Frida Kahlo Hakkında Yapılmış 15+ Sokak Sanatı Eseri Sanatlı Bi Blog 20

Frida Kahlo Hakkında Yapılmış 15+ Sokak Sanatı Eseri

Tam adı Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon olan Meksikalı ressam şüphesiz ki yaşadığımız çağın kült sanatçılarından. Bu yayınımızda da genellikle eşi Diego Rivera‘ya olan tutkulu aşkı, inişli çıkışlı yaşamı ve politik görüşleri ile tanıdığımız ressam Frida Kahlo‘nun sokaklara yapılmış birbirinden ilginç portrelerini derledik.

Frida Kahlo’nun Doğum Günü

1907 yılında Mexico City‘de dünyaya gelen Frida Kahlo 6 Temmuz 1907 günü doğmuş olmasına rağmen kendisi doğum tarihini Meksika Devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etmiştir. Yaşamını Meksika’ya adayan kült ressam altı yaşındayken geçirdiği çocuk felci nedeniyle bir bacağı engelli kalmıştır.

Frida Kahlo Çocuk Felci’ni Nasıl Geride Bıraktı?

Bu engeli nedeniyle Tahta Bacak Frida denilen ressam bu kötü lakabın üstesinden gelmiş dönemin en iyi okullarından olan Ulusal Hazırlık Okulu‘nda okumuştur. Burada sanat, edebiyat, felsefe gibi alanlarda derinlemesine araştırmalar yapan sanatçı okulda anarşist bir edebiyat grubuna dahil olmuş.

Frida Kahlo’nun Geçirdiği Trafik Kazası

18 Yaşında geçirdiği trafik kazası ile hayatı değişen Frida Kahlo kazadan sonra tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktor ile geçmiş. Omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir acıyla yaşayarak yaklaşık 32 kez ameliyat edilen ve çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı 1954 yılında kesilmiştir.

Frida Kahlo’nun Kaç Resmi Var?

Acılar içerisinde geçirdiği yaşamı dışında düşünceleri, fikirleri ve davranışlarıyla ikon haline gelen sanatçının yaklaşık 143 resmi olduğu tahmin edilmektedir. 55’e yakını otoportre olan bu resimlerdeki ustalığına övgü Pablo Picasso’ya:

Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz.

dedirtmiştir. Evcil hayvan beslemeyi seven Frida Kahlo’nun hayvanlarla ilgili iki portresi vardır birincisi 1941’de yaptığı “Ben ve Papağanlarım” ikincisi ise 1943’te yaptığı “Maymunlarla Otoportre“‘dir.

Frida Kahlo Resimlerinin Değerlendirilmesi

Frida Kahlo’nun resimleri “sürrealist” olarak değerlendirilse de o sürrealizmi reddetti. Reddetme sebebini ise resimlerin gerçek acıyı ve keskin gerçekliği yansıtmasıydı.

Son dönemin oldukça popüler olan ressamı Frida Kahlo hakkında yapılmış olan sokak sanatı eserlerinden derlediklerimiz aşağıda. Güzel ve ilham verici seyirler olsun.

Bağlantılar: Pinterest vivala.com

Başka başka

1. Uluslararası Mural İzmir Sokak Sanatı Festivali Başvuruları Açıldı: Koşullar ve Mekanlar Sanatlı Bi Blog 12

1. Uluslararası Mural İzmir Sokak Sanatı Festivali Başvuruları Açıldı: Koşullar ve Mekanlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Uluslararası İzmir Duvar Resimleri Çalıştayı” 15 Eylül- 30 Ekim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.