Gelişen Teknolojinin Aşkı Değiştirdiğini Anlatan 20+ İllüstrasyon Sanatlı Bi Blog 38

Gelişen Teknolojinin Aşkı Değiştirdiğini Anlatan 20+ İllüstrasyon

Gelişen teknolojinin aşkı etkilediğini anlatan bu vurucu illüstrasyonların sahibi Alvaro Castro. Özellikle bol telefon ve kalp kullanarak yaptığı illüstrasyonları ile oldukça ilgi çeken sanatçı teknolojinin gündelik yaşantımız gibi aşkı da etkilediğini savunuyor.

Evde, işte, okulda her yerde bulunan akıllı telefon ve internet ikilisi ilişkilerin de süresini kısaltıyor. Teknoloji geliştikçe bilgiye ulaşma zamanı azaldığı gibi bilgilerin kalıcılığı da azalıyor. Tabi elde ettiğimiz bilgilerin güvenilirliği ise ayrı konu. En önemli unsur bilinçli teknoloji okur yazarlık yapmaktan geçiyor. Özellikle kısalan bu süre ilişkilerin gelip geçici ve ego tatmini üzerinde yoğunlaşmasına sebep olurken kırık kalpler de artıyor.

Egonun bitmek bilmeyen isteklerine boyun eğen, sorgulama ve otomatik düşünmeye mahkum olan toplulukların ve kitlelerin özelliklerinden bahseden Alvaro Castro insanın farkındalık düzeyini arttırması gerektiğini belirtiyor. Peki bu farkındalık düzeyi nasıl arttırılabilir?

Düşüncelerin otomatikleşmesiyle sıkıcı ve boğucu hale gelen yaşam ne düşünüyorum ben?(1) sorusu ile uyanışın ilk aşamasına giriyor. Rahatlamış beden, gevşemiş zihin ile düşüncelerin izlenmesi bu sürecin devamı.(2) Fakat bu süreç aşamasında düşüncelerin ve hayallerin içerisine girmek onlara müdahale etmek yok. Sadece izliyoruz ve kabul ediyoruz.

Eğer bu biraz zor gelir ise her düşünce geçtiği zaman yargı mı? korku mu? umutsuzluk mu? mutluluk mu? … her ne duygu uyandırıyor ise kategorize edebilirsiniz. Siz kategorilere ayırdıkça o düşüncenin içerisine girmek yerine uzaklaştığını daha kolay görebilirsiniz. Düşüncelerinizi inceledikçe yargılarınızı ve kendinize çizdiğiniz sınırları keşfedeceksiniz. Bu sınırların doğru mu neye göre doğru olduğunu anlayacak ve daha derinlere ineceksiniz. Tabiki de bu süreçte rahatlatıcı bir müzik açıp, gözlerinizi kapatabilirsiniz.

Düşündüğünü bilmenin zorlaştığı otomatiklik içerisinde umutsuzluğa doğru mu gitmek istersiniz yoksa yargılarını bilen ve neden orada olduğunu anlayan bir birey mi? Bundan sonraki yazımızda yargılarımızla yarattığımız dünyayı sorgulamayı kolaylaştıran bir başka içerikle burada olacağız. Keyifli ve ilham verici seyirler.

Bağlantılar: Instagram

 

Başka başka

Kahvenin Hayatımızdaki Yerini Sorgulatan Mistik İllüstrasyonlar Sanatlı Bi Blog 35

Kahvenin Hayatımızdaki Yerini Sorgulatan Mistik İllüstrasyonlar

Herkese selam. Uzun bir aradan sonra kahvenin ve mistizmin harman olduğu illüstrasyon serisi ile karşınızdayız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.