Manzara ve Gökyüzü Resimlerine İlham Verici Yorumlar Katan Sanatçı Jennifer Taylor Sanatlı Bi Blog 16

Manzara ve Gökyüzü Resimlerine İlham Verici Yorumlar Katan Sanatçı Jennifer Taylor

Manzara ve gökyüzü resimlerine ilham verici yorumlar katarak muhteşem işler yapan sanatçı Jennifer Taylor‘dan 14 çalışma var bu yayınımıza.

Resim çalışmalarında hayvanlar alemi ve ağaçları sıkça kullanan sanatçı renk seçimiyle büyülü işlere imza atmış. Özellikle ağaçlara ve gökyüzüne kattığı ferahlatıcı yorumlar ile hepimizin görmekten hoşlandığı günbatımının gökyüzüne kattığı huzur verici renkleri resim çalışmalarında bolca kullanan sanatçı geyik figürlerini de bolca kullanmış. Tabiki de Geyik ve Gece kelimeleri aklımıza gelince ağzımızdan da Turgut Uyar‘ın o müthiş şiiri Geyikli Gece‘den mısaralar dökülüveriyor:

….

Geyikli geceyi hep bilmelisiniz
Yeşil ve yabani uzak ormanlarda
Güneşin asfalt sonlarında batmasıyla ağırdan
Hepimizi vakitten kurtaracak

Halbuki geyikli gece ormanda
Keskin mavi ve hışırtılı
Geyikli geceye geçiyorum

Uzanıp kendi yanaklarımdan öpüyorum.

diyor üstad. Biz de siz değerli takipçilerimizin yanaklarından öpüyoruz ve iyi seyirler diliyoruz.

Hazır Geyikli Gece şiirini anımsamışken kısaca şiire bir göz atalım:

Geyikli Gece Şiiri İncelemesi:

Geyikli Gece‘nin o büyülü dünyasına girebilmek için ilk başta Turgut Uyar‘ın şiir anlayışını irdeleyebilmek ve onu anlayabilmek lazım. Yedigün dergisinde ilk şiiri yayımlandığından beri (1947) 38 yıl süren şiir yaşantısı ikiye ayrılıyor.

İlk dönem şiirlerinde Turgut Uyar: “kişisel yaşantılarının ve çevresinin izdüşümleri üzerinde durmuş” (Necatigil Tarihsiz) İlk döneminde verdiği eserler ise Arz-ı Hal (1949) ve Türkiyemdir. (1952)

İkinci dönemi ise Dünyanın En Güzel Arabistanı (1959) eseriyle başlar. Bu eser ile birlikte Turgut Uyar‘ın şiirinde hem yapısal hem de içerik açısından büyük değişiklikler vardır. Geyikli Gece şiiri ise Dünyanın En Güzel Arabistanı (1959) adlı eserinin ilk şiiridir. Geyikli Geceyi önemli kılan en önemli unsur ise bu şiirin Birinci Dönem Turgut Uyar şiirlerinin miladı olarak kabul edilmesidir. Yani geyikli gece bir çizgidir. Turgut Uyar şiirindeki en belirgin çizgi.

Turgut Uyar şiirinde meydana gelen değişikliğin bütün yönlerini bir arada görmenin mümkün olduğu muazzam bir eser.

Geyikli Gece ve Anlamı

Geyikli Gece tabiat, kent ve bireyin eleştirisinin yapıldığı dünyadan tabiata kaçışı simgeler. Kent şairin yaşadığı gerçek dünyadır. Aynı zamanda huzursuzluk kaynağı olarak görür.

Geyikli Gece ile sembolize edilen ise bireyin gitmeyi istediği yer “tabiattır”. Hayali bir mekandır; gidilmek ve orada olunmak istenilen yerdir.

Modernleşmeye modern insana ve dünyanın değişimine içeride çığlıklarla dışarıda ise sessizce ağıt yakan şair büyük şehri ve çok insan içindeki yalnızlığı eleştirmiştir.

Kaynak: http://turkishstudies.net/Makaleler/1293961204_123_mehmet_y%C4%B1lmaz.pdf

Bağlantılar: Instagram

Başka başka

Aşkı Anlatan Yazarlardan 20 Şiir ve Alıntı Sanatlı Bi Blog 4

Aşkı Anlatan Yazarlardan 20 Şiir ve Alıntı

Daha önce yayınladığımız Sevgiliye Yazılan Şiirlerden 20 Muazzam Alıntı ve Sevgiliyi Özel Hissetirecek 7 Kült Şiir içeriklerine benzer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.