Taşı Yumuşatan Çalışmalar - Taşların Hayal Dünyası Sanatlı Bi Blog 13

Taşı Yumuşatan Çalışmalar – Taşların Hayal Dünyası

İspanyalı sanatçı  José Manuel Castro López taşlara şaşırtıcı bir görünüm kazandırıyor. Hiç beklenmedik ve görünüşüne aldandığımız “sertlik” olgusunun içindeki yumuşaklığa vurgu yapan sanatçı bu çalışma ile taşların iç dünyasına inmiş görünüyor.

Maddesel nesnenin bir enerjisi olduğunu hatırlatan çalışmalar, gerçek hayat ile bağlantı kurulduğu zaman benzerlik gösteren analojileri de beraberinde getiriyor. Bilirsiniz, normalde hepimiz popülist haber sitelerinde “dışarıdan soğuk ve sert görünen insanların aslında içinde fırtınalar koptuğunun 10 kanıtı” veya “sert görünen insanların içinde ne kadar yumuşak olduklarını kanıtlayan 20 gerçek” gibi insanları dar kalıplara sıkıştıran basit haber formlarından öğrendiğimiz inanç sistemleri doğrultusunda hayatımıza yön veriyoruz çoğu zaman.

Bu basit haber formlarının, gündelik tartışma muhabbetlerinin veya insanın yolculukları sırasında cam kenarının soluğunda dinlediği o muazzam müziksel keşfi sırasında düşündüğü dışsal görünüşün içindeki narinliği betimleyen bir çalışma buradaki.

Her insan için unutmamak gerekir. “Dışarısı soğuk olabilir ama içerinin sıcaklığını yaşayan bilebilir” diyerekten sözü fazla uzattığımı da varsayarak sizleri bu derin çalışma ile başbaşa bırakıyorum.

 

son olarak editörün Deliyürek tadındaki notu olarak:

“taşı gül ağlatır, gam öldürür” 

taşı çökertmez kahır”

diyerek yayını bitirelim 🙂

İçinizdeki narinliği unutmayın.

Güzel hafta sonları olsun 🙂

 

Başka başka

Farklılık Yaratan Tasarımlar: Pırlanta Kolyeler Sanatlı Bi Blog 15

Farklılık Yaratan Tasarımlar: Pırlanta Kolyeler

Her yerde aynı tarzları görmekten sıkılmadınız mı? Siz de bir farklılık aramıyor musunuz? Takı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.