meyve püresi.
 • Yumuşak besinler.
 • Muz ve şeftali.
 • Kabak püresi.
 • Meyve püreli yoğurt.
 • Sebze çorbaları(sıcak olmayacak)

Diş çekiminden sonra ne zaman yemek yenir?

Normal bir diş çekimi sonrasında hastanın en az bir saat süresince bir şey tüketmemesi önerilir. Yirmilik diş çekimi sonrasında dört ile beş saat sonra yemek yenmesi gerekir.

Diş çekiminden sonra nasıl beslenmeli?

Bir süre sıvı ve yumuşak gıdaları tercih etmelisiniz. Meyve püreleri veya yoğurt ilk 24 saatte tüketilmesi için en iyi yiyecek önerileridir. Bu yiyecekler hem operasyon bölgesinde hasar oluşturamayacağı gibi hem de soğuk olmaları nedeniyle diş etlerini rahatlatıyor. Ayrıca ilk 24 saat ise bol su tüketimi olmalıdır.

Diş eti ameliyatından sonra nasıl beslenmeli?

Ameliyat sonrası ilk 24 saat içerisinde sıcak, soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Operasyona dahil edilen bölge ile çiğneme yapılmamalıdır. Yumuşak ve ılık yiyecekler uygundur. Asitli meyve suları, alkollü içecekler ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

You might be interested:  Kedilerin Dişi Yada Erkek Olduğu Nasıl Anlaşılır?(Soru)

20 lik diş ameliyatı sonrası ne yenir?

20 ‘ lik diş çekimi sonrası tüketebileceğiniz sıvı ve yumuşak yiyecek örnekleri şu şekildedir:

 • Elma püresi.
 • Yoğurt.
 • Çeşitli meyve suları
 • Et suları ile yapılan çorbalar.
 • Patates püresi.
 • Jöle, muhallebi ve dondurma.

Diş çekildikten sonra ne zaman su içilir?

Diş hekimleri çekim yapıldıktan sonra ilk gün için bol miktarda sıvı almanızı tavsiye ederler. Ve diş çekildikten sonra 2 saat içinde yeme-içme tavsiye edilmez.

Diş çekiminden sonra kaç saat yemek yenmez?

Yaranın üzerindeki kan pıhtısının dağılmaması için tamponu attıktan sonra yerine yenisini koymayın. Ağzınızı su ile çalkalamayın. İki saat sonra yemek yiyin. Ilık besinler tercih edin.

Çekilen dişin yeri nasıl çabuk iyileşir?

İyi bakmanız durumunda diş çekimi yarası 1 hafta içerisinde de iyileşebilir. Böylelikle günlük rutinlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Diş çekiminden sonra yara iyileşmesi için soğuk bakım yapılması da faydalıdır. 24 saat sonra tuzlu gargara yapmak, yaranın mikrop kapma riskini de ortadan kaldırır.

Diş çekimi sonrası yara ne zaman kapanır?

Diş Çekiminden Sonra Yara Ne Zaman Kapanır? Yaranın tam olarak kapanması 15 günü bulabilir. Belirtilen zaman dilimi 20’lik dişinizi çektirdiyseniz eğer daha da uzar. Bu süreçte ise çok sıcak ya da soğuk yiyeceklerden uzak durmak faydalı olacaktır.

Diş çekiminden sonra ne kadar sürede iyileşir?

Diş çekimi sonrası iyileşme süresi her hasta için farklı olabilir. Çekim sonrası ağrılar 1 – 2 güne yok olsa da dişin çekildiği bölgenin tamamen iyileşmesi 1 – 2 haftayı bulabilir. Çünkü diş çekiminden sonra çene kemiğinde bir delik kalmaktadır.

Diş ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

1-) Ameliyattan sonra tükürmeyiniz, ameliyat bölgesine dokunmayınız, dudak ve yanağı çekiştirmeyiniz. 2-) Ameliyat bölgesini doktorunuzun önerdiği şekilde fırçalayınız. 3-)Özellikle ilk üç gün yumuşak beslenme tercih ediniz. 4-)Kalp atışını arttıracak ve kanamaya neden olacak aktivitelerden uzak durunuz.

You might be interested:  Bebek Dişi Ne Kadar Sürede Çıkar?(Çözülmüş)

Ağız içi dikişler ne kadar sürede iyileşir?

Cerrahi müdahale esnasında ağız içindeki yara yerine birkaç dikiş atılmış olabilir. Bu dikişler bazen vücut tarafından emilebilir cinstendir ve alınması gerekmiyor olabilir. Eğer emilebilir cinsten değilse bu dikişler genelde 7 ile 10 gün içerisinde alınır.

Diş eti kesiminden sonra ne yapılmalı?

Ağız bakımı sırasında işlem yapılan bölge dışında diğer bölgeleri fırçalayabilir ve diş ipi kullanabilirsiniz. İşlem sonrası beslenme çok önemlidir. İşlem sonrası 2 gün boyunca püre tarzı yiyecekler, muz veya dondurma gibi veya çorbalar, sulu yiyecekler özellikle ılık gıdalar yenilmelidir.

20 lik diş çekiminden sonra ne zaman yemek yenir?

İlk 2 saat boyunca kesinlikle yiyecek ve içecek tüketilmemeli, 2 saatten sonra ise ılık yiyecek ve içecek tüketilmesi tercih edilmelidir. Yirmilik diş çekiminden sonra birkaç gün boyunca sert gıdalar tüketilmemelidir. Ameliyat bölgesi iyileşene kadar ağzı çalkalamak doğru olmayacaktır.

20 lik diş çekiminden kaç gün sonra yemek yenir?

Diş çekiminden 2 saat sonrasına kadar hiçbir şey yenmemelidir. 2 saat sonra ılık yiyecek ve içecekler tüketilebilir. Çekimden sonraki 24 saat boyunca sigara içilmemelidir. Zor çekimlerde genellikle; çekim işleminin gerçekleştiği günün gecesinde geç saatte ve yüksek bir yastıkta yatılması önerilir.

Çekilen 20 lik diş ağrısı ne zaman geçer?

Yirmilik diş çekimi sonrasında ağrı hissedilen süre; 1 hafta ile 3 hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir. Hastalarımız bu süreci kısaltabilmek ya da daha problemsiz geçirebilmek için aşırı sıcak veya soğuk besinlerden uzak durmalıdırlar. 20lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Kesici Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *