Mural İstanbul Kadıköy Sokak Sanatı Festivali 2017 Sanatçı Rehberi Sanatlı Bi Blog 51

Mural İstanbul Kadıköy Sokak Sanatı Festivali 2017 Sanatçı Rehberi

Kadıköy Belediyesi ve Çekül Vakfının desteği ile gerçekleştirilen Mural İstanbul Festivali kent duvarlarının tuval olarak kullanılmasıyla Kadıköy‘e renk katıyor. Özellikle Türkiye olarak böyle festivallere çokça ihtiyacımız olduğu gerçeği, estetik duygusuna önem veren nesle ihtiyaç ile doğru orantılı. Sağır, boş ve ürkütücü görünen eskimiş, şehrin dokusuna yakışmayan duvarların varlığına anlam katarak Kadıköy’ü renklendirecek olan Mural İstanbul Festivali’nin bu yıl 6. düzenlenecek. Dünya’nın farklı ülkelerinden gelen sanatçıların yaptığı çalışmaları kapsayan Mural İstanbul sokak ve mahalle hayatına da renk katacak.

İlk olarak 2012 yılında başlayan festival yerli ve yabancı sanatçılarla bir çok katılım aldı. 20’den fazla binanın boş ve ürkütücü duvarları boyanarak renklendirildi. Pixel Pancho, INTI, JAZ, Dome, Tabone, Ares Badsector ve CHU gibi sokak sanatçılarının katıldığı festivalin bu yılki programı şu şekilde:

4 – 31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde 3 yerli 3 yabancı sanatçı boy gösterecek.

6 Duvar boyama, 1 yer zemin boyama yapılacak

Biz de Mural İstanbul Kadıköy‘e katılacak sanatçıları yakından tanıyalım istedik. Program yazılı olarak şu şekilde.

4 – 8 Temmuz

Writer Material Grup, Reşitefendi Sokak No:45

5-10 Temmuz

Treze, Kırmızıkuşak Sokak, An Otel & Timya Otel

6 – 11 Temmuz

Mr. Hure, Kuşdili Caddesi No:39

17 – 19 Temmuz

Nuran Erden, Kuşluk Parkı

21 – 24 Temmuz (zeminde 3d çalışma) – 26 – 31 Temmuz (duvar çalışması)

Alex Maksiov, Talimhane Sokak No:2

24 – 29 Temmuz

Fintan Magee, Nakil Sokak No:17

Kaynak: http://www.kadikoy.bel.tr/Haberler/kadikoy-belediyesi-2017-mural-istanbul-festivali-basliyor

1- The Writer Material // 4 – 8 Temmuz

Festivalin başlangıcını ise Eskişehir merkezli The Writer Material yapacak. kendi facebook sitesinden Kadıköy İstanbul Mural Fest’in tanıtımını yapan grup

Sanat galerileri birer akvaryumdur. 

deyişiyle yola çıkıyor. Daha çok kendine has tarzıyla dikkat çeken sokak sanatı grubu grafiti tarzı ve karmaşa içerisindeki dinginliği kaotik bir şekilde açıklıyor diyebiliriz. İnsan içerisindeki hayvani dürtünün canavar formuna dönüşümünü ele alan The Writer Material‘den dikkat çeken duvar boyama çalışmaları aşağıda.

Kaynak: https://www.facebook.com/thewritermaterial/

2- TREZE // 5-10 Temmuz

İnternette pek bilgisi bulunmayan İspanya merkezli sanatçı Treze genellikle Kanadalı sokak sanatçı Jarus ile birlikte çeşitli projelerde boy göstermiş. Barcelona merkezli sokak sanatçısı konteynır, damalı duvarlar ve tuvaller üzerinde sanatını icra ediyor. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise yine Kanadalı sokak sanatçı Jarus ile yaptığı küp puzzle karışımı eser.

Ayrıca genellikle gerçeklik üzerindeki zemine renkler ekleyerek yaptıkları çalışmalardan birkaç tanesi aşağıda.

Kaynak: http://www.mtn-world.com/en/blog/2015/03/18/jarus-treze-x-mtn-water-based-x-puzzl6/

3- MR. HURE // 6 – 11 Temmuz

Grafitinin popüler ismi Mr. Hure‘un gerçek ismi İlyas ve Siirtli. Luxury Hands adlı şirket kapsamında grafiti yapan ve organizasyonlar gerçekleştiren Mr. Hure 2 yaşından beri İstanbul’da yaşıyor. 99’lu yıllarda arkadaş ortamında tanıştığı grafiti aslında bir hobi. Son yıllarda bu hobisinden para kazanan Mr Hure grafitinin illegal yollardan yapımına bayılıyor. Adrenalin ve yakanlanma dürtüsünün sanatına çok şey kattığını düşünen sokak sanatçısı Almanya, Yunanistan ve Bosna Hersek’te çeşitli grafitiler yapmış.

Genellikle oldschool tarzda grafitiler yapmayı seven sanatçı soyut çalışmalara da ağırlık veriyor. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerine de katılan Mr. Hure‘un Çanakkale’de Yukarıköy‘ün okulunu çocuklarla beraber boyamış.

Sembolik ve geometrik olarak çalışmayı seven Mr. Hure‘un çalışmalarından derlediklerimiz aşağıda.

Kaynak: http://gezentozan.com/grafitinin-populer-ismi-mr-hure-13

4- NURAN ERDEN // 17 – 19 Temmuz

İzmir Çeşme‘nin Germiyan köyünden gelen Nuran Erden kendi köy duvarlarını sanatsal figürlerle süslerken ünlenen örnek sanatçılardan. 55 yaşındaki sanatçı resim yapmayı seviyor ve genellikle tarım ile uğraşıyor. Pazarlara çıkıp ekmeğini kazanan sanatçı kendisine kalan zamanda sanatsal figürler ile köy duvarlarını süslüyor.

Önceleri köy halkı tarafından yadırganan Nuran Erden daha sonralarda aldığı güzel tepkiler ile daha da motive olmuş durumda. İlk başlarda duvraları boyayan Nuran Ablamıza gelen kötü tepkiler gün geçtikçe “Bizim evin duvarlarına neden çizmiyorsun Nuran abla” tarzında değişmiş.

Köydeki bir kişi benim evimin duvarını boyamanı istemiyorum diyince Nuran Ablamız da:

Ev seninse duvar benim

diyerek sanatına devam etmiş.

Niye olmasın semt bizim ev kira. 🙂

Mural İstanbul festivalini şenlendirecek olan Nuran Erden‘den derlediğimiz çalışmalar aşağıda:

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/nuran-erden-koy-duvarlarini-sanatsal-cizimleriyle-susluyor/

5- ALEX MAKSİOV // 21 – 24 Temmuz (Zeminde 3D) – 26 – 31 Temmuz (Duvar Boyama)

Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak bir de yer zemin boyama var. Sokak sanatçısı Alex Maksiov‘un gerçekleştireceği bu çalışma;

Leon Keer‘in Malta Sokak Sanatı festivalinde 3 boyutlu anamorfik resmetme ile yaptığı Jelibonlara

veya Philip Penzo‘nun gerçekleştirdiği 3 boyutlu sokak sanatı eserlerine paralel olacak.

Göz dolduran 3 boyutlu sokak sanatı eserleriyle gerçekliğe meydan okuyan Alex Maksiov 3 boyutlu yer boyama örnekleriyle hayvanlar alemi üzerinde çalışıyor.

Alex Maksiov Kimdir

Alex Maksiov Ukrayna’da 3 boyutlu cadde boyamanın öncülerinden. 1990 yılından bu yana bilinçli bir şekilde çizimlerini gerçekleştiren sanatçı 1995 – 200 yılları arasında resim uzmanlığı üzerine Odessa Art College‘da (Ukrayna) eğitim gördü. 2001 yılında Kiev‘de bulunan Ukrayna Güzel Sanatlar ve Mimarlık Ulusal Akademisi‘nde eğitimine devam etmiş. 2007 yılında yağlı boya tablolarının restorasyonu konusunda masterını tamamlamış ve 2010 yılından beri 3 boyutlu sokak boyamacılığı yapmakta.

Bugüne kadar 6’ya yakın ödül kazanan sanatçı zemine resmedeceği çalışmanın eni ve boyu üzerinde oransal değişimler yaparak görsel illüzyonlar oluşturuyor.

Alex Maksiov‘un büyüleyici çalışmalarından derlediklerimiz aşağıda.

Çalışmalarını nasıl yaptığına dair kısa iki video da aşağıda.

Kaynak: http://maksiov.com/

6- FİNTAN MAGEE // 24 – 29 Temmuz

Hem dış hem iç boyama yapan sanatçı Fintan Magee Avustralya merkezli bir sokak sanatçısı. Özellikle Avustralyalı Banksy olarak tanımlanan fakat bu tanımlamadan pek hoşlanmayan sanatçı Dünya’nın birçok yerindeki festivallere katılmış. Daha çok çevresel konuları ele alan Fintan Magee Avustralya’nın en ünlü sokak sanatçılarından.

Yaklaşık beş ödülü bulunan Fintan Magee‘nin CV’si de bir o kadar kalabalık diyebiliriz. Çalışmalarından kesitler aşağıda.

Kaynak: http://www.fintanmagee.com/

Başka başka

1. Uluslararası Mural İzmir Sokak Sanatı Festivali Başvuruları Açıldı: Koşullar ve Mekanlar Sanatlı Bi Blog 12

1. Uluslararası Mural İzmir Sokak Sanatı Festivali Başvuruları Açıldı: Koşullar ve Mekanlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Uluslararası İzmir Duvar Resimleri Çalıştayı” 15 Eylül- 30 Ekim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.