Huzur Veren Fotoğraflar ve Gündelik Stresten Uzaklaşmak İçin 5 Dakikalık Egzersiz Sanatlı Bi Blog 44

Huzur Veren Fotoğraflar ve Gündelik Stresten Uzaklaşmak İçin 5 Dakikalık Egzersiz

Amerika Seattle merkezli fotoğrafçı Michael Matti bu haftanın fotoğraf albümün konuğu. Çektiği manzara fotoğraflarıyla su kütlesini kadrajından eksik etmeyen fotoğrafçı Michael Matti huzur veriyor. Manzara fotoğraflarıyla su yüzeyinden yansıyan manzarayı da izleyiciye sunan başarılı fotoğrafçının albümünden derlediğimiz fotoğraflar ve bu mekanlardan birini seçip yapabileceğiniz 5 Dakikalık Rahatlatıcı Egzersiz var bu haftanın fotoğraf albümünde.

Eleştirel

Özellikle tüketim toplumunun getirdiği stres ve yoğunluk, gün içinde kafamızı boşaltmamıza imkan vermiyor. Şöyle bir beş dakika gözlerimizi kapatıp bu manzara fotoğraflarının çekildiği mekanlarda olduğumuzu hayal edebilsek, gün içinde kaybettiğimiz huzuru yeniden kazanabiliriz. Elimizde bir bira, çay veya yanımızda sevdiklerimiz olabilir. Düşünmeyelim! Okuldaki işimizi, çoluk çocuğu, ofisi veya yapılacak işleri; bir kenara koyalım. Önemli olan kendimize zaman ayırabilmek değil mi!? İşte en iyi fırsat.

Bu yazıyı okuyorsanız Michael Matti‘nin birbirinden leziz fotoğraflarından bir mekan seçin kendinize ve sonra deneyimlemeye başlayın bunu. Sizi strese sokan, vücudunuzda veya ruhunuzda gerginliğe neden olan düşünceleri! Unutun! Nefes aldığınızı hissedin.

 

Gündelik Stresten Uzaklaşmak İçin 5 Dakikalık Egzersiz

  • Gözlerinizi kapatın ve ciğerlerinizi dolduran derin bir nefes alın, biraz tutun ve ardından vücudunuzdaki tüm gerginliklerin ağzınızdan çıkan bir toz bulutu olduğunu hayal edin. Hatta biraz daha ileri giderek bu toz bulutunun rengini sevmediğiniz renkler olarak belirleyin.
  • Daha sonra bu toz bulutunun vücudunuzdaki gerginlik ile beraber havaya karıştığını ve gittikçe rahatladığınızı düşünün.
  • İkinci bir derin nefes alın ve bırakın. Her nefes alış verişinizde vücudunuz daha da rahatladığını hissedin. Sizi strese sokan düşüncelerin havaya karıştığını ve gittikçe dinginleştiğinizi hayal edin.
  • Üçüncü bir derin nefes alın ve bırakın ve artık iyice rahatladığınızı başınızdan aşağıya doğru yol alan huzuru sevdiğiniz renk olarak belirleyip bunu bir ışık formunda düşünün. Bu ışığın vücudunuza hatta bütün iç organlarınıza, damarlarınıza ve hücrelerinize huzur verdiğini; sizi, mutluluk ve bereketten mahrum eden inanç yapılarının hepsini çözdüğünü düşünün.
  • Size yeterince iyi olmadığınızı, istediğinizde sahip olunamayacağını, güzel şeylere kolay ulaşılamadığını önünüze hep engeller çıkacağını söyleyen o ses bu ışıkla beraber silinip gidiyor. Artık istediğiniz her şeyi olmak için özgürsünüz.
  • Şimdi sizi mutlu eden bir anınızı, mutlu olmak istediğiniz kişileri veya yalnız olduğunuz, size huzur veren bir anınızı seçin ve bunu en güzel haliyle o mekanda deneyimleyin.

Beş dakika sonra hafiflemiş, rahatlamış ve motive olmuş halde hayata kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Hatta öneri olarak bunu yatmadan önce rahatlatıcı müzik eşliğinde de yapabilirsiniz.

Hatırlatmalar:

* Bu egzersizi rahatlatıcı bir müzik eşliğinde yapmanız daha etkili olacaktır.

** Nefes alıp verirken ciğerlerinizi doldurun kısa bir süre tuttuktan sonra dışarıya verin.

*** Derin nefes alıp vermeyi egzersiz boyunca yapınız.

Bağlantılar: Instagram | Website

Başka başka

2020 Yılının En İyi Su Altı Fotoğrafçısı Greg Lecoeur ile Su Altı Keşfi Sanatlı Bi Blog 32

2020 Yılının En İyi Su Altı Fotoğrafçısı Greg Lecoeur ile Su Altı Keşfi

Tamamen su tutkunu bir fotoğrafcı Greg Lecoeur yerin altındaki dünyayı fotoğraflarıyla aydınlatıyor. Özellikle hayalini gerçekleştirmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.