1. Uluslararası Mural İzmir Sokak Sanatı Festivali Başvuruları Açıldı: Koşullar ve Mekanlar Sanatlı Bi Blog 12

1. Uluslararası Mural İzmir Sokak Sanatı Festivali Başvuruları Açıldı: Koşullar ve Mekanlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Uluslararası İzmir Duvar Resimleri Çalıştayı” 15 Eylül- 30 Ekim 2018 tarihleri arasında Alsancak – Konak – İzmir mevkiinde gerçekleşecek.

  • SEVİL-1 / SEVİL-2 İŞ MERKEZLERİ NO:7-10
  • ALP APARTMANI NO: 317
  • ŞEHNAZ APARTMANI NO: 48
  • DOKUZ EYLÜL VE ENVER APARTMANLARI NO:  18 VE 15/1
  • ÖZEL İTALYAN ANA VE İLKOKULU NO:1

5 Farklı uygulama merkezinde gerçekleşecek olan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Başvuruların son tarihi 2 Temmuz 2018 olarak belirlenmiş ve sanatçıların başvururken uygulama mekanlarını seçmeleri gerekiyor. Çalışmaların özgün olması ve daha önce tekrarlanmaması şartı bulunan festivale katılacak sanatçılar belirlenen jüri tarafından seçilecek.

Seçilen Sanatçılara Sunulacak İmkanlar

Çalıştaya katılan sanatçıların, ulaşım, sabah, öğlen ve akşam yemekleri ile konaklamaları İdare tarafından karşılanacak.

Sanatçılar 4 yıldızlı otelde tek kişilik odalarda kalacak.

Seçilen sanatçılar kendi kaza sigortalarını yaptırmakla yükümlü olacak.

Seçilen sanatçılara toplamda 5000 Euro ödenecek ilk ödeme işe başlama tarihinden itibaren 3 gün içinde 2000 Euro avans olarak, iş bittikten sonra ise 3000 Euro ödenecek. Çalışmalarını tamamlayamayanlar ilk ödemede yapılan 2000 Euroyu teslim edecek.

Sanatçıların kullanacakları malzemeler: boya, astar, koruyucu malzemeler, iskelet sistemi gibi ihtiyaç duyacağı malzeme ve ekipmanları eksiksiz olarak başvuru dosyasında belirtmelidirler.

Başvuru Takvimi

Çalıştay İlan Tarihi17 Mayıs 2018
Son Başvuru Tarihi2 Temmuz 2018
Sonuçların Açıklanması16 Temmuz 2018
Çalıştay Uygulama Tarihi1 Eylül-30 Ekim 2018

Çalışma Yapılacak Binalar

1. Sevil – 1 / Sevil – 2 İş Merkezleri No:7 – 10

Sevil – 1

Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Cumhuriyet Bulvarı ve 1476/1 Sokak’tan cephe alan Sevil-I İş Merkezinin ana girişi 1476 Sokak üzerindedir. Zemin ile beraber 7 katlı yapıda 67 adet bağımsız birim bulunmaktadır. Zemin katta bulunan işyerleri berber, bakkal, kargo firması, pub ve büfe olarak faaliyet göstermektedir. Üst katlar ofis olarak kullanılmaktadır.

Sevil- I İş Merkezine ait cepheler bakım gerektirmektedir. Zemin katta tabela uygulamaları ve üst katlarda klimalar bulunmaktadır.

Sevil – 2

Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Cumhuriyet Bulvarı ve 1476/1 Sokak tan cephe alan Sevil-II İş Merkezinin ana girişi 1476 Sokak üzerindedir. Zemin ile beraber 6 katlı yapıda 76 adet bağımsız birim bulunmaktadır. Zemin katta bulunan işyerleri kırtasiye ve kitapevi olarak faaliyet göstermektedir. Üst katlar ofis olarak kullanılmaktadır.

Sevil- II İş Merkezine ait cephelerin bakımı yapılmıştır. Zemin katta tabela uygulamaları ve üst katlarda klimalar bulunmaktadır.

Her iki binanın cephe aldığı aldığı sokaklar Kıbrıs Şehitleri caddesine, Alsancak Limanına ve Kordon’a çıkmaktadır. Öncelikli olarak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Cumhuriyet Bulvarı üzerindeki cephelere uygulama yapılması beklenmektedir. Ancak sanatçı gerekli gördüğü taktirde tüm bina cephelerini kullanabilir.

