Engelli Sanatçılardan Müthiş Eserler - Engeller Beyinde Başlar Sanatlı Bi Blog 39

Engelli Sanatçılardan Müthiş Eserler – Engeller Beyinde Başlar

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü,

Sosyal hayata ve çalışma hayatına uyum sağlama, insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşamak, fiziksel ve zihinsel engellere bakılmaksızın her yurttaşın en temel hakkıdır. Engellilerin yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; tüm insanların ortak sorunudur.

Bugün takvimin diğer günleri için farkındalık yaratma günü, takvimin sadece bu dilimi için değil geniş bir zamana yayılan alışkanlık kazandırma ve kimsenin bizden,ondan,bundan veya şundan farklı daha düşük bir statüde veya beceriksiz olmadığını anlama günü.  Engelli olmak bir seçim değildir ama içimizdeki narinliği sanata çevirebilmek bir seçim ve emektir.

Bu kriterlerin farkındalığını oluşturmak için böyle bir albüm oluşturduk. Buyrun bu yetenekli sanatçılara bir göz atalım.

STEPHEN WILTSHIRE

Wiltshire 1971 yılında Londra’da doğan Hintli Sanatçı. Otistik bilgin dünyanın en ünlü mimari sanatçılarından.9 yaşında konuşmayı öğrenmiş. Bir çok eseri olmasına karşın en büyük eseri 18 Fit uzunluğundaki New York Mimarisi.

 

MARIA ILIOU

Maria Iliou otizm spektrum bozukluğu olan Yunan sanatçı New York’ta yaşayan bu sanatçı engellerini epey aşmış.

JOSEPH CARTIN

Bipolar bozukluğu olan Joseph Cartin bir çok sanat ödülü almış ünlü bir sanatçı

PETER LONGSTAFF

Peter ayağıyla fırçayı kullanan bir sanatçı. Sınırları zorlayan bir başarı öyküsünün sahibi aynı zamanda. Kapları açmak gibi diğer bir çok gündelik işleri ayağıyla yerine getiriyor. Ve sanatı da harika.

WILLOW BASCOM

Bascom’un kalıcı hastalığı lupus.  Suudi Arabistan ve Panamada büyüyen bir sanatçı. Görüp geçirdiği kabile hayatı onun sanatına da yön vermiş.

 

MATT SESOW

6 yaşında trajik bir kaza sonuçu elini kaybeden sanatçı İngiltere’de engelli Olimpiyatları’nda ABD takımı için oynadı. Yazılım mühendisi olarak IBM çalışırken bu sanat eserlerini yapmaya başladı.

MICHAEL MONACO

Felçli Michael Monaco ağzıyla resim yapan bir sanatçı. Çalışmaları küresel sergilerde yer aldı ve Ağız ve Ayak Ressamlar Derneği üyesi.

SIMON MARK SMITH

Kolları ve sağ bacağı olmayan sanatçı fotoğrafçı ve yazar aynı zamanda bir web tasarımcısı.

DENNIS FRANCESCONI

Felçli ressam Francesconi ağzıyla resim yapıyor.  Eserlerinin en büyük özelliği resimlerdeki ayrıntlar.

PING LIAN YEAK

Ping Lian çocukluğundan beri müthiş sanat eserleri üretmekte olan bir otistik. Daha fazla çalışmasına ulaşmak isterseniz sitesine mutlaka göz atın.

Bağlantılar: Site

Başka başka

Eli Öpülesi Genç Ressam Yaptığı Resimler ile Kanserli Çocuklara Işık Oluyor Sanatlı Bi Blog 90

Eli Öpülesi Genç Ressam Yaptığı Resimler ile Kanserli Çocuklara Işık Oluyor

15 yaşındaki ressam Dimitra Milan genç yaşına rağmen Avrupa ve Amerika’da tanınmış bir ressam. Koleksiyonları, yaptıkları …