Küçük Bahçelerini Araştırma ve Eğitim Çiftliğine Dönüştüren Benzakein Ailesinin Sevgi Dolu Hikayesi Sanatlı Bi Blog 45

Küçük Bahçelerini Araştırma ve Eğitim Çiftliğine Dönüştüren Benzakein Ailesinin Sevgi Dolu Hikayesi

Amerika merkezli çiçekçi Erin Benzakein tarlasında yetiştirdiği birbirinden renkli çiçeklerle muhteşem renkler elde ediyor. İnternet sitesinde hikayemiz kısmında bahsettiği üzere Washington‘un güzel Skagit Vadisi‘nde bulunan tarlalarında mevsimleri yansıtan çiçekler yetiştiriyor. Sadece çiçek yetiştirmekle kalmayıp çiçekler üzerinde araştırmalar da yapan Erin Benzakein; çiçeklerin kokusu, gövde uzunluğu ve kısa ömürlü nitelikleri için cazip görülen en iyi kesme zamanını belirleyici çalışmalar da yapıyor. Çiçek çeşitlerini bulmak için kapsamlı denemeler yaptığı tarlalarında en iyisine ulaşmak için tohum bulmanın zorluklarından da bahsediyor.

Tabiki de küçük bir bahçe sahibiyken içindeki sesi dinleyip birçok tarlaya sahip olması konusunu uzun ve şirin bir şekilde anlatan Erin Benzakein‘in muhteşem bir başarı hikayesi var. Gelin beraber göz atalım bu şirin hikayeye:

#1 2001 yılında kocası, iki çocuğu ve Erin Benzakein Seattle’daki şehir hayatını bırakıp Washington’un Skagit Vadisi’ndeki küçük bir yerleşim yerine taşınır.

#2 Her gün doğayla bağlantı kurabilecekleri daha yavaş, daha basit ve daha sakin bir yaşam tarzı arayışında olan Benzakein ailesi için burası biçilmiş kaftandır.

#3 Kasabaya geldikten kısa bir süre sonra, komşu traktörünü kendi arazilerine getirerek rüyalarının bahçesine kavuşmaya başlar.

#4 İlk bahçelerinde sebze çeşitleri bol olan aile, kısa bir süre önce vefat eden büyük annelerinin anısına dikilmiş birkaç kişilik tatlı bezelyelerle yetiniyordu.

#5 Ve bahçeleri ilk mevsimde bereketle doldu taştı, yetiştirilen ürünleri aile yakınları, arkadaşları ve yeni komşuları ile paylaşan Erin Benzakein; bahçe açılışıyla beraber açan çiçekleri için tanımadığı insanlardan siparişler almaya başlar.

#6 Ama Erin Benzakein çiçek satmayı hiç istememiş ve düşünmemişti. Çünkü paylaşmayı ve insanları mutlu etmeyi seviyordu.

#7 İlk ücretli siparişini basit bir bezelye kavanozu ile yapan Benzakein o sırada bir çiçek buketini gelen müşterinin eline hızlıca tutuşturmuş ve o anda;

#8 Gözleri dolan müşteri kokunun zamanında onu büyükannesinin bahçesindeki mutlu çocukluk yazlarına geri götürdüğünü söylemiş.

#9 Küçük bir buket çiçeğin iki mükemmel yabancıyı birkaç saniyede bağlama gücüne sahip olduğunu deneyimleyen Benzakein için bu olay bir dönüm noktası oldu.

#10 Ve bu noktadan sonra hayatını, insanların hayatlarını çiçeklerle daha güzel yapmak için harcamak istemiş.

#11 Ertesi yıl bütün sebzelerini çiçeklerle değiştiren çiçekçi, ondan sonraki yıl da bahçelerini genişleterek daha fazla çiçek ekmeye ve yetiştirmeye başlamış ve ardında sevgiyle büyüyen imkanlarını daha da genişletmek için seralar kurmuş.

#12 Sonunda kocası ve çocuklarının yardımıyla, ailesi için diktiği mütevazi bahçe; pazarlara, marketlere açılmaya başlamış. Ardından Topluluk Destekli Tarım(CSA) ile bahçesini daha da genişleten aile yüz binlerce çiçek temin eden iki dönümlük çiftlik ve tasarım stüdyosuna dönüşmüş.

Topluluk Destekli Tarım(CSA) nedir?

Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu’na göre Topluluk Destekli Tarım (Community Supported Agriculture), gıda üretimi ve tüketimi arasında doğrudan bağlantı kuran, bir çiftlik ve destekçi topluluğu arasındaki karşılıklı bağlılığa dayalı ortaklıktır.

Destekçiler genelde hasattan pay satın alarak, bazen de çiftlik işlerine yardımcı olarak çiftliğin yıllık işletme giderlerini karşılarlar. Karşılığında, çiftlik mümkün olan en sağlıklı ve taze mevsimlik ürünü temin eder.

Kaynak: http://gidatopluluklari.org/

#13 Sonunda, mütevazi bir bahçe iki dönümlük bir çiftliğe dönüşmüştü. Hatta büyüklüklerinden ve yetiştirdiklerinden daha fazla çiçek talebi gören çiftlik Erin Benzakein’i tedirgin ediyordu.

#14 Zaten şehir hayatını bırakarak sakin bir yerde yaşamayı istemek bir çılgınlıktı ilk bakışta. Hayali güzel ama uygulaması zordu.

#15 Kalbinde büyümeye ve büyümeye devam etmek istemediğine yönelik şüpheler bulunan aile bundan sonra yapılacak doğru hareketin farklı bir şekilde olmasına karar vermiş. Çiçeklerden kazandıkları bilgiyi başkalarıyla paylaşarak ve daha fazla araştırma yapmayı isteyerek.

#16 Kurduğu paha biçilmez ekibi ile birlikte çiftliğin korunmasına ek olarak, sayısız çiçek, yaprak ve yenilebilir çeşitler denemeye başlayan Erin Benzakein; çiçek bilimini ve araştırmalarını öğrencilere aktarma kararı alır.

#17 Çiftliklerinde tasarımcılar ve çiçek severler için atölyeler düzenleyerek yeni öğrenciler yetiştiren, yeni çiftçilik yöntemleri üzerinde çalışan Erin Benzakein; sevgisini, girişkenliğini ve yardımseverliğini tüm kasabaya yayar.

#18 Elde ettiği bilgilerini kitaplara dönüştüren Erin Benzakein bilgilerini, araştırmalarını ve deneyimlerini yazdığı kitaplarda toplamış. Hatta yakında çıkacak olan kitabında çiçek yetiştirmek için tüm ayrıntıları yer alıyormuş.

#19 Kitaplarında, şimdiye kadar yetiştirdiği 100’den fazla çiçek çeşidini sunan çiçekçi kadın, anlatılanların uygulanabilirliği konusunda çok titiz.

#20 Ayrıca çiçek aşkı dinmeyen çiçekçi araştırmalarını biraz daha ilerleterek yaşanılan yere göre yetiştiricilik üzerine de çalışıyor. Yerel çiçek yetiştiriciliği adı verdiği bu gelişmeler hakkında Çiftçi-Çiçekçi Kollektifi geliştirmiş.

#21 Son olarak ise yıllar önce küçücük bir bahçede başlayan bu başarı hikayesi, çiçek severlere hayallerindeki bahçeleri oluşturmak için ihtiyaç duydukları araçları ve bilgiyi vermeyi konusunda uzmanlaşmış ve halen gelişmekte olan bir araştırma ve eğitim çiftliğine dönüştü.

Evet, çok şey değişse de sevgiyi hiç içinden eksik etmeyen Erin Benzakein ve ailesinin kalbi ilk günkü gibi saf ve yumuşak. Sevgiyle, verici olmanın güzelliği ve büyüsüyle güzelleşen bu çiftlik dünyada hala insanların var olduğunun bir kanıtı. Gerçek başarının, içerisinde sevgi ve mutluluk barındıran muhteşem bir başarı öyküsü. İlham almanız ümidi ile. Güzel pazarlar. 🙂

Erin Benzakein çiftliğinden diğer ilham verici Çiçek Fotoğrafları:

Bağlantılar: Website | Instagram 

Başka başka

Kullandığı Renklerle Harika Resimler Yapan Sanatçı Svetlana Eremeeva Sanatlı Bi Blog 23

Kullandığı Renklerle Harika Resimler Yapan Sanatçı Svetlana Eremeeva

Resimleriyle renk çümbüşü yaratan sanatçı Svetlana Eremeeva‘nın arşivine hoş geldiniz. Renk geçişleri ile ön plana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.