Manzara Resimleriyle Gerçeklik ve Hayal Dünyası Arasındaki Büyülü Köprü: Jennifer Taylor Sanatlı Bi Blog 29

Manzara Resimleriyle Gerçeklik ve Hayal Dünyası Arasındaki Büyülü Köprü: Jennifer Taylor

Daha önce Manzara ve Gökyüzü Resimlerine İlham Verici Yorumlar Katan Sanatçı Jennifer Taylor haberinde bahsettiğimiz sanatçının yepyeni resimleri ile karşınızdayız. Manzara resimlerini sulu boya ve kuru boya kullanarak büyülü hale getiren Jennifer Taylor içi hoş edecek renklerle izleyiciyi hayal dünyasına davet ediyor. Özellikle gökyüzüne bakış açısı ve renk kullanımı bakımından manzara resimlerine farklı bir boyut kazandıran sanatçının çalışmalarında hayal gücünün anlam kazandığı bir çok çalışma var.

Niye?

Bu satırları yazarken aklıma takılan bir husus var. İyi de biz niye bu eserleri inceliyoruz. Niye Jennifer Taylor‘u veya diğer sanatçıları tanımamız lazım! Bize ne kazandıracak ki bu! Bu manzara resimleri beni nereye götürecek diye de hayıflanıyor mantığım çoğu zaman! Haklısın ya da haklı olduğunu düşünmekte tatminkarsın! Ama:

Görsel deneyimlerle yazısal içgüdü arasında gidip gelen ferah bir trafik akışını anlamlı kılan unsurlardan biri de sanat. Sanat, içimizdeki enerjinin pozitif olarak dışa vurumu çoğu zaman. Enerjinin form değiştirmiş hali. Yaratıcılığın harman olduğu kocaman bir dünya.

Yaşadığımız yeryüzünde birçok nimet var; bu araç gereçleri nasıl kullanacağımıza kendimiz karar veriyoruz en nihayetinde. Ve bize dönüşü ile toplumsal algı arasındaki fark; bir çok öğretideki dışa bağımlılığın tasvirini anlatıyor. Yani; nasıl işler yaptığımızın dönütü çoğu zaman. İçimizdeki yaratıcılığı iyi bir niyet için kullanabiliriz ya da aynı aracı kötü bir niyetle kullanabiliriz.

Örneğin para, niyete göre değişen bir kullanım alanı var. Hayır işleri de yapabiliriz, kiralık katil kiralayıp birini öldürtebiliriz de. Ya da zeka, ince ama kötü enerji akışı getiren işler planlayıp dolandırıcılık da yapabiliriz; ince ama olumlu bir enerji akışı getiren dünyayı sarsacak programlar da yazabiliriz.

İşte ulaşılan noktanın özü bu, içimizde mevcut olan enerjiyi nasıl kullanacağımıza biz karar veririz. Sanat da bu enerjinin güzellik yüzünü oluşturuyor. İçimizdeki yaratıcılık enerjisinin güzel bir yere akmasına vesile olan bir form çoğu zaman. Bu yüzden diyoruz ki ilham veren eserler ve çalışmalar görmek insan ruhunu doyuran bir eylem. Yani: sanatsız kalmayın, deneyimlemekten ve özüne ulaşmaktan vazgeçmeyin. İyi seyirler olsun 🙂

 

Bu içerik hoşunuza gittiyse Galaksi ve Gökyüzünü Parmaklarını Kullanarak Resmeden Genç Sanatçı ile Tanışın haberine de göz atabilirsiniz.

Başka başka

Ekmek Yapmak İsteyenler İçin Vincent van Dough Ekmeği ve Çöreği Sanatlı Bi Blog 12

Ekmek Yapmak İsteyenler İçin Vincent van Dough Ekmeği ve Çöreği

Covid-19 sebebi ile karantina süresince insanlar artık kendi yiyeceklerini kendileri üretmeye odaklandılar. Bu yiyeceklerin odağında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.