Dijital İllüstrasyonlar ile Dünya ve Evrene Bakışınızı Değiştirecek 20+ Çalışma Sanatlı Bi Blog 39

Dijital İllüstrasyonlar ile Dünya ve Evrene Bakışınızı Değiştirecek 20+ Çalışma

Alman sanatçı Robert Richter‘in ince zekasının ürünü olan bu illüstrasyonlar dünyanın acımasız gerçeklerini yüzünüze vuracak cinsten. Özellikle hiciv illüstrasyonları ile bizlere: blogumuzda bahsettiğimiz John Holcroft’tan acımasız gerçekler ve Dünya’nın Acımasız Gerçeklerine 20+ İllüstrasyon ile Yakından Bakalım: ‘Pawel Kuczynski’ haberlerini anımsattı.

Dijital illüstrasyonlarının yanı sıra kalemle de çizimler yapan Robert Richter hem dijital hem de örneksel (analog) çalışmalar yapıyor. Dijital ortamda yaptığı illüstrasyonları ile ince zekasını ön plana çıkartan sanatçı çalışmalarını şu şekilde kategorilere ayırmış:

  • Doğa İllüstrasyonları
  • Uzay illüstrasyonları
  • Dünya ile savaş illüstrasyonları
  • Gerçeküstü illüstrasyonlar
  • Hayvan illüstrasyonları
  • Eğlenceli illüstrasyonlar

Doğa illüstrasyonları (Nature)

Doğa illüstrasyonları ile bitkiler ve hayvanların dünyayı güzelleştirdiğini anlatan Robert Richter insanoğlunun doğanın tek sahibi olmadığının altını çiziyor.

Uzay illüstrasyonları (Space)

Dünya’nın gittikçe çekilmez bir yer oluşu ve insanların özgürlüğü arayışları uzayı sonsuz kılan etmenlerden biri. Şüphesiz ki “Uzay” kelimesinin çağrıştırdığı kelimeler ne derseniz tabiki de “özgürlük” ve “sonsuzluk” olur. İnsanların rahatlatan, hayalinde kurduğu sonsuzluk cennetidir uzay. Bazen bir kaçış bazen de huzur. Varlığı yetiyor 🙂  Bu çerçeveler içerisinde genel insan psikolojik durumunu da incelersek; son dönemde uzaysal sanat çalışmalarına gösterilen ilginin artmış olması garip gelmiyor.

Uzay illüstrasyonları ile özgürlüğü anlatan çalışmalar oluşturan sanatçı son dönemde popüler olan uzaysal çalışmalara eğlenceli örnekler vermiş. Özellikle uzay temizlikçileri ve uzay dondurması en iyilerinden.

Daha fazla uzay illüstrasyonu görmek isterseniz Tişörtleri Uzay Hikayeleriyle Süsleyen Carbin’den Muhteşem Çalışmalar haberine de göz atabilirsiniz.

Dünya ile savaş illüstrasyonları (Fight the world)

Doğa illüstrasyonlarında daha çok bitkileri kullanan Robert Richter dünya ile savaş illüstrasyonlarında ise hayvan doğasının insan eliyle yok oluşunu eleştiriyor.

Gerçeküstü illüstrasyonlar (Surreal)

Sürreal yani gerçeküstü illüstrasyonları ile hayalin gerçek ile birleşmeyen ve sonsuza dek giden muazzam çizgisine yakışan çalışmalar oluşturan sanatçı, bir kedinin şehir ile savaşı ve özgürlük konuları üzerinde durmuş.

Hayvan illüstrasyonları (Animal)

Hayvan illüstrasyonlarında alemin komikliklerini ve biz kendimize yeteriz tavrını görebilirsiniz. Özellikle bir kuşun taşlaşmış bir yapıyı sulaması ise ayrı bir zeka.

Eğlenceli illüstrasyonlar (Funny)

Eğlenceli illüstrasyonlarda ise genellikle miskinliği betimleyen sanatçı yatakla bütünleşmiş hayatlar ve oyuna adanmış beyinleri eleştiriyor.

Bağlantılar: Website | Instagram | Tumblr

Başka başka

Kahvenin Hayatımızdaki Yerini Sorgulatan Mistik İllüstrasyonlar Sanatlı Bi Blog 35

Kahvenin Hayatımızdaki Yerini Sorgulatan Mistik İllüstrasyonlar

Herkese selam. Uzun bir aradan sonra kahvenin ve mistizmin harman olduğu illüstrasyon serisi ile karşınızdayız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.