Antep Fıstığı Erkek Dişi Nasıl Anlaşılır?(En iyi çözüm)

Erkek Antepfıstığı ağaçları herkes tarafından kolayca fark edilebilir, çünkü bu ağaç normalde dişi ağaçlardan daha yüksektir ve daha sağlam bir yapıya sahiptir. Antepfıstığı ağacının gövdesi ve dalları gri renktir ve yıllar geçtikçe bu renk koyulaşır.

Antep fıstığı ağacı kaç yılda yetişir?

Ortalama olarak bir Antepfıstığı ağacı genellikle dördüncü veya beşinci yaşından itibaren meyve verir. Genç yaşta olan ağaçların verim miktarı genellikle ağaç başına hemen hemen 1-2 kg kurutulmuş Antepfıstığı veya 2,5 ila 5 kg taze Antepfıstığı arasında değişir. Orta ölçekli bir verim için 7-10 yıl gerekir.

Fıstık kaç yılda meyve verir?

Antep fıstığı ağacını ekilmek için ideal ortam meyve bahçeleridir. İlk ekildiği zamandan itibaren, ortam koşullarına ve tohumun yapısına bağlı olarak yedi ile ön yıl arasında sonuç vermesi beklenir. Üretim yılları arasında genellikle bir yıl vardır. Yani her iki yılda bir kere ürün verir.

Aşılı Antep fıstığı fidanı kaç yılda meyve verir?

Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı yabani antep fıstığı anaçlı bir antep fıstığı fidanından 3-4 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 6. Yıldan sonra olmaktadır.

You might be interested:  Tavşan Dişi Mi Erkek Mi Nasıl Anlaşılır?(EN iyi 5 ipucu)

Antep Fıstık dikimi nasıl yapılır?

Antep fıstığı ağacının yetiştirilmesi için en uygun ortam tınlı, derin ve kısmen kireçli topraklardır. Çukurlar açıldıktan sonra hafif bir kök budama işlemi yapılması gerekir. Daha sonra, çukura belli bir miktar yanmış ahır gübresi ve üç on beş gübresi ile karıştırılan üst toprak ilavesi yapılarak fidan dikilir.

1 fıstık ağacı kaç kilo verir?

Fıstık çeşitlerinde olgunluk yaşı olarak kabul edilen 15 yaş ve üzerindeki uzun çeşidi ağaçlarında kuruda verim ağaç başına 3 kg iken Siirt çeşidinde kuruda verim ağaç başına 5 kg’dır. Sulu koşullarda uzun çeşidinde verim ağaç başına 9 kg olurken, Siirt çeşidinde ise ağaç başına 13 kg ve üzerine çıkabilmektedir.

1 dönüme ne kadar ağaç dikilir?

Tam verim döneminde 50-60 kiloya kadar ürün verebilen fıstık, her bir dönüm arazide yaklaşık 15 fidan dikilerek yetiştiriliyor. Kimi araştırmalara göre 700-800 yıla kadar yaşayabiliyor.

1 dönüme kaç Antep Fıstık dikilir?

1 dönüm araziye tahminen yaklaşık olarak 15 fıstık ağacı dikilmektedir.

Erkek fıstık ağacı nasıl anlaşılır?

Erkek Antepfıstığı ağaçları herkes tarafından kolayca fark edilebilir, çünkü bu ağaç normalde dişi ağaçlardan daha yüksektir ve daha sağlam bir yapıya sahiptir. Antepfıstığı ağacının gövdesi ve dalları gri renktir ve yıllar geçtikçe bu renk koyulaşır.

Fistik ağacı kac sene yasar?

Sonbaharda yapılan dikim sayesinde tutma olasılığı çok yüksek olan fıstık, aşılaması, sulaması ve bakımıyla önem verilmelidir. Antep fıstığı ağacı diğer ağaçlara göre daha uzun yaşamaktadır. Bir ağaç yaklaşık olarak 25-30 yıl yaşarken bu fıstık ağacı 700-800 yıla kadar yaşadığı kanıtlanmıştır.

Iç anadolu bölgesinde Antep fıstığı yetişir mi?

Antep fıstığı Türkiye’de tam olarak 56 tane ilde yetiştirilir. Fakat Türkiye’deki Antep fıstığının üretiminin yüzde 94’lük kısmını Güneydoğu Anadolu Bölgesinden karşılanmaktadır. Güneydoğu Anadolu Antep fıstığındaki gen merkezi olan yerdir. Bu sebeple tüm dünyaya bu kültürün yayıldığı ilk yer Güneydoğu Anadolu ‘dur.

You might be interested:  Dişi Kedi Nasıl Sakinleştirilir?(EN iyi 5 ipucu)

Antep fıstığı ağacı su ister mi?

Antepfıstığı ağaçları, özellikle fıstıkların oluşumu sırasında (yaz aylarında) yüksek su isteklerine sahiptirler. Her ağacın 1 metre yakınında olan yarı damlama sulama sistemleri kullanırlar.

Antep fıstığı kaç metre arayla dikilir?

Çoğunlukla dikim mesafeleri 6 X 6 metre, 7 × 7 metre ve 7X 6 metredir. 6 X 6 metre olan dikim mesafelerinde hektar başına 279 adet ağaç bulunur. İdeal olarak küçük bahçelerde, her 7-9 dişi ağacın ortasında 1 erkek ağaç bulunmalıdır.

Antep fıstığı fidanı hangi ayda dikilir?

Aşılı açık kök antep fıstığı fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Kasım ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren), Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Fıstık hangi ayda ekilir?

Yer Fıstığı Tohumu Ne Zaman Ekilir? Yer fıstığı tohumunun çeşidi ekim zamanını değiştirebilmektedir. Fakat genel olarak Nisan ayından Haziran ayının sonuna kadar ekim yapılabilir.

Antep fıstığı nasıl çoğaltılır?

Çoğu meyve ağacında olduğu gibi, Antep fıstığı ağacı aşılama yöntemi ile çoğaltılır. Profesyonel Antep fıstığı yetiştiricileri, iki farklı bitki dokusunun, anaç ve filizin birleşimi olan bir ağaçtan yararlanır. Anaçların toprak kaynaklı hastalıklara (Verticillium) karşı direnci son derece önemlidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *