Erkeklerde Kısırlık Sebepleri Ve Tedavi Yolları Sanatlı Bi Blog

Erkeklerde Kısırlık Sebepleri Ve Tedavi Yolları

İnfertilite kadın veya erkekte ya da çiftlerin her ikisinde birden karşılaşılabilen, istenildiği halde çocuk sahibi olamama durumudur. Düzenli ilişkiye girilse dahi bir yıla kadar beklenen süreçte sonuç alınamazsa hastaya infertilite yani kısırlık teşhisi konulabilir. Teşhis koyulmadan önce doktorlar tarafından fizik muayene ve sperm analizi istenir ve buna göre detaylı çalışma yapılır. Muayene sırasında özellikle vücut kıllarının durumu, göğüslerdeki büyüme oranları, varikoselin olup olmaması, testislerin torbada bulunması ya da obezite ihtimali de göz önüne alınır.

Erkeklerde Kısırlık Sebepleri

Erkek infertilitesi, kişiden kişiye değişiklik gösteren sebepler ile ortaya çıkar. Bu sebeplerden en sık karşılaşılanı sperm hücresinde meydana gelen şekil bozukluklarıdır. Bunun yanında sperm sayısının yetersiz oluşu ya da hareketlerinin yavaşlığı da kısırlık sebepleri arsında gösterilebilir. İkinci ana neden sperm yolunda tıkanıklıklar oluşmasıdır. Son olarak, menide sperm bulunmaması ve varikosel olarak geçen, görevi kirli kanı taşımak olan damarın yetersiz oluşudur. Ancak varikosel ile ilgili yapılan çalışmalarda infertilite ve varikosel arasında net bir ilişki kanıtlanamamıştır.

Kısırlık Tedavisi

Spermde oluşan sayı, hız, hareket ya da fonsiyonelşekil bozukluklarında tedavi yöntemi olarak erkeğin mevcut spermleri kullanılır. Beslenme bozukluğu olan ve sigara kullanan hastalar için E vitamini yazılabilir. Bunun için eşinin yaşına ve durumuna bağlı olarak ilk önce aşılama uygulaması yapılır. Aşılama 3 kez tekrarlandığı halde bir sonuç vermezse tüp bebek tedavisine başvurulur. Sperm kanallarının tıkalı olduğu durumlarda mikrocerrahi yöntemi uygulanarak tıkalı kanallar açılır. Bu uygulama sonrasında gebelik ortalama bir yıl içerisinde gerçekleşebilir.

Erkek menisinde hiç sperm olmaması ya da sayısının çok az olması erkek infertilitesi sebeplerinden en nadir olanıdır. Böyle bir durumda öncelikle hormonal kontroller yapılır. Testis yetmezliği olarak da bilinen bu rahatsızlığın sonucunda gebelik için; değişik yöntemler ile vücutta bulunan sperm hücreleri alınıp, mikroenjeksiyon ile kadına enjekte edilir. Yani bit tür tüp bebek tedavisi uygulanır. Varikosel ameliyat ile tedavisi yapılabilen bir problem olmasına rağmen, çiftlerin çoğunda ameliyat sonrasında da bir gelişme görünmüyor. Bu sebeple varikosel tanısı konulan çiftlerde de tüp bebek uygulaması tercih ediliyor.

Başka başka

20+ Dijital İllüstrasyon ile Düşünceler Arasındaki Boşluğun Mutluluğa Etkisi Sanatlı Bi Blog 34

20+ Dijital İllüstrasyon ile Düşünceler Arasındaki Boşluğun Mutluluğa Etkisi

Uzay ve evrenin derinliğini anlatan illüstrasyonlarıyla dijital dünyada fark yaratan sanatçı Eashan Misra‘nın arşivi var bugünkü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.