Anasayfa / Tasarım / Hava Kirliliğini Yiyen Bina: “Palazzo Italia”
Hava Kirliliğini Yiyen Bina: "Palazzo Italia" Sanatlı Bi Blog 12

Hava Kirliliğini Yiyen Bina: “Palazzo Italia”

Bir ilk olarak Milano’daki 2015 Dünya Fuarında açılan Palazzo İtalia havayı temizlemek üzere tasarlanmış ilk bina. Betondan oluşan binanın cephesi çimento ve titanyum dioksitten yapılmış. Azot oksit kirliliğini yakalayan dış cephe yağmur yağdığında zararsız bir tuza çevriliyor. Klasik bir binaya göre %40 daha az enerji tüketen bina sıfır hava kirliliğini amaçlıyor.

Mimari bir orman oluşturmayı amaçlayan Nemesi Studio‘nun kurucusu ve direktörü Michele Mole‘nin belirttiği gibi binanın karbondioksit yiyip oksijen salan bir organizma gibi olmasının amaçlandığı dış cephe, geleceğin binaları için büyük bir adım. Bu yapının yollarda, kaldırımlarda ve diğer tüm binalarda kullanıldığını düşünsenize. Muhteşem!

Aynı zamanda enerji tasarrufu konusunda da büyük adımlar atan binanın cam tavanında fotovoltaik sistem var. Güneş ışığından doğrudan elektrik enerjisi üretmeyi amaçlayan bu sistem son zamanların gündemde olan en popüler yenilenebilir enerji kaynağı.

Dış cephenin geometrik şekli ve bina tavanındaki fotovoltaik sistem ile binaya ormantik bir hava katmayı amaçlayan Nemesis Studio ekibi gelecek için büyük umutlar vaad eden bir projeye imza atmış.

Kaynak: nemesistudio  popularscience  

 

loading...

Başka başka

Mimari Yapıları Çizimleri ile Tamamlayan Pietro Cataudella'dan 20+ Çalışma Sanatlı Bi Blog 33

Mimari Yapıları Çizimleri ile Tamamlayan Pietro Cataudella’dan 20+ Çalışma

Mimari yapıları çizimleri ile tamamlayan İtalyan sanatçı Pietro Cataudella‘nın seyir defterine hoş geldiniz. Özellikle mimari yapılara …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.