Paste your Google Webmaster Tools verification code here
20+ Puslu Dövme Modeli ve Hayatımızdaki Düşünce Döngülerinden Nasıl Kurtuluruz Sanatlı Bi Blog 31

20+ Puslu Dövme Modeli ve Hayatımızdaki Düşünce Döngülerinden Nasıl Kurtuluruz

Puslu dövmeleri ile farklı tarzda modelleri bulunan sanatçı black.dot.kime‘nin arşivine hoş geldiniz. Siyah dövme modellerinin üzerine puslu bir levha örten sanatçı belirsizlik ile kesinlik arasındaki çizgiyi çalışmalarına yansıtıyor. Özellikle hayvanlar alemi ve kendi yarattığı insani figürleri dövmelerinde kullanan black.dot.kime kurtuluşu andıran bir çabanın habercisi.

BAĞIMLI DÜŞÜNMEK

Engelleri yarattığımız dünya illüzyonu ve bakışımızın temsil ettiği beyinsel fonksiyonları gerçeklik üzerine siyah mürekkep ile örten dövme sanatçısı kurtuluşun bakış açısını değiştirmekle başlayacağını savunuyor. Kabullenmenin ne yenilgi ne de zafer olduğunu iddia eden bir zihnin yargılardan ne kadar arınırsa o denli zamansallığı kırdığı da aşikar. Zamanın varlığı zihnin bağımlılığını arttırdığı düşünülürse bir sigara veya uyuşturucuya bağlanmakla aynı düzlem üzerinde bulunan bir metafordur. Düşünmeye bağımlılık, düşünürken zihnin otomatik tepkilerine alışkanlık ise geçmiş ve geleceğin tepkiselliğine maruz kalmak şaşırtıcı olmaz.

DÜŞÜNCELER NEDEN PUSLUDUR?

Otomatik devam eden döngüler ile otomatik yaşamların sıradanlığına yaşamımıza puslu bir levha çekerek devam ederiz. Ne düşündüğümüz ile değil geçmişteki düşüncelerin yarattığı duygu mühürleri ile yeni düşünce ve duyguların oluşumunu tetikleriz zamanla. Zamanın varlığı da bu şekilde devamlılığını sürdürür.

DÜŞÜNCE YOĞUNLUĞUNDAN NASIL KURTULURUZ?

Oysa ki yaşam tecrübelerimizin bir sahnede sergilenen oyundan ibaret olduğunu düşünürsek. Bir tiyatro izlerken oyunculara bizi heyecanlandırdığı veya üzdüğü için tepki gösterir miyiz? Oyunu durdurup hey sen bana niye bunu yapıyorsun diyebilir miyiz?

İşte kendi yaşantımız da bu tiyatro oyunu gibidir. Tepkisellik yerine yaşadığımız olaylara yanıt vermeyi tercih edersek hayatımızdaki zihinsel pusları kaldırmış oluruz.

Yani ihtiyacımız olan zihnimizdeki çöpü boşaltmaktır. İlham verici seyirler. 🙂

Bağlantılar: Instagram

Başka başka

Erdem Denkli'den Karakalem Tadındaki Çalışmaları ile 20+ Dövme Sanatlı Bi Blog 26

Erdem Denkli’den Karakalem Tadındaki Çalışmaları ile 20+ Dövme

Dövmeye can veren Türk dövme sanatçılarından Erden Denkli‘nin arşivine hoş geldiniz. Özellikle kara kalem tadındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.