2. ALP APARTMANI NO: 317

Enver Dündar Başar Sokak ve Cumhuriyet Bulvarı’na cephesi olan binaya ait ana giriş Cumhuriyet Bulvarı üzerindedir.

Zemin ile birlikte 4 katlı binanın zemin katında hediyelik eşya dükkanı, kitapevi, bakkal, berber,balık pişirici olarak faaliyet gösteren işyerlerleri bulunmaktadır. Zemin katta tabela uygulamaları bulunmakta, üst katlar konut olarak kullanılmaktadır.

3. ŞEHNAZ APARTMANI NO: 48

1464 Sokak ve 1456 Sokaktan cephe alan binanın ana girişi 1456 sokak üzerindedir. Zemin +5 kat olan binanın zemin katında tekel bayii ve berber olarak faaliyet gösteren iki iş yeri vardır.

Bina cephesi bakımsız durumdadır. Zemin katta tabela uygulamaları ve üst katlarda klimalar bulunmaktadır. Binaya ait her iki cephe de proje kapsamında boyanmaya uygundur.

Tescilli eski eser karşında bulunan bina Kıbrıs Şehitleri caddesi ve Alsancak Gar’ına yakın konumdadır.

4. DOKUZ EYLÜL VE ENVER APARTMANLARI NO: 18 VE 15/1

9 Eylül Apartmanı, Yüzbaşı Şerafettin Bey ile 1484 Sokaktan cephe almaktadır. Ana giriş 1484 Sokak üzerindedir. Zemin+4 Katlı olan binanın zemin katındaki iş yerleri matbaa, çay ocağı berber, kafeterya olarak faaliyet göstermektedir. Üst katlar konut olarak kullanılmaktadır. 3.kat İzmir Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olduğundan proje uygulanmadan önce kurum onayı alınması gerekmektedir.

Her iki binanın cephe aldığı aldığı sokaklar Kıbrıs Şehitleri caddesine ve Alsancak Garına çıkmaktadır. Tescilli eski eser karşısında yer alan binaların yakın çevresinde sanat atölyeleri ve kafeteryalar bulunmaktadır. Söz konusu binaların tüm cepheleri tarafımızca sanatçının tercihi doğrultusunda boyandıktan sonra uygulamaya hazır olacaktır.

5. ÖZEL İTALYAN ANA VE İLKOKULU NO:1

1454, 1483 ve 1484 Sokaklardan cephe alan Okulun ana girişi 1454 Sokak üzerindedir. Ana girişin bulunduğu bahçe duvarının proje kapsamında boyanması öncelikli olup sanatçı tercihi doğrultusunda 1454 sokak üzerindeki duvar da projeye dahil edilebilir. Uygulama yüzeyi üzerinde yerel sanatçıların yapmış olduğu çalışmalar bulunmaktadır.

Söz konusu duvarın bulunduğu Sokak Kıbrıs Sehitleri caddesine çıkmaktadır. Zemin+1 katlı bina bitişiğinde İtalyan Konsolosluğu, yakın çevresinde ise Sanat atölyeleri ve kafeteryalar bulunmaktadır.

2 Yıldır Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı’nın yönetimi altında olan bina 1899 dan bu yana faaliyet gösteren İzmir’in ilk ana okuldur.

Başvuru formunu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Kadıköy’de daha önce gerçekleştirilen Mural İstanbul Kadıköy Sokak Sanatı Festivali ve gerçekleşecek olan Mural İzmir Sokak Sanatı Festivali bizlere umut veriyor. Nasıl eserlerin çıkacağını heyecanla bekliyoruz.

Kaynak ve bağlantılar: http://muralizmir.izmir.bel.tr

Başka başka

Duvarları ve Paraları Pembe Fili Charlie ile Süsleyen Sokak Sanatçısı ile Tanışın Sanatlı Bi Blog

Duvarları ve Paraları Pembe Fili Charlie ile Süsleyen Sokak Sanatçısı ile Tanışın

Duvarları ve paraları pembe fili Charlie ile dolduran sokak sanatçısı Angel Once oldukça sevimli işlere imza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.