20+ Dijital İllüstrasyon ile Düşünceler Arasındaki Boşluğun Mutluluğa Etkisi Sanatlı Bi Blog 34

20+ Dijital İllüstrasyon ile Düşünceler Arasındaki Boşluğun Mutluluğa Etkisi

Uzay ve evrenin derinliğini anlatan illüstrasyonlarıyla dijital dünyada fark yaratan sanatçı Eashan Misra‘nın arşivi var bugünkü yayınımızda. Özellikle derinlik ve fantastik dünya açısından bakıldığında oldukça zengin içeriklere sahip olan sanatçı mikrokosmoz ve makrokosmoz evrenleri anlamlandırıyor. İçeride olanın dışarıda, dışarıda olanın da içeride bulunduğunu illüstrasyonları ile anlatan Eashan Misra genellikle Astronot figürlerini dünyasal boyut içerisinde kullanmış.

Düşünceler Arasındaki Boşluk ve Mikrokosmos

Fiziksel biçime uyarlanmış dünya illüzyonu içerisinde yoğun zihinsel uğraşlar içerisinde var olmaya çalışan mikrokosmik insan, zihninin tutsaklığı içerisinde yaşamaktadır. Ya gelen düşüncelere zıt tarafta yer alıp onunla savaşmak istemekte ya da onun tarafına geçip taraftarlığını sürdürmektedir. Aslında esas mutluluk boşluğun ta kendisidir. Zihnin sessizleşmesi ve boşluğu hissedip orada var olması demektir.

Düşünen Zihinde İki Düşünce Arasındaki Boşluk Farkındalığı

Boşluk derken zihnin anlam yüklediği maddesel boşluktan bahsetmiyoruz aslında. Off çok boş insan, off çok boş kaldım, off boş boş konuşuyor … kalıplarında oluşturulan boşluk bile doldurulmuş düşünce kalıplarıdır. Yani zihnin bir davranışa anlam yüklediği boşluk kalıplarıdır. Bahsedilen boşluk mevcudiyetin özü olan sessizlik ve dinginliktir. Zihinde yaratılan iki düşünce arasındaki boşluktur. Düşünceler arasındaki boşluk ne kadar uzar ise insan zihni o kadar dinginleşir ve şimdide daha fazla deneyim yaşayabilir.

Hayattan Daha Fazla Tat Almak İçin Mikrokosmik Boyutta Yapabileceğiniz Basit Bir Uygulama

Echart Tolle‘nin de Şimdinin Gücü kitabında bahsettiği gibi sakin bir yere geçin ve düşüncelerinizi izlemeye başlayın. Hiçbir düşüncenize dahil olmayın sadece onları gözlemleyin. Örnek olarak şunu söyleyebiliriz:

Düşünce: Çocukları okuldan alman gerek az kaldı az kaldı, hadi acele et geç kalacaksın. Düşüncesine katılıp her hangi bir düşünce üretmeyin.

  • Evet çocukları almam gerekiyor fakat vaktim var.
  • Aaaa ben onu unutmuştum hemen kalkayım.
  • Neyse bu egzersizi sonra yaparım.

gibi düşünce üretimi içerisine girmeden o düşünceyi izleyin. Zaten siz izlerken dahi o düşünce varlığını kaybedecektir. Ardından saniyelik bile olsa bir boşluk olacaktır. Belki aşağıda bahsettiğimiz ikinci adıma geçemeden diğer düşünce gelecek belki de diğer düşünce gelmeden önceki boşluk oldukça uzun olacaktır.

İlk düşünce bittikten sonra peki şimdiki düşüncem nedir diye kendinize sorun? Ardından bir görüntü, ses, fotoğraf, resim, yazı herhangi bir düşünce izini gözlemleyin. Diğer düşünce gelene kadar oluşturduğunuz boşluğa bakın. Her düşünce arasındaki boşluk ne kadar uzar ise Makrokosmik boyuttaki uzay boşluğunu ve kollektif bilinci göreceksiniz. İşte dinginlik oradadır. Düşüncenin olmadığı yerdedir. Ve bilinç uyanır ego varlığını sürdüremez o alanda. Madde bilincinden uzaklaşır insan gerçek bilince doğru yol alır. Anın tadını aynı yoğun adrenalin içeren bir spor yapıyormuşcasına hatta ve hatta ondan daha fazla zevk alarak yapar.

Zihin Boşluğu Sevmez

Yukarıda bahsettiğimiz düşünceler arası boşluk çok yoğun düşünen zihinler tarafından sürekli sabote edilebilir. Çünkü zihin(ego) hiçbir boşluğu sevmez ve orayı bir düşünce ile doldurmaya çalışır. Hoşuna giden bir anı getirir, yapılması gereken bir iş sunar ve plak dönmek ister fakat düşünceler arasındaki boşluk arttıkça insan, şimdide vuku bulur ve anın tadını doyasıya yaşar.

Yine de unutmayın:

Mutlu mu olmak istersiniz? Haklı mı?

Ego haklı ve taraftar olmak ister. Mutluluk teslimiyet ve kabul eden bir yolda var olur. Sevgilerle. ilham verici seyirler.

Bağlantılar: Instagram

Başka başka

Kahvenin Hayatımızdaki Yerini Sorgulatan Mistik İllüstrasyonlar Sanatlı Bi Blog 35

Kahvenin Hayatımızdaki Yerini Sorgulatan Mistik İllüstrasyonlar

Herkese selam. Uzun bir aradan sonra kahvenin ve mistizmin harman olduğu illüstrasyon serisi ile karşınızdayız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.