Tersaneleri Gezerek Topladığı Atık Malzemeler ile Oyuncak Tasarlayan Emre Ezelli'den 8 Çalışma Sanatlı Bi Blog 9

Tersaneleri Gezerek Topladığı Atık Malzemeler ile Oyuncak Tasarlayan Emre Ezelli’den 8 Çalışma

Daha önce Hurda Malzemeleri Yaratıcı Eserlere Dönüştüren Türk Heykeltraş: Emre Ezelli haberinde bahsettiğimiz sanatçının’nın bir başka anlamlı sergisi var bu yayınımızda.

Soul’n Art Akaretler – İstanbul’da sergilenen “Bir iki delilik” isimli sergi Emre Ezelli‘nin en anlamlı çalışmalarından biri diyebiliriz. “Bir İki Delilik” sergisinin düşünce temelleri Dominik Cumhuriyeti’nde oyun tasarımları yaparken aklına gelmiş. Oradan döndükten  sonra tersaneleri gezerek topladığı atık ve tekrar kullanılamayacak olan malzemeleri yeniden yorumlayıp uyarlamalar yapmış. Oluşturduğu Atık malzemeler ile 8 parçalık bu sergide oyun ve oyuncak temalarının altını çizmiş.

Bir nevi çocukluk rüyalarını şimdilere taşıyan Emre Ezelli‘nin Bir İki Delilik isimli sergisinde: Mini Mini, Meraklı Bir Balon, At, Mavi Bir Araba, Bez Bebek, Suya Atlarken Taklit Edemezsin, Arka Bahçe gibi oyun ve oyuncak tasarımları bulunuyor.

Bir iki delilik sergisinin anlamı ise çok manidar. Özellikle 80 döneminin sonu 90 döneminin başında doğanlar sokaklarda oyun oynayan neslin en son örnekleri olabilir. Sosyal etkileşimin oldukça fazla olduğu değerleri sokaklarda kültürlenerek öğrenen çocukların şimdilerde teknolojik gelişmeler ile bunu bilgisayar, tablet ve cep telefonlarına bırakmış. Tabiki bu gelişmelerle birlikte daha fazla bireysel nesiller yetişmekte diyebiliriz.

Başka bir anlam ile;

Bir İki delilik isimli serginin anlamını çok güzel bir dille dile getiren Dr. İpek Çankaya:

“Sokak oyunları nostaljik bir rüzgar gibi, dudak burkarak söz edilen bir geçmiş zaman eğlencesi sanki. Bizim toplumumuz için düşünürsek önceki kuşakların Boğaz’da denize girmeleri, Beyoğlu’na çıkarken en güzel kıyafetlerini giymeleri ya da bayramlık pabuçlarını geceden baş uçlarına koymaları gibi tarihsel ve nostaljik bir öge.

İşte bu çerçeveden bakınca heykel eğitiminden gelen ve tasarımcı olarak sürdürdüğü profesyonel yaşamının son yılında popüler yarışma Survivor için oyun tasarlamakta olan Emre Ezelli’nin sergisine “Bir iki delilik” adını vermesini anlamlı buldum. Ezelli, bu sergide ya güzel bir mesleki deformasyonla, ya içindeki sokak çocuğunu öldürmeyi reddeden yaratıcı bir birey olarak ya da belki her ikisinin toplamıyla, unutulmaya yüz tutmuş anonim oyun ve oyuncak kültürüne odaklanmış. 12 işten oluşan sergide Ezelli arkeolojik kazılarda bulunan, Antik Çağ Anadolu oyuncaklarını ahşap, yorgun metal ve geleneksel dokuma kilim malzemelerini kullanarak bugüne taşımış ve yeniden yorumlamış.”

diyor.

Çok da lafı uzatmadan sizleri bu sekiz parçalık oyun ve oyuncak tasarımlarıyla başbaşa bırakıyoruz. İlham verici seyirler olsun. İçinizdeki çocuğu yeniden hatırlamanız dileğiyle. 🙂

Bağlantılar: Website | Facebook | Instagram

Başka başka

Farklılık Yaratan Tasarımlar: Pırlanta Kolyeler Sanatlı Bi Blog 15

Farklılık Yaratan Tasarımlar: Pırlanta Kolyeler

Her yerde aynı tarzları görmekten sıkılmadınız mı? Siz de bir farklılık aramıyor musunuz? Takı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.