Marcus Cederberg'ten Fotoğrafa Bakış Açınızı Değiştirecek Minimal Çalışmalar Sanatlı Bi Blog 40

Marcus Cederberg’ten Fotoğrafa Bakış Açınızı Değiştirecek Minimal Çalışmalar

51 yaşındaki İsveçli minimalist fotoğrafçı Marcus Cederberg‘ten fotoğrafa bakış açınızı değiştirecek bir albüm derledik bu yayınımızda. Özellikle çektiği minimalist fotoğraflar ile oluşturduğu kompozisyonlarda renk ve bakış açınızı geliştirmeye; farkındalık yaratma içgüdüsünü deneyimlemeye imkanı sağlayan Marcus Cederberg için bir tutku olan minimalist/minimalizm fotoğrafçılığın doğuşu ve gelişimi şu şekilde:

Son birkaç yıldır minimalist fotoğrafçılık için çok güçlü bir tutku geliştirdim. Instagram ve diğer sosyal medya mecralarında aldığım olumlu tepkiler sayesinde motivasyonum arttı. Motivasyonumun artması becerilerimi ve tutkumu daha da geliştirdi.

Instagram tarafından 2014’te “önerilen kullanıcı” olarak seçilen Marcus Cederberg için fotoğrafçılığın dönüm noktası olmuş. Her şeyi başlatan ve ilk kıvılcımı getiren atılımı yapmaya imkan sağlayan bu fırsat ile iki haftalık bir süreçte her gün binlerce yeni takipçi kazanan sanatçı, yaptığı iş ile ilgili olumlu geri bildirimler aldıkça becerilerini daha fazla geliştirdiğinden bahsediyor.

Aslında satır aralarında kendisinden bahsederken geri bildirimin önemini su yüzüne çıkartan fotoğrafçı yaptığı işi şu şekilde tanımlıyor:

Mümkün olduğunca az, mümkün olduğunca çok şey söyleyebilmek, minimalizm fotoğrafçılığı. İzleyiciyi biraz meraklandırmak için değil, aynı zamanda resimle birlikte küçük bir hikaye anlatmaya çalışmak çoğu zaman. Ve bunu olabildiğince az alan ile yapmak, gerçek bir meydan okumadır!

İlgi çekici ve ufku genişleten fotoğraflarıyla derin bir felsefe edinen fotoğrafçı Marcus Cederberg‘in arşivinden derlediklerimiz aşağıda. Güzel ve ilham verici seyirler olsun. 🙂

Bağlantılar: Website | Instagram | Facebook

Başka başka

2020 Yılının En İyi Su Altı Fotoğrafçısı Greg Lecoeur ile Su Altı Keşfi Sanatlı Bi Blog 32

2020 Yılının En İyi Su Altı Fotoğrafçısı Greg Lecoeur ile Su Altı Keşfi

Tamamen su tutkunu bir fotoğrafcı Greg Lecoeur yerin altındaki dünyayı fotoğraflarıyla aydınlatıyor. Özellikle hayalini gerçekleştirmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.